şükela:  tümü | bugün
  • yapilan arastırmalara gore en basarili managerlarin kisilik ozelligi.
  • (bkz: asosyal)
  • genel kullaniliminin disinda, psikolojide icine kapanik insanlari degil, enerjisini kendinden (icten) alan insanlari tanimlamakta da kullanilir. mesela insanlardan yorulmak introvert lerde gorulen bir durumdur. yalniz kaldiklarinda daha verimli calisir, daha az yorulurlar. uzun sure insanlarla bir arada bulunduklarinda daha cabuk yorulurlar. bu, insanlarla biraraya gelmekten hoslanmadiklari anlamina gelmez. cok sosyal olabilirler ama bu sosyallik onlari extrovert lere gore daha cok yorar.
  • düşünmek, çalışmak ve de akabinde üretmek için yalnızlığa mahkum olan insanlardır ama bu kesinlikle asosyal oldukları anlamına gelmez, hatta insanlarla buluştukları zaman genelde enerjisini dışarıyla paylaşmaya mazoist bir edayla en açık olan insanlardır. almadan vermesini bilen kişilerdir bunlar. fakat gercekten ilgilerini ceken bir alan oldugunda ve enerjileri konusunda egoist davranmaya başladıklarında sizden uzaklaşmaları doğaları gereğidir. diğer bir önemli nokta da kendilerini yormayan insan aradıklarıdır bu egoist zamanlarında birarada olabilmek için.
  • (bkz: reserved)
  • (bkz: #25471013)
  • her gun tek basınıza birkac saat gecirmeye ihtiyac duyanlardan mısınız?
    derinlikli konularda konusmayı sever ve bilgi sahibi oldugunuz bir konuda buyuk meclislerde konferanslar verebilir ama hos bes edilen kucuk muhabbetlerde kekeler misiniz ya da zorlanır mısınız?
    bir partiye gittiginizde kendinize gelmek icin gunun geri kalanını kendisine ayırması gerekenlerden misiniz?
    sizle diyalog kurup seker bir insan olmaya calısan nice kisi sizi alttan alta sinirlendirir mi?
    demek ki siz de bir "introvert" siniz..

asosyal degilsiniz, antisosyal hic degilsiniz, mizantrop hic hic degilsiniz. yalnız ilginizi cekmeyen konuda konusmazsınız.. insanlarla bos muhabbetler cevirmek sizin icin zulumdur. sizi bir muhabbete dahil etmek kolay degildir.

ben extrovertim. bana soracak olursan introvert degistirilmesi gereken bir durum. yalnız okudugum bir ingiizce makale diyor ki zaten extrovertler introvertleri katiyen anlamazlar ve onlara sekerlik yapıp yanlarına cekmeye calısırlar. ne bileyim ben insanlarla kusatıldıgımda mutlu ve enerjik oluyorum, oysa bir introvertin insanlar cogunlukla enerjisini dusuruyorlar, o yuzden zaten yalnız kalmayı sıklıkla tercih ediyor bu adamlar. genelde cok zeki ve cok derinlikliler. genelde sosyal becerileri oldukca geliskin. insan dusmanlıgı ya da ezik bir asosyallik beslemiyorlar. sadece cogu insanla muhattap olmaya tenezzul etmiyorlar.

bir extrovert olarak bir introvert ile evliyim.
    biraz anlıyorum onu sekiz sene sonunda, ama biraz da anlamıyorum:
    -(ben) seni daha people person yapabiliriz..
    -(o) ben oyle biri olmak istemiyorum ki.. ben boyle mutluyum.

iste hepsi bu. onlar boyle mutlular. eksik gedik ya da degistirilmesi gereken degiller.
    biraz da genel gecer yargılarla insanları kalıplara oturtmaya kalkısmasak keskem..
    puf nokta: bir introvert ile karsılastıgınızda onunla zorla hos bes etmeye kasmayın, o halinden mutlu mesut. evet.
  • herkesin lider, takım çalışmasına yatkın, popüler olması beklenildiği dünyada biraz anlaşılamamış insan topluluğu. hayır, daha önce de belirtildiği gibi asosyal değiller, özgüvensiz hiç değiller. hayatın kaotik akışı içinde “kendilerini dinleme”yi seviyorlar. eğer bu akışa fazla kaptırıp kendilerinden uzaklaşırlarsa mutsuz ve depresif hissediyorlar. introvert tarafı daha baskın biri olarak bunu bu şekilde algılamam birazcık geç oldu. çünkü gerek iş, gerek okul hayatında gerekse özel hayatta olması gerektiği hissettirilen, örnek olarak gösterilen durum biraz daha extrovert olmak. dolayısıyla durumda hiçbir yanlışlık olmamasına rağmen, kendinizde bir sorun olup olmadığını sorgulamanız veya kendinizi sıkıcı olarak adlandırmanız bir yerde kaçınılmaz olabiliyor.*

aslında kendinizi bilip belirli kalıplara uymaya zorlamamak, bunun dışında birbirimize anlayış gösterip introvert olmayı "değiştirilmesi gereken bir durum" olarak görmemek en doğrusu bence. konuyla alakalı şahane bir konuşma izlemek isterseniz:

http://www.ted.com/…in_the_power_of_introverts.html