şükela:  tümü | bugün
  • son derece gereksiz, insanlığa yakışmayan, ne alana ne çekene zerre faydası ya da katkısı bulunmayan boş eylem.
    insanlar neden faydalı şeylerle uğraşmak yerine böyle çocukça davranışlarda bulunurlar anlayamıyorum. intikam alınca ne oluyor? ufak bir haz belki. ya sonra? intikam aldığın kişi ufak bir acı hisseder belki. ya sonra? alan da çeken de unutacak her şeyi günün birinde.

birbirimizi sevmek, birbirimize faydalı olmak, mutlu etmek varken neden intikam? neden yalan? neden dalavere? neden acı? insanlar birbirlerinin hayatlarını kolaylaştırmak için bir arada yaşıyor olmalılar, hayatı zindan etmek için değil!
    öfke anında her şey kontrolden çıkıyor biliyorum ama bir duralım yahu, bir düşünelim, nefes alalım, sakin olalım. mantıklı kararlar verelim.

bana karşı hata yapan birine o hatayı yapma fırsatını verdiğim için ilk suçlu benim. bu karşı tarafın masum olduğu anlamına gelmez dolayısıyla yanlış yapan her kim olursa olsun, hatasının cezasını beni kaybederek öder. beni kaybetmeyi göze alıp yanlış yapacak insandan intikam alsam ne değişir ki?
  • insandan daha planlı bi intikamcı varsa o da kedidir. bir kini, nefreti varsa yazar bi kenara. unutmaz, yüzüne güler, topunu yuvarlar, ipine koşturur.. ama gün gelir bulur fırsatını atar o pençeyi, alır intikamını. kediye yamuk yapma hacı. kediyi sev. kediden kork.
  • intikam için; ''soğuk yenen bir yemektir'' ya da ''sıcak yenen bir yemektir'' şeklinde deyimler üretilmiş. hangisi olduğuna henüz karar veremesem de ''lezzetli'' bir yemek olduğu kesindir.*
  • (bkz: rövanş)
  • yıllar sonra baktığın zaman bunun için harcadığın zamana bile üzülürsün.
  • intikamin ne kadar buyuk olursa olsun yaralarini iyilestirmeye yaramaz. sadece karsindakine bir darbe indirmis olursun o kadar. bunun yerine kendine donup ic huzurunu yakalamaya vakit ayirilsa daha faydali.
  • 90'lı yılların, bol entrikalı dizilerinde, akıl hastası karakterler tarafından yapılacağı sıkça dile getirilirdi. biz de matah bişi sanardık. düpedüz hasta işi.

(bkz: obsesif kompülsif bozukluk)
  • bazen çok gerekli olandır.hayatınızın bir bölümünü mahvetmiş bir insandan bunun hesabını sormak,gayet haklı bir nedendir.