şükela:  tümü | bugün
  • herkesin lider, takım çalışmasına yatkın, popüler olması beklenildiği dünyada biraz anlaşılamamış insan topluluğu. hayır, daha önce de belirtildiği gibi asosyal değiller, özgüvensiz hiç değiller. hayatın kaotik akışı içinde “kendilerini dinleme”yi seviyorlar. eğer bu akışa fazla kaptırıp kendilerinden uzaklaşırlarsa mutsuz ve depresif hissediyorlar. introvert tarafı daha baskın biri olarak bunu bu şekilde algılamam birazcık geç oldu. çünkü gerek iş, gerek okul hayatında gerekse özel hayatta olması gerektiği hissettirilen, örnek olarak gösterilen durum biraz daha extrovert olmak. dolayısıyla durumda hiçbir yanlışlık olmamasına rağmen, kendinizde bir sorun olup olmadığını sorgulamanız veya kendinizi sıkıcı olarak adlandırmanız bir yerde kaçınılmaz olabiliyor.*

aslında kendinizi bilip belirli kalıplara uymaya zorlamamak, bunun dışında birbirimize anlayış gösterip introvert olmayı "değiştirilmesi gereken bir durum" olarak görmemek en doğrusu bence. konuyla alakalı şahane bir konuşma izlemek isterseniz:

http://www.ted.com/…in_the_power_of_introverts.html
  • tam tersi için

(bkz: extravert)

edit: doğru meali için (bkz: extrovert)
  • aksamüstü veya gece tek basina yürüyüse cikmak,
    yakin hissedilen bir arkadastan parti olduguna dair mesaj almak, sevinmek, cekinerek de olsa gitmeyi tercih etmek,
    ortamdaki coklu grup icerisinde kurtarici arkadas gelene kadar kendini kilitlenmis hissetmek,
    kurtarici gelmedigi takdirde ilk adim karsidaki herhangi birinden gelene kadar susmaya devam etmek,
    en sonunda karsidan atilan bir adimi karsiliksiz birakmayip adimi atan kisiyle belirli bir konu hakkinda uzun ve derinlemesine diyalog kurmak,
    diyaloglar neticesinde kurulan tanisikligi yavasca sindirip doyuma ulasmak, (hissedilen bir sonraki sosyallesme ihtiyacina kadar kabuga cekilmek,)
    yeni tanisilan insanla yapilan bir sonraki konusmada herseyi berbat etme korkusuyla o vakte kadar elde ettigi izlenimi muhafaza etmek ve geri cekilmek,
    cesareti toplayip yeni bir diyaloga acilisi yaparken söylenecek veya yollanacak cümleleri dakikalarca bastan sona incelemek,
    cevap olarak geri alinan cümlelerin ne anlama gelebilecekleri üzerinde dakikalarca kafa yormak,
    karsilikli, -özellikle bir disadönükle yapilmasi durumunda var olma gerekcesi sorgulanmaya baslanan- cevaplasma trafiginden yorulmak, bir ara yol bulmaya calisip aradan siyrilmayi istemek,
    ve ama bunu da beceremeyip eline yüzüne bulastiracagi düsüncesiyle bitirisi veya -nasil degerlendirdiginize göre- kacisi tipki baslangicta oldugu gibi karsidaki kisiye birakmak,
    "ne yaptim ben" düsüncesiyle kendinden bir süreligine su yüzüne cikan infantil disadönüklügün hesabini sormak,
    müzikcalari cebine koyup hava durumu farketmeksizin tek basina yürüyüse cikmak, yakin hissedilen arkadasin ne zaman mesaj atacagini düsünmek

gibi, sosyal hayat cercevesinde kendi subjektif gözlemlerini yansitacak (kisir döngüsel) sekillerde tezahür edebilecek davranislar ve reaksiyonlari bünyesinde barindirabilme potansiyeli bulunduran, icedönük; (düsünme, hissetme, duyma, sezgi gibi bilinc fonksiyonlari üzerinden) dönüp dolasip ice, özneye dönmeye az veya cok (derecesi zamana ve mekana göre degiskenlik gösterebilen) egilimli birey.
  • yalniz kalmaktan degil yalniz kalamamaktan, surekli insanlarla icice olmaktan sikayetci olur. dogustan gelen bir ozellik degildir, aslinda pek guzel de disa donuk bir hayat surebilecekken, cevrede bulunan insanlarin cogunlukla sig, populer kulturden baska bir halt bilmeyen, entelektuel becerileri olmayan tuketici insanlar olmasi' insani ice donuk olmaya yoneltebilir. digerleriyle paylasacak ortak konularin az olmasi da bir etkendir.
  • sahip olmayan insanlar tarafindan bir turlu anlasilamayan ozellik.

anlasilamadigimiz icin ettigim kavgalarin hesabi yok. insanlar bir turlu anlamiyor ki sosyal ortamlarda enerji kaybediyoruz. dun gece boyunca gulen, gulduren, espriler yapan enerjik insanin ertesi gun odasinda oturup kitap okuma ihtiyaci duymasinin ve ayni enerjiyi gosterememesinin sebebinin gayet bilinen psikolojik bir kavram oldugunu anlamiyor insanlar.

