930 entry daha
  • psikolojik problemlere bağlayanları anlamıyorum. bende de dehb, borderline, ne ararsan var. bazen psikozlar da oluyor, sosyal yaşama kendimi, zor adapte ediyorum. fakirim (bir bilgisayar alacak kadar bile param yok), sabıkalıyım (üç kuruşa çalışarak, milletin ağız kokusunu çekiyorum, sabıka kaydım olmadan önce de iyi ve beni güvende hissettirecek bir işim hiç olmadı), dalga geçtikleri çok oluyor. zaman zaman düşünsem de hiçbir şeyin düzelmeyeceğini bilmeme rağmen aklımdaki fikirler doğrultusunda mücadele vermek için uğraşıyorum. üç kuruş, hiçbir zaman ulaşamayacağım hayâller uğruna hem zaman hem de belki aç kalacağım zamanlarda bana yardımı olacak maddiyat harcıyorum. yani öyle insanlar sayarım ki ben baştan kaybetmişim hayat filminde onlara göre, benim hayâl bile edebileceğimin ötesine sahipler. belki 85 sene üzerine vakit ayırsam, elde edemeyeceğim edinimler, maddi durum vs. aradaki farkı gören, sen öl der.

hülâsa en dipte de olsan, yaşamak daha güzel. ben o kadar badire geçirdim. yakın zamanda eski bir dava yüzünden büyük ihtimalle cezaevine gireceğim.

hani sarı mercedes'teki bayram diyordu ya: "hiçbir zaman arkana bakmayacaksın" diye. aynen öyle.
  • psikolojik problem ne amk. sen açsın, yemek yemen lazım. bu bir hastalık değil. bu biyolojik problem di mi? o zaman psikolojik probleme de hastalık gözüyle bakmayacaksın. mutlu değilim. bunun sebepleri var. psikolojik problem bu sebepler işte. tıpkı açlık gibi. intihar eden adama zaten psikolojik problemleri vardı demek ne kadar aptalca. başka ne olacak beynini siktiğim.
  • intihar etmeyenlerce anlaşılmayacak ruh halidir bence. o ruh halini anlar vaziyete gelenler intihar ediyor zaten.
  • beyindeki kimyasal salgiların olusturdugu denge cok onemlidir. yogun depresyon ya da cesitli psikolojik bozukluklarin oldugu insanlarin beyinindeki bu kimyasal denge bozulur. kimi hormonlar, enzimler vs daha az ya da asiri salgilanir. bu asamada kisinin olaylari analiz etme yetenegi de bozulur. hemen yanibasinda olan cozumleri bile farkedemez hale gelir, kendini buyuk bir cozumsuzluk sarmalini dusmus sanmaya baslar. intihar ya da baska turlu sacmaliklar bu asamada insanin aklina gelebilir. oysa beyin kimyasini duzenleyecek bazi ilac takviyeleriyle insan normal cozumler uretince ya da meselelerin sanildigi kadar devasa olmadigini gorunce bu fikrin ne kadar abuk oldugunu kavrayabilir. depresyon aninda iki adim atmak bile o insana maraton gibi gorunebilir. kimyasal dengesini duzelten bir ilac verildiginde kisi bu sacmaliga nasil kapilabildigine şaşıp kalır.

sonuç: depresyon ilacla tedavi edilebilen siradan ve fizyolojik bir rahatsizliktir. gerekli ilac tskviyesiyle bir kac haftayi bulmadan kurtulursunuz. sonrasinda ilactan da kurtulursunuz, beyininiz kendi kimyasini kendi duzenlemeye devam eder.
  • çok enerjik olmasam da negatif mizaçlı bir insan değilmdir içimde yaşam enerjisinin bittiği bir an hiç olmadı. fakat belki şu son 10 gündür zihnimin puslu semalarında bu kelimenin uçuştuğunu görüyorum. hatta tam olarak bir iki saat önce yine aynı şekilde belirdi zihnimde.
    sadece kavram olarak ve alakasız anlarda geliyor.
    cümle veya bir oluş hali ile detaylandırmıyorum
    açıkçası bu durum da biraz garip geliyor.
    acaba herkes önce bu aşamadan mi geçiyor.

intihar eder miyim ?
    kendimi tamamen kaybetmem lazım bunun için zira inanç meselesi benim en büyük engelim.
    sonrasında ise henüz hayattan vazgeçmedim yaşamı ciddiye alıyorum.

tanım: anlamak ve anlamamak sınırında ince bir çizgideyim.
  • belli bir yaşın ve iq seviyesinin üstünde herhangi biri "artık ben bu hayata ait hissetmiyorum" dediğinde üstüne söylenecek pek de bir söz yoktur aslında
  • o bile anlamdan vazgecmisken ustelik..
  • tamamen tercih meselesi.elbette arkada kalanlar için zor bir durum ama kişinin en azından bu kararına saygı duyulması gerek.
    not: bu entry intihara teşvik ya da yönlendirme içermemektedir.böyle bir fikriniz varsa lütfen psikolojik destek alın.
  • zaten kimse anlamadığı için intihar etmiyorlar mı??
  • anlayamazsın. o psikolojiye girmeden intihara teşebbüs etmeden ne olduğunu anlayamazsın.
1 entry daha
hesabın var mı? giriş yap