şükela:  tümü | bugün
 • npr'ın 9 ocak 2015'te yayına başlayan enfes podcast serisinin ismi. alt başlığı ise: "the invisible forces that shape human behaviors (insan davranışlarını şekillendiren görünmeyen güçler)"
  bu güçleri düşünceler, duygular, varsayımlar, fikirler gibi ana başlıklar altında toplayabiliriz. latince anlamının "görünemeyen tüm şeyler" olması, podcast'e ismini vermesinde şüphesiz önemli bir yer tutuyor. konuları ise ilk üç bölüm itibarıyla hayli ilgi çekici.

  --- spoiler ---
  bazı ilgi çekici konuları: cidade de deus filmini izledikten sonra başta eşi olmak üzere etrafındakilere zarar verip onları öldürmeyi düşünen bir adamın hikayesi, elektronik aletlerle uğraşmayı seven zeki bir çocuğun bir anda grip olduğunu düşünerek dinlenmeye çekilmesi ve aniden beyin fonksiyonlarının gerilemeye başlaması, korkuyu hissetmeyen kadının hikayesi.
  --- spoiler ---

  konusunun bir hayli ilginç olmasının yanı sıra bu podcast serisini diğerlerinden ayıran bir diğer özellik ise sunum şekli. profesyonelce hazırlanmış geçişler, anlatan kişilerin** tonlamaları ve müzik seçimleri adeta bir radyo tiyatrosu havası veriyor.

  merak edenler için: preview.

  "ben çok sevdim devamı nerede?" diyenler için: invisibilia

  bonus: invisibilia ve radyo sanatının evrimi üzerine bir the new yorker makalesi.
 • 10 gün önce 3.sezona giriş yapan, harika konularda fevkellade akıcı anlatımı olan bi npr podcasti. an itibariyle 3.sezonda 2 bölümü yayınlanmıştı: emotions ve reality.
 • gecen hafta dinlemeye baslayip muptelasi oldugum podcast serisi.

  her bolumu son derece detayli sekilde arastirilmis konulardan olusuyor. farkli insanlarin hikayelerini ortak bir paydada bulusturup, bu ortak konu uzerine konunun akademik ya da alayli uzmanlariyla konusup bir resim ciziyorlar.

  3. sezonun bir konsept sezonu oldugundan bahsediyorlar, butun konular bir cercevede toplaniyor.

  cidden hayati, duygulari ve insanlari sorgulatici, farkli bir program. mutlaka dinlenmesini tavsiye ederim.

  apple podcast'den ya da npr one appini indirerek dinleyebilirsiniz.