*

şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: interrail)
 • tercih genelde daha gelismis olan cinsel organ lehine kullanilmaktadir. cinsel kimlik ve cinsiyetini birbirinden farkli olan insanlarda seciminin kisinin fiziksel ozelliklerine bakilmaksizin kisiye birakilmasinda bence fayda vardir.

  bunun otesinde, bu kelime sadece fiziksel bir duruma refer edilmektedir. yoksa psikolojik durumla yakindan uzaktan ilgisi yoktur. escinsellik, butch, femme, feminen gay,maskulen gay cinsel yonelimle ilgilidir. cinsiyetle cinsel yonelim ise birbiri ile karistirilmamasi gereken iki kavramdir. travestilik ise bambaska bir seydir ve cinsel yonelimle paralel gelisecek diye bir sey zorunlu degildir. erkek kiyafetleri giyen bir kadin veya kadin kiyafetleri giyen bir erkek rahatlikla heteroseksuel olabilir, ikisi birbirinden bagimsiz kavramlardir. transeksuellik ise cinsiyet ile cinsel kimligin birbiriyle ortusmemesidir ki gene intersex kavrami ile yakindan uzaktan ilgisi yoktur.
 • interseks, şüpheli görünen dış genital yapı anlamındadır. çocuğun kromozom yapısı ile genital yapısı uyumsuzdur (ör: kromozom yapısı kız ancak görünüm erkek gibi).
 • üçüncü cinsiyetin kabuluyle birlikte ortaya çıkan kavram. bir cok avrupa ülkesi bu uygulamaya baslayacakmıs.

  (bkz: hadi hayirli olsun)
 • ne erkek ne dişi, yeni bir cinsiyet.
  resmi olarak kabul edilmesi için ilk adımlar avustralya'da atılmış deyolar..

  homofobikti entrydi, 8,5 yıl sonra rötüşlandı. teşekkürler qiz.
 • üşenmeyip link verilen yazıyı okuyanların hakkında birinci ağızdan bilgi edinebileceği ve sonrasında muhtemelen oturup bazı tanımları tekrar sorgulamaya başlayacağı durum.
  [(bkz: https://kaosgl.org/…yasinin-tampon-bolgesi-intersex)
 • hala bir anomali olarak kabul edenler var...
  gülüyorum, onlar doğanın çeşitliliği dinamiziminin görünür hali
  onlar toplumsal cinsiyet dediğimiz rollerin oyun bozucuları..
  interseksleri değiştirmeye uğraşacağımıza kendi fikrimizi kendimizi toplumu değiştirmeliyiz dönüştürmeliyiz bence...
  doğa kabul ediyor ama insanlık kadın ve erkek denklemine sıkıştığı için kabul etmek istemiyor, interseksleri kendine benzetmeye çalışıyor..
 • ingiltere'de 2004'te çıkarılan cinsiyetlerin tanınması kanunu'na göre 3. cinsiyet...

  yeni doğan ve interseks olduğu anlaşılan bebeklerin cerrahi yöntemlerle operasyonlarla belki de ileriki yaşlarında kabul etmekte zorlanacakları bir cinsiyete "yönlendirilmeleri", gelecekteki psikolojileri düşünülmeden bu tarz insan haklarına aykırı operasyon ve ilaç tedavilerine maruz kalmaları kabul edilemez.
  ergenlik dönemlerinde kendilerinin seçmediği bir cinsiyete sahip olmalarından dolayı bir çok intihar olayı ile karşılaşılmakta.
  bunun yanında ameliyat olmayı reddeden bu farklılıklarıyla birlikte yaşamak isteyen interseklerin varlığı da unutulmamalı..
  her yeni doğan 1000 bebeğin 1 tanesi interseks çoklar ama gizleniyorlar..
  ezilenler hor görülenler sadece engelliler eşcinseller ve kadınlar değil ...

  ayrıca http://www.birgun.net/…61&year=2006&month=10&day=08
hesabın var mı? giriş yap