şükela:  tümü | bugün soru sor
  • daron acemoğlunun yazdığı 2008 senesinde ilk baskısı yapılan, kuvvetle ihtimal iktisat doktorası yapanlar için makroiktisatın incili olacak eser. diğer incilimiz için
    (bkz: mas colell whinston green)*
  • makroiktisatın yeni kutsal kitabı. bu bin sayfalık eser, birçok akademisyeni şaşkına çevirecek* kadar sağlam bir altyapıya sahiptir. sadeliği de cabası... yüksek lisansa başlayacak olanlara tavsiye edilecek tek bir makro kitabı varsa budur. solow'dan neoklasiklere, stokastik büyüme modellerinden günümüz teorilerine bugün hala sözü edilmeye değer bütün modelleri içermektedir. bir de öyle bir matematik apendikse sahip ki, teşekkürü borç bileceksiniz sevgili yüksek lisans ögrencileri.

    sanırım mas colell'den* sonra makroiktisatın böyle bir referans kitaba gerçekten ihtiyacı vardı. daron acemoğlu'yu tebrik etmemek elde değil.
  • bir türlü sevemediğim kitap. mwg ile kıyaslanıyor ama mwg çok daha elegant bir kitap. daron'un sadece dynamic opt. ve optimal control anlattığı chapter 5 ve 6 bile kitabın ne kadar gereksiz büyütüldüğünün göstergesi, ki daha solow'a ayırdığı devasa alan, dandik political economy kısmında kendisinin kafa siken modellerini uzun uzun anlatması falan off içim daraldı. korkum bu adam her chapter'ın sonunda bahsettiği o reference'ların hepsini okumuş olması. hani o kolmogorov'lar, pontryagin'ler, arrow'lar falan, eğer hepsini o derecede hatmetmişsen senin allah belanı versin ya ne yapak ölek mi biz!111 zaten kitap kafam kadar kuşe kağıda basılmış, bir de gereksiz yazılmış yüzlerce sayfa. bak barro-xala i martin'in growth'u ne kadar sade ve hoş bir kitap, optimal control'ü lise öğrencisine anlatır gibi anlatıp asıl mevzuuya girmişler.