şükela:  tümü | bugün
 • "the scientists" adı verilen personality type. kedilerin kuyruğuna termal güdümlü anüs sentry takanlar bunlardır.
 • kedilerin kuyruguna termal gudumlu anus sentry takmalarinin yaninda, soyle de cesitli ozellikleri vardir bu grubun.

  * populasyonun % 1'ini kapsayan ve mastermind olarak da bilinen,
  * olaganustu karmasik ve teorik konulari anlayabilme,
  * teorik vakalardan sonuc bulma konusunda oldukca basarili,
  * asmis stratejist,
  * gelecege yonelik dusunen,
  * esas olayi, big picture'i gorebilen,
  * sonuna kadar guvendikleri guclu sezgileri olan,
  * kendi fikirlerini baskalarininkinden ustun tutan,
  * zor, meydan okuyan teorik konularla ugrasmayi seven,
  * rutin isler yapmaktan sikilan,
  * bilgi ve verimlilige deger veren,
  * karisiklik ve etkisizlige karsi hic sabri olmayan,
  * performans dendiginde anladiklari standartlar oldukca yuksekte olan,
  * diger insanlardan bagimsiz yasamayi tercih eden,
  * sakin, duzgun, analitik dusunen,
  * hayyyvan gibi mantikli ve gercekci,
  * orjinal ve bagimsiz,
  * dogal liderler olmalarina ragmen fikirlerini komple destekledikleri adaylarin da peslerinden gitmekte cekinmeyecek,
  * yaratici, faydali, dumduz, direkt konusan, bir konuya bircok acidan yaklasabilen,
  * en iyi yalniz calisan ve tercihleri yalniz calismak seklinde olan,
  * esas olarak ice donuk insanlardir.

  en optimum kariyer olanaklari ise;

  * bilim adamligi,
  * muhendislik,
  * profesorluk ve ogretmenlik,
  * doktorluk, dis hekimligi,
  * sirket stratejistleri ve organizasyon yonetmenleri,
  * isletme yoneticiligi, mudurluk,
  * komutanlik,
  * avukatlik,
  * hakimlik,
  * bilgisayar programcilgi, sistem analistligi ve bilgisayar uzmanligidir.

  geriye ne kaliyor bilemiyorum ama, o da var.

  alternative ending: ozelliklerine uyan adaylar aramaktayiz. adaylarin en kisa zamanda cv'lerini saga sola gondermeleri beklenmektedir.
 • olumlu olarak görülebilen özelliklerinin yanısıra pek çok kıl özellikleri de bulunan kişilik grubu:

  *her zaman kendilerinin haklı olduğuna inanırlar. (bkz: megalomani)
  *her lafa söyleyecek birşeyleri vardır.
  *duygularını belli etmezler kendi kendilerine sevinir veya üzülürler. (bkz: antisosyal)
  *karşılarındakinin gözünün içine bakarak konuşur bunlar, samimiyetsiz insanları tedirgin ederler.
  *karşılarındakinin sevgi şefkat beklediği, ah canım yazık olmuş tepkisine hasret kaldığı durumlarda beklenen duygusal destek yerine mantıklı yaklaşım gösterir ve şefkat bekleyen kişiyi dumur ederler. (bkz: duyarsız öküz)
  *saçma ve boş konuşmaya dayanamazlar. salakça buldukları bir şeyi gerek vücüt dili gerek sözlü dile getirirler. (bkz: dokuz köyden kovulmak)
  *içine kapanık oldukları, duygularını yansıtmadıkları ve canım cicim yapmadıkları için diğerleri tarafından ukala, soğuk ve kıl olarak algılanırlar. (bkz: göt kalkması)
  *her şeyi her durumu analiz eder, sorgularlar. yorarlar adamı.
  *duygularını dinlemez, mantıklarına göre hareket ederler. bu nedenle hayal kırıklığı yaşatır ve bazen de yaşarlar. (bkz: aşkta mantık aramak)
  *en bireysel kişilik tipidir. kendi kendine yeter. çoğu zaman bencil bulunur bu yüzden de. (bkz: individualizm)
  *tüm olayları analitik düşünüp bileşenlerine ayırırlar sürekli. düşünce dizileri "if", "else" ve "goto" komutlarıyla çalışır adeta. (bkz: binary mode) (bkz: ikilik düzen)

  kısaca zor adamlardır bunlar. hepsini bir adaya tecrit etseniz yeridir.

  detay için:

  http://www.typelogic.com/intj.html
 • atalarımız demiş ki; "do not expect intjs to actually care about how you view them. they already know that they are arrogant bastards with a morbid sense of humor. telling them the obvious accomplishes nothing."
  yani diyor ki; "intj ne lan, gotünüzden element uydurmayın!"
 • hasta ruhlu insan tipidir (bkz: kendimden biliyorum) paranoyaktırlar, herhangi bir durumdan oluşabilecek 10 ihtimali ve o 10 ihtimaleden türeyebilecek 12'şer ihtimali hesaplamaktan kafayı çizmişlerdir, sanıyorum ki bayes de bir intj'dir. mükemmelliyetçidirler, ama bu sapıklık derecesinde bir mükemmelliyetçiliktir. bununla birlikte bir işin mükemmel olması için taktıkları temel teorik temel falan değil, o işin kendi analizlerinin sonucunda nasıl en iyi yapılabileceğine yönelik çıkardıkları çerçevede bir mükemmelliyetçiliktir.

