• kişisel olan irtifak haklarına denir.
  • mulkiyeti gecirmeksizin herhangi bir seyden sahsi olarak sinirsiz yararlanma hakkidir. menkul esya uzerinde olabilecegi gibi gayrimenkul esya uzerinde de -tapu siciline tescil etmek kaydiyla- intifa hakki kurmak mumkundur.
  • mülkiyeti başkasına ait olan bir mal ya da hak üzerinde belirli kişi ya da kişilere tanınan yararlanma hakkıdır.intifa hakk kişisel bir irtifak hakkıdır;hak sahibinib ölümüyle sona erer ,mirasçılara geçmez.ayni bir haktır aynı zamanda.
  • söz konusu mal bir gemi ise; intifa hakkı sadece gemi siciline kayıtlı olan gemiler üzerine tesis edilebilecektir. ayrıca bir de bu geminin dahil bulunduğu malvarlığı veya terekenin tamamı ya da belirli bir bölümü üzerinde bir intifa hakkı tesisi mükellefiyetinin mevcut olması gerekmektedir.
  • ölene kadar malı kullanma hakkı, yalnızca tüketme hakkın yok. malın etinden sütünden, kirasından her şeyinden ölene kadar yaralanıyosun ama tüketemiyosun. varsın o eksik kalsın.
  • roma hukukunda ''ususfructus''.
  • benzin istasyonlarinda sik gorulen durumdur, mesela shell intifa hakli benzin istasyonu belirli bir sure icin ona mecburdur, ve istasyon sahibi verdigi bu hak icin para alir.
  • veraset vergisinden yirtmak icin de kullanildigini duydugum bir yontemdir. ebeveyn cocugu veya cocuklarina tapuyu devrederken intifa hakki ukdesi koyar. -allah gecinden versin- miras vakti geldiginde o tapu veraset olayina girmez. bu arada ben avukat degilim bu islerden de anlamam, boyle duydum.
  • intifa hakkında, kuru mülkiyet sahibi asıl malik olmakla beraber taşınmazı kullanamaz, kiraya veremez. bu haklar intifa hakkının süresi boyunca veya hak sahibinin ölümüne kadar intifa hakkı sahibine aittir. intifa hakkının kullanımının intifa hakkı sahibi tarafından bir başkasına devri mümkündür. örneğin, hak sahibi intifa hakkını kiraya verebilir. bu kira süresinin, intifa hakkı süresini aşmaması gerekir. intifa hakki daha cok benzin istasyonlarinda yatirim yapilmadan once tapuya serh edilir.
  • öncelikle: (bkz: suçsuzluk karinesi/@aman allahim)

sözlükte, özellikle de beşiktaş, galatasaray, tt arena ile ilgili başlıklarda sıkça kullanılmasına rağmen iddia ediyorum kullananların en az %90'ı intifa'nın ne anlama geldiğini bilmiyordur
hesabın var mı? giriş yap