şükela:  tümü | bugün
  • http://www.humanmetrics.com/hr/jtypesresult.aspx adresi diyor ki ben bundanmışım...

yaşasın, yüzde bibuçuktanmışım yeee...

seçim sonuçları şöyle:

ıntrovert(67%) intuitive(62%) thinking(50%) judging(33%)
    you have distinct preference of ıntroversion over extraversion (67%)
    you have distinct preference of ıntuition over sensing (62%)
    you have moderate preference of thinking over feeling (50%)
    you have moderate preference of judging over perceiving (33%)

26.9.17: https://www.16personalities.com/intj-personality adresi de bunu dedi lakin aradan geçen iki sene zarfında bayağı içe kapanmışım ben ayol.

personality type: “the architect” (ıntj-t)
    ındividual traits: ıntroverted – 93%, ıntuitive – 73%, thinking – 78%, judging – 65%, turbulent – 68%
    role: analyst
    strategy: constant ımprovement

5.7.18: biraz içten açılmışım ayol... bi de türkçe çözmüşüm... bu t ile a arasında ne fark var ki sözlük? https://www.16personalities.com/tr/intj-kişiliği

kişilik tipiniz:
    “mimar”
    (ıntj-a)

dışa dönük
    us
    içe dönük
    21%79%
    sezgisel
    enerji
    gerçekçi
    74%26%
    mantık merkezli
    doğal
    prensip merkezli
    57%43%
    planlayıcı
    taktikler
    araştırmacı
    85%15%
    iddialı
    kimlik
    temkinli
    54%46%
  • pek mühim insanlarla dahil olduğum grup lakin bir faydasını göremedim içe dönüklülük de cabası.
  • intj'lerin en büyük özelliği bu tür testleri sallamamalarıdır.
  • halk dilinde başak burcu erkeği
  • okuduğum ve yazılanlar ile benim bayan müdürümün tarifi sanki yanılıyorsam düzeltin.
    bencil, kibirli, egoist, her şeyi o biliyor, özür dilemek, teşekkür etmek lügatında yok.
    söylediği lafın arkasında durmayıp ben onu kastetmemiştim diyen,
    kendi 6 7 ay öncesinden tatil programını yaparken, 2 haziran itibari ile izin programı yapmak isteyen personeline daha dur bakarız cevabı veren,
    kendisinin kontrol ettiği şeyden olur da yanlış çıkarsa yapan kişiyi suçlayan,
    gönderdiği personel ile yüzleşmemek için fesih günlerinde binada ise köşe bucak kaçan yada binada dahi bulunmayan,
    hemen hemen herkesin arkasından konuşan,
    ve yine hemen hemen herkes ile kavgalı,
    kimseye selam vermeyen,
    olur da yüz yüze gelmeyeyim selam vermeyeyim almayayım şeklinde yere bakarak yürüyen,
    personeli kovmak yerine mobing yapmayı tercih eden karakter
    intj'midir acaba ne dersiniz?
  • testi çözdüm intj-a ymışım.a sı nedir bir fikrim yok ama insanların çoğunun bana benzemediğini biliyorum.hatta yeterli derinlikten bakarsak birbirlerine bile benzemiyorlar.benzer olan şeyler arzular ve duygular.bunlar herkes de o kadar benzer ki, yaşadığımız dünyanın bu kadar (bkz: kaotik) olması şaşırtıcı.sonuçta sosyalleşme kaynaklı problemlerin çoğunda, bireyin özel seçimlerinin toplum kalıplarında yer bulamaması, bulduğunda ise bu durumun derhal genelleştirilmesi ve toplum normlarına uygun hale getirmek için yumuşatılması var.insanların kalıplara olan sadakati ve duyarlılığı bireysel yaşayanlar için tam bir kabus ortamı oluşturuyor.hal böyleyken sorarım size, gerçekten kişilik tipinizin belli olması, hatta size özgüven yüklemesi, pratik hayatta ne kadar faydalı.ya da size bu fayda getirse bile gerçek intj kişiler için ne kadar önemli.
  • humanmetrics.com diye bir sitedeki testi çözdükten sonra, test sonucuna göre dahil olduğum kişilik grubu. neyin nesidir bu intj, ekşide başlığı var mıdır diye umutsuzca bakarken var olduğunu gördüm ve sevindim. (bkz: aramaya inanmak)
    intj kişinin sahip olduğu özellikleri kendime yakın bulmakla beraber, test sırasında bazı soruları cevaplarken kararsız kaldığım, anlamsız bulduğum da oldu. bilemiyorum.
    şuraya oranları koyalım ileride belki testi yenileyip değişimi kıyaslarım:

