şükela:  tümü | bugün
 • üşenmeyip link verilen yazıyı okuyanların hakkında birinci ağızdan bilgi edinebileceği ve sonrasında muhtemelen oturup bazı tanımları tekrar sorgulamaya başlayacağı durum.
  intersex
 • bazılarının cinsel organlarındaki farklılık sebebiyle interseks oldukları doğdukları an anlaşılabiliyor.
  peki dış genital organları bakımından kadın veya erkek yapıda olup da interseks olanlar ?

  dünya üzerinde çok az kişi kromozom testinden geçirilerek yüzde yüz kadın veya erkek olduğunu bilebilecek durumda. bu kişiler de sadece "olimpiyatlara" katılan sporcular.

  biritanya 'da yayınlanan journal of sports medecine adlı dergi her 500 atletten birinin kromozom testini geçemeyeceği iddiasında bulunmuş. kromozom farklılıkları her zaman dış görünüşe yansımaz. testler bir atleti yarışma kuralları açısından örneğin kadın olmadığını ortaya çıkarabilir. üreme bile tek başına kesin bir cinsiyet göstergesi değil. kimi intersekslerin üreme kabiliyetleri var.

  vanessa baird`in haklı olarak tespit ettiği gibi kadın ve erkeklik arasındaki çizgi oldukça bulanık. düşündüğümüzden düşünülenden daha karmaşık. kişinin biyolojik cinsiyetini belirleyen çeşitli etmenler her zaman birbiriyle tutarlı değil.

  toplumsal cinsiyetin oyun bozucuları olan interseksler dış genital organ bakımından her 1000 bebekte 1 olarak tespit edilmiş.kromozom bakımından ise durum belirsiz. kadınlık ve erkekliğin kimi zaman iç içe geçmiş bir hal olması cinsiyet kavramı üzerinden yürütülen ayrımcılığın ortadan kalkması bakımından da önemli.

  ...

  joan hopkins üniversitesi çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanı dr. reiner çok doğru bir tespitle cinsel organlara aşırı önem verilmesinin yanlış olduğunu belirtiyor ve en önemli cinsel organın beyin olduğuna işaret ediyor ve interseklere yapılan sözümona düzeltici ameliyatalara da sonuna kadar karşı. şu an kuzey amerika'da interseks dernekleri çocuklara yapılmakta olan "düzeltici" ameliyatların etik olmadığını ve reşit olana kadar ameliyatların yasaklanmasını istiyorlar.
 • (bkz: hünsa)

  asırlardan beri var olup yeni ortaya çıkmayan insan türüdür.buna araplar hünsa demişler bizler de yeni yeni erdişi filan demişiz.ama asırlarca bizim ilim kitaplarımızda bu durum hünsa bahsi olarak incelenmiştir.
  bu kişilerin dini hükümlerdeki davranışlarını belirleyecek fıkhi hükümler ortaya koyulmuştur.
  hatta hanefi itikadının muteber fıkıh eserlerinden birisi olan kuduri şerif'te şöyle ifade edilmiştir.

  hünsa bahsi:

  çocukta, hem erkeklik hem dişilik alâmeti bulunduğu zaman ço­cuk hünsadır. eğer erkeklik aletiyle idrarını yaparsa erkek, dişilik ale­tiyle yaparsa dişidir. eğer her ikisiyle (idrar) ederse, fakat idrar birinden daha evvel gelirse ona nisbet edilir.
  eğer her birisinden aynı zamanda idrar gelirse imam-ı azama göre, bi­risinden fazla akmasına itibar edilmez. ebû yusuf ve imam-ı muham-med (r.a.) «hangi âletten daha fazla akarsa ona nisbet edilir» de­diler. "
  hünsa, baliğ olduğunda sakalı biter, veya kadınlarla temas eder­se erkektir. eğer kadın memeleri gibi memesi görünmeye başlar, veya memelerinden süt gelirse veya hayız (âdet kanı) görürse veya gebe kalırsa veya fercinden kendisiyle temas mümkün olursa, kadındır.
  eğer bunlardan hiç birisi görünmezse durumu meçhul bir hün-sadır. namazda imama uyarsa erkek ile kadınlar safının arasında tek başına duracaktır.
  ölen baba, bir erkek ile bir hünsa evlât vâris olarak bırakırsa ebû hanife (r.a.) ye göre, mal üç kısma ayrılır. erkeğe iki kısım, hünsaya bir kısım verilecektir. hünsa irs meselesinde ebû hanife'ye göre, kadındır. ancak erkeklik alâmetleri kendisinde bulunursa hü­küm değişir. ebû yusuf ve imam-ı muharnmed'e göre, mal ikiye bö­lünür. yarısı erkeğin diğer yansı hünsanındır.
 • tercih genelde daha gelismis olan cinsel organ lehine kullanilmaktadir. cinsel kimlik ve cinsiyetini birbirinden farkli olan insanlarda seciminin kisinin fiziksel ozelliklerine bakilmaksizin kisiye birakilmasinda bence fayda vardir.

