şükela:  tümü | bugün
 • discovery channel için yapılmış 3 bölümlük stephen hawking belgeseli

  bölüm 1: aliens
  bölüm 2: time travel
  bölüm 3: the story of everything

  izlemek için: http://watchdocumentary.com/…serie-free-1-date.html
 • discovery channel'ın stephen hawking'in adını kullanarak prim yapmaya çalıştığının kanıtı olan belgeselin adı. o.c. choppers, l.a. ink gibi deli saçması reality programlarıyla dolan discovery'nin itibarını bir nebze olsun kurtarmak için yapmaya çalıştığı ataktır. bizimle resmen dalga geçmişler, yok çok şanslıydıkki şöyle oldu, yok kazara böyle oldu... bilimin temelini oluşturan felsefenin "her şeyin bir nedeni vardır" felsefesi olduğunu düşünürsek, "bilmiyorduk şans diyelim dedik" diye açıklama yapsalardı gözümde daha yücelirlerdi. çok şanslıydık ki big bang'de anti-madde den çok madde vardı, herşey yok olmadı biz olduk... türkçesi ise: neden madde anti-madde'den daha çoktu bilmiyoruz yada siz salaksınız anlamazsınız...

  olmamış, o kadar da değil... efektler güzel ama, izleyin madem.
 • türkçe dublajlısını arayıp da bir türlü bulamadığım belgesel serisi.
 • -merhaba!
  -ben stephen hawking.
  -fizikçi, kozmolog...
  -...ve bir hayalperest.
  -her ne kadar, hareket edemiyor...
  -...ve bir bilgisayar yardımıyla
  konuşmak zorunda olsam da...
  -...zihnimde, özgürüm.

  şeklinde efsanevi bir başlangıca sahip izlediğim en güzel belgesellerden biri.. zihnimde özgürümü söylerken makine sesinin gerçek sese dönüşü gerçekten çok vurucu olmuş. genel olarak belgesel belli başlı konulara basit cevaplar vererek insanları bilgilendirmeyi amaçlıyor. başlıklar şunlar:

  1) aliens
  2) time travel
  3) the story of everything

  bence mutlaka izleyin. eğer bilime merakınız varsa pişman olmazsınız.
 • uzaya biraz meraklı, hayal kurmayı seven, fizikçi ya da kozmoloji uzmanı olmayan kimselerin kesinlikle izlerken zevk alacağı belgeseldir. ayrıca bazı kuramları görsellikle destekleyerek anlamamız gereken kadarını güzel anlatmaktadır.
 • içinde bol bol, ''should be'', ''could be'', ''possbility'', ''probably'' kalıpları geçen belgesel. gel de allah'a inanma şimdi.
 • zamanda yolculuk yapılıp yapılamayacağına dair öngörü ve ortaya çıkan paradoksları anlaşılır bir şekilde anlatmış belgesel.

  1.bölümde uzaylılara ısrarla inandığını anlıyoruz. ancak bilimsel yaklaşıyor hawking. eli kolu olan bir silüet belirtmemiş. karbon temelli canlı konusuna da değinilmemiş. burayı yüzeysel geçmişler anlatım olarak.

  2.bölüm zamanda yolculuk. ekstra olarak (bkz: worm hole)

  3.bölümde ise hawking'in karamsarlığı hakim. dünya'nın yaşanabilirliğinin gün geçtikçe azaldığını ve artan riskleri belirtip başka gezegenler bulmamız gerektiğini kendi mantığı çerçevesinde açıklamış. ancak gestaltcıl bakış açısı hakim. yarın dünya yok olacak demiyor. milyar yıllardan bahsediyor teorisini kurarken.
  büyük patlamanın neden ve sonuçlarını belirtirken, tam tersi olan büyük çöküşten de bahsediyor. belgesel yorucu değil. hawking'in fikirlerini yufka açar gibi açmışlar oldukça anlaşılır. başlangıç olarak güzel.

  not: benim izlediğim 3 bölümdü ve 3.bölüm 1.5 saat idi. yani bazı bölümler birleştirilmiş. belirtmekte fayda var.
 • --- spoiler ---

  kısaca into the universe, türkçesiyle "stephen hawking ile evrenin sırları", 2010 birleşik krallık yapımı belgesel televizyon serisi. metin yazarlığını ünlü kozmolog stephen hawking'in yaptığı 3 bölümlük belgesel, evrenin varoluşunu en güncel bilgiler ışığında sade ve anlaşılır bir biçimde anlatmaktadır. filmdeki seslendirmeleri ünlü ingiliz aktör benedict cumberbatch yapmıştır. dokümenter serinin 3 bölümünün isimleri "aliens", "time travel" ve "the story of everything" şeklindedir. oldukça beğenilmiş ve iz bırakmış bir yapımdır. son olarak, dizinin imdb.com puanı 8,6/10'dur.

  konusu
  insanoğlunun yeni bir dünya bulmazsa yok olacağı kehaneti, dünyayı terk etme zamanının yaklaştığı iddiası ve uzaylıların var olduğunu söylemesiyle son dönemin en tartışmalı bilimadamı haline gelen stephen hawking ile big-bang’den evrenin bebeklik çağına, karadeliklerden galaksilere, uzaylılardan cern’deki atlas deneyi’ne kadar uzanan büyük bir yolculuk...

  imdb.com - http://www.imdb.com/title/tt1655078/

  wikipedia - https://en.wikipedia.org/…erse_with_stephen_hawking

  vikipedi - https://tr.wikipedia.org/…erse_with_stephen_hawking

  trailer - https://www.youtube.com/watch?v=4ugc0widbjs

  --- spoiler ---
 • iddialı bir artillery parçasıdır. fear of tomorrow albümünde 6. sırada bulunur.
hesabın var mı? giriş yap