şükela:  tümü | bugün
 • alexandre kojeve'in hegel felsefesine giriş olarak yky tarafından türkçe'ye kazandırılmış kitabıdır. selahattin hilav çevirisiyle.

  kojeve'in bu hegel irdelemesi fransız felsefesine spesifik olarak bataille'in düşüncelerine ilham vermiştir.

  '' hegel, özgürlükle olumsuzluğu defalarca özdeşleştirir. ve bunu, örneğin şunları yazdığı ahlâkın sistemi'nde (1802) çok açık bir şekilde ortaya koyar:

  "olumsuz-antite (das negative), yani (oder) özgürlük, yani cürüm [2. paragrafın başlığı, c. vıı, s. 450]. - demek ki, bu olumsuz-antite, ya da katıksız özgürlük, nesnel-antiteyi, diyalektik-olarak-aşmaya (aufhebung) girişir (geht auf) ve bunu olumsuz-antiteyi özsel-gerçeklik (wesen) haline getirecek tarzda (so) yapar ve dolayısıyla, gerçekliği, [verilmiş] özgül-belirleniminde (bestimmtheit) olumsuzlar, ama bu olumsuzlamayı da sabitleştirir [c. vıı, s. 452, st. 28-32]."

  demek ki, olumsuzluğun gerçekleşmesi ve ortaya çıkması demek olan özgürlük, gerçeği, verilmiş yapısı içinde olumsuzlama ve olumsuzlamayı, bu etkin olumsuzlamanın kendisinin yarattığı bir eser halinde koruyup sürdürme edimidir. ve olumsuzluk olan bu özgürlük, insanın "özsel-gerçekliğidir". ''

  bu irdelemeye dair bataille ilintisi için; (bkz: l'experience interieure)