şükela:  tümü | bugün
 • saçma sapan bir organizasyon.
 • kucuk uefa kupasi.
 • intertoto kupası 1961 yılında, yazın maç yapmayan kulüplere bir gelir sağlamak amacıyla başlatılmış. yani maksat spor-toto oynanmaya devam etsin. 1995 yılında uefa işe el atıyor ve kupayı yeniliyor ve bir uefa kupası oluyor.
  bu kupa ilk başladığı yıllarda çok rağbet görmüştü. ama sonraları şampiyonu belli olmayan bir turnuva olduğu için gözden düştü. hatta o zamanlar bizim spor-toto idaresi de türk takımlarının katılması ve türkiye'de de spor totonun 12 ay oynanması için girişimlerde bulunmuştu. ama isteğin fazla olması ve türkiye'nin genelde orta avrupa takımlarının katılımı ile oynanan ülkelere uzak olması nedeni ile türk takımları kabul edilmediler. aynen balkan kupasının giderek ölmesi gibi o da ölmeye doğru giderken efp'nin (european football pool) uefa
  ile anlaşması ile turnuvada giderek canlanmaya başladı. ilk yıllarda bazı
  ülkeler gene de turnuvaya ciddi olarak bakmıyorlardı. örneğin ingiltere.
  tottenham hotspur turnuvaya seribaşı olmalarına karşılık genç takımlarını yolladılar.
  ama bunun için de bundan sonraki ucl veya uefa kupasına katılmalarındaki ilk haklarını kullanmamaları cezasını aldılar. ingiliz takımları arasında aston villa dışında lige yeni çıkan takımların
  rağbet ettiği bir turnuva. turnuvaya ülkeler sıralamasında ilk 12 takımdan ikişer takım çağırılır. ingilizlerin bu turnuvayı beğenmemelerine karşılık (not: ingiltere federasyonu avrupa şampiyon kulüpler turnuvasının geleceğini hiç parlak görmediği için ilk yıl ismen davetli olan chelsea takımına ingiliz ligi fikstürünü bozmamak için izin vermemişlerdi ve bir polonya takımı chelsea yerine turnuvaya alınmıştı.) almanya ve fransa bu turnuvaya her yıl fazla istekte bulunurlar. turnuvaya katılmayan ülkelerin boşlukları da gene uefa ülkeler sıralamasının başından başlayarak doldurulur. bu durumda almanya ve fransa genelde üç takımla katılırlar. hatta geçen yıl fransa'dan paris sg, troyes, bastia ve rennes olmak üzere 4 takım katılmıştı.
 • üç sene önce mustafa denizli fenerin başına geldiği ilk sezon katılmak istememesi sebebiyle fenerbahcenin katılmadığı kupa.
 • avrupa kupası vizyonu olmayan takımlarımız olduğundan dolayı kulüplerimizin değerini anlayamadığı kupa.
 • bir değişiklik olmazsa 2003-2004 sezonunda türk takımlarının mücadele * etmeyeceği kupadır.
 • mustafa denizli'nin iskeleti bile olmayan bir takımdan bir yığın transfer ile yeni bir takım oluşturup oturtma isteği yüzünden katılmayı reddettiği kupa. o yılın sonunda fenerbahçe'nin şampiyon olmasına bakılırsa fenerbahçesiz bir intertoto gayet de güzel düşünülebilir.
  mustafa denizli aynı nedenlerle tsyd kupasının da kalkmasına neden olmuştur, dipnotumuzu düşelim.
 • ilk sezonunda bursasporun finalde karlsruheye elendiği kupadır.
 • geçen sezon villareal'in uefa kupasına katılma başarısı gösterdiği ve daha sonra uefa da yarı final oynamasına sebep kupa.