şükela:  tümü | bugün
  • 1886-1946 yılları arasında yaşamış rumen subayı. 1932 yılında savaş bakanı, 1940 yılında da başbakan olmuştur. kral 2. karol'ün tahttan feragatini ve kral michael'in tahta geçmesini sağladı. 1941 yılında rusyaya karşı almanya ile anlaştı. 1944 yılında mihver devletlerinin sonunun belli olmaya başlamasıyla birlikte kral michael yakalanmasını emretti; yakalanan antonescu yargılanıp idam edildi.
  • bir küçük hitler daha. ikinci dünya savaşı sırasındaromanya ve ukrayna'da toplam 400.000 yahudi ve çingeneyi katlettirmiştir. neleri gelmiş geçmiş bu dünya yine de iyi ayakta duruyor. bunun gibilerin günümüzde bittiğini düşünebilirsiniz ancak yarın öbür gün bir lider binleri katletmeye başladığında eğer diğer büyük güçlerle çıkar çatışmasına girmemişse, kimseler çıkıp gık demez, üstüne kılıf uydurmaya çalışırlar.
  • hitler'in bulgaristan ve macaristan'ı mihver'e katabilmek için romanya'nın çok büyük miktarda toprağını feragat etmeye zorladığı romanya diktatörü. bunun karşılığında sovyetlerin yıkılması sonrası ukrayna kendisine vaadedilmiştir. sscb'yle olan savaşta da ukrayna'yı almanya'yla birlikte işgal etmiştir.

    resmi sıfatı kondüktördür bu arada. (bkz: conducator)
  • ıdam edilmis hitler isbirlikcileri arasinda en cesur pozu vermis maresal. sapkasini havaya kaldirarak romanya'yi son kez selamlamistir.
  • bir üstte ki yazıya istinaden idam ediliş anının video linkini bırakıyorum. videoda ilk başta idam edilenler arasında en sağda olandir.
    idam anı