utangac degiliz, havali degiliz, disariya cikmayi sevmiyor degiliz. kenarda oturup kendi isimizle ugrasiyorsak bu sizlerle konusmak istemedigimizden veya canimiz bir seylere sikkin oldugundan degil, enerjimizi "sarj" ediyor olmamizdan. lutfen bu esnada gelip bize "senin canin mi sikkin?", "neden boyle sessizsin bir sey mi oldu" gibi sorular sormayin. iyi niyetinizi takdir etsek de bu yaklasiminiz durumu oldugundan kotu yapmaktan baska bir ise yaramiyor. yani kisacasi durumumuz aynen soyle oluyor: http://i.imgur.com/gy3hf.png

son olarak da "e napalim" diyenlere verilebilecek en iyi tavsiye sudur: http://www.intellectualbubblegum.com/…t-d5b09fj.jpg
  • yaklaşık bir ay önce kendime teşhis koymamı sağlamış karakter tipi. küçüklüğümden beri kalabalık ortamlardan hazzetmem. pusetle pazara girdiğimde çığlık çığlığa ağlarmışım. küçükken bir akrabamızda kalmıştık haftasonu için ve ağlama krizlerine tutulmuştum, bir daha eski düzenimize, eve dönemeyeceğiz diye. sonra ilkokul başladı. arkadaşlıklar kuruldu. sürekli dışarı çağırıyorlar, canım istemiyor. çünkü evde resim çiziyorum, kaset dinliyorum... telefonla konuşmak da eğlence o zamanlar. ha babam arıyorlar "hadi sahile gidiyoz, hadi okul bahçesinde oynuyoz" diye. bi süre sonra evdekilere açtırmaya başlamıştım telefonu. asosyal olmadığımı biliyordum, tek başına sinemaya gitmek, bir yerde tek başına çay içip gazete okumak, hatta evdekileri postalayıp evde kafa dinlemek benim için dünyanın en zevk veren aktiviteleri. jung'un testiyle bir introvert olduğumu öğrendim de rahatladım nihayet. daha önceki teşhisim "kendi kendine yetebilen insan"dı, meğer bilimsel bir adı varmış. pek mesudum.
    introvert olan insanlar bence sezgileri güçlü olduğu için, çevrelerindeki insanların gerçek niyetlerini, gerginliklerini, abartılmış mutluluklarını, yalanlarını vs. çok iyi sezebildiğinden, ruhen zehirleniyor ve kendini geri çekiyor. sezgileri güçlü olmayanlar, yüzeysel ilişkilerden rahatsız olmadıkları için aynı gün 25 kişiyle tanışmakta beis görmüyorlar, sürekli partiliyorlar, introvert arkadaşlarını depresyonda sanıyorlar.
    extrovert tiplerin en meşhuru; madonna mesela. insanları basamak olarak kullanmayı seven ve işi bitince terk etmekten çekinmeyen, etrafında sürekli derin bağ kurmadığı insanları bulundurmaktan rahatsızlık duymayan, izole olmaktan rahatsız olan ve materyalist bir karakter. çok sevsem de asla anlaşamayacağım bir tip. en ünlü introvert ise stephen hawking'miş. gerçi introvert olmayıp n'apsın adam.
  • ''introvert''im ulannn!gayet de bir guruba mensup imişim işte..dedirten;içime soğuk sular serpmiş entry..''extrovert kocamla etkileşimimizin ayırdına vardığım;kısaca kendimi bulduğum durum!(yıl 2013;avrupa'nın göbeği;hala kendimizi bulmaya çalışıyoruz!)
  • şu çalışmada her ne kadar biraz kibirli resmedilmiş olsa da oldukça isabetli ifade edilmiş insanlar.

düşününce, ben de bir zamanlar gece yaşayan insanlar başlığında aslında bundan bahsetmişim. (bkz: #31200502) en sevdiğim insanlar evimde kalmaya gelecek olsa bile düşman işgalinde gibi hissedebilmem bu yüzdenmiş. ve eğlencenin başkalarıyla önceden planlanabilen bir şey olarak görülmesine hep şaşırışım da. ve tabii birlikteyken hiç mi hiç yorulmadığım birkaç kişiye böylesine düşkün olmam da.

jung tipoloji testini yaptığımda %89 introvert çıktım. bu kadar veya daha yüksek çıkan başka kaplumbağalar varsa bir mesajla varlıklarından haberdar etmelerini isterim, sahiden merak ediyorum.
  • kendisinin bir introvert olduğunun farkında olmayan bir introvert, kendini sık sık "ben ne biçim bir hümanistim" diye düşünürken bulabilir. bal gibi hümanistsin sevgili introvert; bu işin çekingenlikle alakası olmadığı gibi, kibirle, başkalarını hor görmeyle de hiç mi hiç alakası yok.
  • ıntrovertler sanildiginin aksine cevresini daha fazla dusunen insanlardir. bunun icin yuzeysellikten hoslanmazlar. bunu karakter haline getiremezler zaten. karsidan ise bencil, dusuncesiz gibi gozukebilir. bunun sebebi extrovert tiplerin asiri bencil olmasindandir. asil boyle tipler baskalarini dusunmez. genelleme yapmamak gerek ama iki kategori oldugu icin extroverte daha uygun kullanilabilir bu tabir.

sahsi gorusum, hatunlarin efendi adam yerine pic tercihinde extrovert, aile reisi tercihinde introvert insanlar tercihi daha basit hale getirebilir anlasilmasi icin. asosyalden farkini belirtmek icin.