  bunun otesinde, bu kelime sadece fiziksel bir duruma refer edilmektedir. yoksa psikolojik durumla yakindan uzaktan ilgisi yoktur. escinsellik, butch, femme, feminen gay,maskulen gay cinsel yonelimle ilgilidir. cinsiyetle cinsel yonelim ise birbiri ile karistirilmamasi gereken iki kavramdir. travestilik ise bambaska bir seydir ve cinsel yonelimle paralel gelisecek diye bir sey zorunlu degildir. erkek kiyafetleri giyen bir kadin veya kadin kiyafetleri giyen bir erkek rahatlikla heteroseksuel olabilir, ikisi birbirinden bagimsiz kavramlardir. transeksuellik ise cinsiyet ile cinsel kimligin birbiriyle ortusmemesidir ki gene intersex kavrami ile yakindan uzaktan ilgisi yoktur.
 • interseks, şüpheli görünen dış genital yapı anlamındadır. çocuğun kromozom yapısı ile genital yapısı uyumsuzdur (ör: kromozom yapısı kız ancak görünüm erkek gibi).
 • ingiltere'de 2004'te çıkarılan cinsiyetlerin tanınması kanunu'na göre 3. cinsiyet...

  yeni doğan ve interseks olduğu anlaşılan bebeklerin cerrahi yöntemlerle operasyonlarla belki de ileriki yaşlarında kabul etmekte zorlanacakları bir cinsiyete "yönlendirilmeleri", gelecekteki psikolojileri düşünülmeden bu tarz insan haklarına aykırı operasyon ve ilaç tedavilerine maruz kalmaları kabul edilemez.
  ergenlik dönemlerinde kendilerinin seçmediği bir cinsiyete sahip olmalarından dolayı bir çok intihar olayı ile karşılaşılmakta.
  bunun yanında ameliyat olmayı reddeden bu farklılıklarıyla birlikte yaşamak isteyen interseklerin varlığı da unutulmamalı..
  her yeni doğan 1000 bebeğin 1 tanesi interseks çoklar ama gizleniyorlar..
  ezilenler hor görülenler sadece engelliler eşcinseller ve kadınlar değil ...

  ayrıca http://www.birgun.net/…61&year=2006&month=10&day=08
 • lgbt kavramına eklenen "i"nin açılımı.

  tanımak isteyenlere
 • aklı karışık olanlar için bir video. link
 • türk toplumunda kabul görmesi çok zor olan bir cinsel kimliktir. doktorların dahi açıkça konuşmaya çekindiği bir durumu, interseks bir çocuğa sahip anne babanın konuşmasını beklemek saçma olacaktır. yıllar boyu interseks doğan her çocuk bir doktor kararıyla cinsiyetlendirilecek ve bunlardan birçoğu farklılığını ancak ergenlikte öğrenecektir, yazık.
 • tüm dünyada interseks var da türkiyede ülkemizde yok mu sanıyorsunuz ? alın o zaman bizim ülkemizden , bizden bir grup interseksin açtığı blog. dünyadaki tek türk interseks blogu imiş ! çok da şükelalar.

  buyrun efendim ;

  http://intersexualshalala.wordpress.com/

  facebook hesapları da varmış o da buymuş ;

  https://www.facebook.com/interseksturkiye