i (38%)
    n (25%)
    t (44%)
    j (31%)

ben de kendimden bir özellik yazayım şuraya, belki intj ile ilgisi vardır, test sonucu intj çıkıp da aha ben de böyleyim diyenler yeşillendirirse dernek kurabiliriz :)
    şöyle ki, bazen herhangi bir durum anında ve önemli şeyler söylemeniz gerektiği bir diyalogda konuşmanız gerekirken "o kadar hızlı şekilde ve o kadar çok şey düşünmek ki, cümle kurmadan öylece mal gibi durmak" şeklinde bir olay oluyor, bana çok oluyor. "bi saniye toparlamam lazım" diyebiliyorsunuz sadece, sonra o düşüncelerin özetinin özetini çıkartıp cümlelere dökmeye çalışıyorsunuz.

yaklaşık 3,25 yıl sonra gelen edit:
    yıllar sonra bir yazarın mesajıyla entrymi yeniden hatırladım, testi de yukarıda bahsettiğim gibi yeniden yaptım. yine ıntj çıktım,

oranları da şöyle bırakalım:

i (31%)
    n (16%)
    t (38%)
    j (28%)
  • bu karakter tipinin en onemli temsilcilerinden biri sherlock holmes digeri de draco malfoydur.
  • dahil olduğum kişilik özelliğini barındıran grup.

bu kişilerin hayatta en zorlandığı şey duygusal ilişki kurmak ve yürütmektir.

hayatlarında ilişki kurulabilecek kişiler havuzu vardır ve belli kriterleri. o kriterleri sağlayan kişilerle yola devam eder; ancak hafife aldıkları bir değişken vardır; insanların duygularının olması ve kendileri kadar stabil davranmayabilecekleri gerçeği.
  • tam olarak beni tanımlayan kişilik tipi.

dışarıdan duygusuz, katı, salt mantık insanı ve soğuk görünürler. fakat aslında böyle değildir. soğuk olarak görünme sebebi çoğu insan ile iletişim kurmak istemiyor olmalarıdır. bu bir küçümseme değil hayatın olağan akışı içinde zamanı değerinde kullanma çabasıdır. ayrıca duygusuz değillerdir sadece duyguları kolay kolay mantıklarının ötesine geçmez. bu da kontrol edilen ve hesaplı bir dürtü değil karakterin olağan özelliğidir. duygularını canım-cicim yaparak göstermek yerine o insana faydalı olma çabası içine girer. ellerinde tüm imkanlarla o insanın hayatına pozitif etki etmeye çalışırlar.

olayları ve kişileri çok derin analiz edip uzun vadeli sonuçları çok önceden görebilme yetenekleri vardır. bu yüzden çoğu kişinin ayılıp bayıldığı, çok mutlu olduğu durumlarda sonucu önceden bildikleri için öyle büyük tepkiler vermez ve gene soğuk, ruhsuz insan damgasını yerler. bu öngörüler aslında salt mantık analizinden gelmez tam tersine aslında beden dili okuma ve sezgisel yetenekleri oldukça gelişmiştir.

istedikleri zaman çok güzel extrovert rolüne bürünebilirler. bir anda sosyal bir insan olabilirler. genelde ortalama insan için sinir bozucu ve ukala olarak tanımlanırlar. ancak bu fikri değiştirmek için çaba da göstermezler. çünkü çoğu zaman o insan gerçekten de umurlarında değildir.

not: adhd ile birleştiğinde mükemmel bir ikili olurlar.