şükela:  tümü | bugün
 • international organization for migration'un kisa adi. uluslararası göç örgütü. internet sitesi icin (bkz: http://www.iom.int/)
 • balkan ülkelerinden türkiye'ye iş aramak amaçlı gelip seks kölesi olarak çalıştırılan birçok kadın ile ilgili yoğun çalışmalarda bulunan bir örgüt. buna bir örnek olarak geçtiğimiz yıllarda şöyle bir çalışma yapılmıştır:

  yapılan araştırmalar genelde yine balkan ülkelerindeki kendi vatandaşlarının bağlantıları sayesinde kadınların türkiye'ye çoğunlukla çocuk bakıcılığı yapmak üzere anlaşarak para karşılığı getirildikleri görülmüştür. fakat türkiye'ye getirilen bu kadınlar ülkeye adım bastıkları andan itibaren burada kendilerine kendi tanıdıkları vasıtası ile ayarlanan ve "iş ayarlayacakları" söylenen t.c. vatandaşı kimselere teslim edilmekte ve bundan sonra bu kişiler tarafından para karşılığı seks yapmak üzere çalıştırılmakta, birçoğu kapalı evlerde hapis tutulmakta, üzerlerinden para kazananlar tarafından kendilerine sadece hayati fonksiyonlarını devam ettirecek malzemeler sağlanmakta ve işkence edilmektedir. birçok takip sonucu bu durumu belgeleyebilen iom bir şekilde kendilerini bu durumdan kurtarabilen kadınlar için ankara ve istanbul'da sığınma evlerinde kalmalarını sağlamıştır. belgeledikleri bu durumu balkan ülkelerinde özellikle en çok göç veren yörelerde anlatmak için şöyle bir yöntem uygulamışlardır: önce topladıkları genç kadınlara "türkiye'de seks kölesi olarak çalışmak ister misiniz?" tarzı bir soru sorarak bir anket yapılır. çıkan sonuç negatiftir haliyle, kimse istememektedir. bu anket sonrası katılımcı kadınlara belgelenen bu fuhuş tuzağı ile ilgili kısa bir film seyrettirilir. bu filmde kurtulabilen kadınların nasıl bir süreçten geçip türkiye'ye gidip nelere mağruz kaldıkları kendi dillerinden aktarılmaktadır. film sonrasında ikinci bir anket yapılır. bu seferki sorunın içeriği "türkiye'de bağlantıları olduğunu söyleyen tanıdığınız sizi çocuk bakıcığılı işi için türkiye'ye gönderebileceğini söylüyor, gider misiniz?"dir. anket sonucu büyük oranda olumlu çıkar. kadınlar yine de çocuk bakıcılığı için gidebileceklerine inanmakta, kendilerine söylenene büyük oranda inanmaktadırlar. tabii bu durumun ekonomik güçsüzlükten ortaya çıkan "bir umut" için "gerçekten çocuk bakmak için gidiyorumdur" diyerek riski göze alabilme kaynaklı olduğu da gerçektir.

  burada dikkat çekilmek istenen balkan ülkelerinden diğer ülkelere çoğunlukla yasal olmayan ve riskli yollardan geçen kadınların farkında olmadıkları bir insan ticaretinin içinde yer aldıkları ve bu sürecin nasıl işlediğini, kadınların hangi argümanlar ile ne şekilde kandırıldıkları ve nelere maruz kaldıklarıdır. türkiye gibi bu durum birçok ülkede de bazı küçük farklılıklar dışında benzer bir durum ile yaygındır.
 • ismi uçurum dizisinde geçen ve anladığım kadarıyla, uluslararası insan ticareti ile mücadele eden kuruluş.
 • işgücü piyasa analizleri ile göç-istihdam bağlantısını araştıran kuruluş.
 • fazlasıyla ağır çalışan, uluslararası göç örgütü.
  tamamen bir tesadüf sonucu tanıştığım bir bilgisayar mühendisi
  göçmenin yaşadıklarından dolayı, vardığım sonuçtur.
  sonuç itibariyle faydaları dokunuyor mu insana, dokunuyordur
  elbette ama biraz daha dikkatli ve değer verir şekilde çalışsalardı
  daha fazla insana yardımcı olurlardı.
 • türkiye' de, mültecilere daha çok uçuş tarihi ayarlama göreviyle görünür olmuş olan kuruluş.
 • suriye krizi dolayısıyla bu alanda çalışan pek çok diğer kurum gibi kadrosunu genişletmiş, içinde güzel insanların çalıştığı intergovernmental kurum.
 • çalışan profili açısından stk, işleyiş açısından devletlerarası kurumdur. stk esnekliği yoktur ancak unhcr kadar da hantal değildir. 3. ülkeye yerleştirme işlemlerinin (bkz: resettle) son aşaması iom tarafından gerçekleştirilir.
 • şu sıralar kanada'nın türkiye'den almakta olduğu 7000 suriyeli mültecinin resettle işlemlerini gaziantep'te açmış olduğu ofisi üzerinden yürüten un kuruluşu.

  edisyon: 1 ayda 7000 kişiyi ressetle edebileceğini zanneden ve türkiye bürokrasisinden bihaber kanada misyonu 3 ayda, tüm çabasına rağmen 2400 kişi alabilmiştir. bu da böyle bir sonuçtur. sanki kendime mi laf soktum?