  bir işin, ama herhangi bir işin, doğru yapılması intj için namus meselesidir. şikayet eden, sızlanan, işi zor gören insanlardan hiç hoşlanmazlar. kaytaran ya da işin yapılmasını aksatanlardan ise nefret ederler. bu kişiler üstleri dahi olsa, bu konuda laf sokabilir ya da en azından huzursuzluklarını belli edebilirler ki, bu "kendini üstün gören pis ukala" olarak algılanmalarına ve başlarına türlü türlü çorap örülmesine yok açabilir. intj'ler inisiyatif manyağı kişilerdir, kararları kendileri alır ve uygularlar, sorma ve danışma ihtiyacı duymazlar. her ne kadar aldıkları kararlar %99 ihtimalle en iyi karar da olsa, bu durum özellikle üstler nedzinde (hele de türkiye'de) ciddi problemler yaratabilir.

  bu genellenebilir mi bilmiyorum ama her tarakta bezleri vardır gibi geliyor bana. kendilerini sürekli bir şeylerle ilgilenmek durumunda hissederler. intj'ler sistem kuruculardır, ancak o sistemleri yönetmek gibi bir beklentileri yoktur. zira asosyaldirler ve iletişim becerileri kıttır. ayrıca, işleri delege edemezler, her şeyi kendileri yapmaya çalışırlar.

  intj'ler kalabalık ortamlardan ya da birine laf anlatmaktan hoşlanmazlar, mümkünse telepatik bir şekilde anlaşmak isterler, telepatik şekilde anlaşabildiklerini tercih ederler. sanıyorum ki genç yaşta göçüp gider çoğu, ama olsundur, zaten 40 senede 80 sene yaşamış kadar çalışmış ve üretmişlerdir. böyle de enteresan bir kişiliktir işte bunlar.
 • burçlara inanmaları neredeyse imkansız olan kişilikleri belirler ayrıca.
  (bkz: #9796712)
 • oyuncu, esprili, zaman zaman aptalcasina geyik (sadece geyik icin geyik) olarak "kati mantik" tarafi, empati yonune onem vererek ve icindeki dogal duyarliligi on plana cikararak da "duygusuz"lugunu onlerse -onlemek yanlis kelime, "yumusatirsa"- daha iyi olacagini dusundugum karakter tipi.

  ayrica benim karakter tipim (ben ben bennn). yani uzerinde calistigim/ calisilmasi gereken konu basliklari yukarda saydiklarimdir bu tiplerin. fakat bu saydigim tedavileri cok da fazla uygularlarsa, kendi kendileri ile celiskiye dusebilirler; netekim, birdenbire kendilerini suistimal edilmis hissettikleri (hissettigim) oluyor zaman zaman. ama sadece yeni birsey denemis oldugumu dusunerek, deneyim kazandigimin bilinci ile kendimi degistirmeyi de (degistirmek o anliksa, ya da kendimin degisik modlarini yasiyorsam diye de dusunebiliriz esnek bir baglamda) seviyorum. bu da tipik bir intj karmasasi mi mesela? tutarsizlik deneyi? esneklik deneyi gibi, kendine ters dusme deneyi.. dogal yeteneklerinin disindaki alanlari sinamak falan.. tam bilemem, yapiyorum birseyler.

  bonus:
  (bkz: aren't you the master of complications)
  (bkz: igod/@billythetheorist)
 • cesitli ozellikleri gruplayarak olusturulmus ve buyuk ihtimalle jung'un testler kullanarak ampirik yontemlerle elde ettigi kisilik kategorileri ile, ne zaman ve kim tarafindan icad edildigi belirsiz burclarin (ve onlara atfedilen ozelliklerin) arasinda bir korelasyon olabilecegi ilk kez intjve akrep burcunu karsilastirdigimda aklima gelmisti. aradaki benzerliklerin bir seyi kanitlamasi gerekmese bile:

  * bir kisilik kategorisine ait ozelliklerin kendi aralarinda gerek-yeter ya da sebep-sonuc iliskileri var midir?

  *varsa bu baglamda tutarlilik gosteren burclar da (varsa) gozlem sonucu (ampirik?) olusturulmus olabilirler mi?

  * nasil ki kisilik kategorilerinin kullanim amaclarindan biri insan davranislarini siniflandirarak daha tahmin edilebilir kilmaksa, gelecegi tahmin iddiasindaki astroloji de baslangicta yola insanin yuksek oranda etken oldugu olaylari tahmin etme iddiasiyla cikmis olabilir mi?

  * pluton gezegen degilse ufolar da yalan mi?

  gibi sorulari getiirmesiyle sahsimi bir sure gayet eglendirmistir.

  bu arada intj'yim ve burclara inaniyorum, sonradan tahrif edilmis olsalar da ilk icad eden icin (thoth?) yararliydilar. ayrica muhammed'e de inaniyorum yoksa coktan peygamberligimi ilan ederdim.
 • geek, nerd ve hikikomori ile alakası yoktur. bunlar ancak sonuç olabilir. etken değil.
  okb ile oldukça alakası vardır.
116 entry daha

hesabın var mı? giriş yap