şükela:  tümü | bugün
  • ben bunu yıllardır "ayos" diye okuyordum doğru okunuşu "ayoes"miş aklınızda bulunsun. teyitli bilgi.
  • 19 yaşında dünya güzeli, lise mezunu bir genç kız ile sembolize edilebilecek mobil işletim sistemi. android'i de mit mezunu bir mühendis olarak sembolize edebiliriz. eğer kendinize yardımcı olacak bir sekreter arıyorsanız tabi ki doğal olarak genç kızımızı işe alırsınız, yok büyük projeler yapacaksanız mit mezunu mühendis ile çalışırsınız.
  • guzel isletim sistemi.

yurtdisinda birisine "android'de sanilanin aksine sanal katman yoktur" dersen, sana "define what is a sanal katman" der. yani olay senin sanal katman nedir tanimina gore degisir.

jit derlemeler sanal katmanlarda (sanal katmanin kendisi tarafindan, dalvik'te -android'deki sanal katman- oldugu gibi) veya sanal katmanlara sunulmak uzere baska bir process tarafindan (.net'te ngen kullanayim, aot jit yapayim dersek mesela) yapilir. dolayisiyla android'de (dalvik virtual machine), .net'te (common language runtime), java'da (java virtual machine) ve bircok dilde daha, sanal katmanlar vardir. dalvik bile "dalvik virtual machine" diye isimlendirilirken "android'de sanildiginin aksine sanal katman yok" demek sadece bir "kisisel bakis acisi"dir, ki android'de sanal katman olup olmamasi, kisisel bakis acilarina gore degismez. (dalvik kullanmayan android uygulamalari gelistirilebiliyor, oyunlarin cogu performans gereksinimleri sebebiyle dalvik kullanmadan gelistiriliyor.)

ayrica bir sanal katman jit yapabilir. yapmayadabilir. bu bizi ilgilendirmez. sanal katman oradadir. abstraction yapar, guvenlikle ilgilenir, bir suru gorevi olabilir, olmayabilir. sadece jit isiyle ilgileniyor diye, sanal katman orada degildir demek degildir.

android'in automatic reference counting yerine garbage collection kullanmasi da bir ozur degildir. garbage collection'i, programci kodunu duzgun yazarsa, son derece iyi kullanan diller piyasada mevcut. ornegin .net'te herkes oturup dispose etmesi gereken seyleri dispose ederse (idisposable), ve hatta etmedigi bircok durumda (bu reference tracing yuzunden gecikmeye sebep olabilir, idisposable bunu onlemek icin var), gayet de iyi calisiyor. sen her telefona 2-3gb hafiza koyacaksin, sonra da "ya ben garbage collection yapiyom ondan bunlar" diyeceksin.

telefon gibi über hafizaya sahip olmayan cihazlarda (android tabanli cihazlar hafiza olayini abartmis olsalar da) aot derleme tabanli art'in da dertleri vardir. islemci optimizasyonlardan faydalanamaz falan. .net ornegiyle gidecek olursak, bir telefon icin uygulama yaziyorsaniz, ne jit yapmasini, ne de aot jit yapmasini zaten istemezsiniz. telefonun sahibini dusunuyorsaniz, econo-jit (economic) yapmasini istersiniz. hafizayi daha iyi kullansin diye falan. ngen kullanip aot jit yaparsaniz, telefon sahibinin calistirmak istedigi yeni programlar hafizada yer bulamaz. bu biraz da sorumluluk isi. benim programim cok hizli calissin, multi tasking yapan kullanicilarin diger programlarina hafizada yer kalmasin derseniz bilemem.

android en basindan beri "uygulama" mimarisi icin hazirlanmadi. google'da kimse bir "app store" vizyonuna sahip degilmis demek ki o zamanlar. yalansa yalan densin. apple ilk iphone'u gosterdikten sonra android guzelce yamalandi ve calisma tarzi olarak "uygulama" tabanli bir sisteme cevirilmeye calisildi, android market cikti falan. bu yuzden, oturup sifirdan yazmadiklari, mimariyi degistirmedikleri surece, asla ve asla ios'in performansini yakalayamayacak. pazarlama makaleleri okuyup "android iyi tasarlanmistir" diyeceksek buyrun diyelim http://www.businessinsider.com/…android-2013-8?op=1 ve gorelim ki android'i hep zaten "bunun icin tasarlanmisti" diye pazarliyorlar. ama android tabanli ilk cihazlara (google sooner) baktigimizda bunun boyle olmadigini acikca gorebiliyoruz http://www.androidauthority.com/…ence-device-83468/ . tabi "aa uygulamalar var orada bak" diye anlasilmasin, uygulamalarin hepsi "pre-installed" yani android market gibi bir fikir ortada yok.

daha 64 bit destekleyen android'i bile piyasaya suremediler (ihtiyac vardir yoktur bilmem, piyasa bunu istiyor), samsung gibi android tabanli cihazlarin en buyuk ureticilerinden biri bile "benim 64 bit chiplerim neredeyse hazir, android'in hazir olmasi gerekiyor" diyor ama google'dan tik yok.

simdi birisi cikar "android cok iyi, cok guzel tamam mi? ben cok mutluyum." der, anlarim. ben performansi sebebiyle iphone kullaniyorum, kiz arkadasim ekrani buyuk diye android kullaniyor. ondan bu sebeple nefret etmiyorum. kisisel tercihtir, kim karisabilir. ama android'in mimari sorunlari yok, ah bir garbage collection yapmasaydi bak sen performansi gorurdun, dalvik virtual machine aslinda sanal katman degildir diyerek android bir yere gelmez, gelmeyecek.

zaten ios'de de berbat uygulamalar var. bu biraz da sirketlerin uygulamalarina ne kadar ozen gosterdikleriyle ilgili bir sey. mukemmel android uygulamalari (yine sanal katmani kullanmadan) gelistirenler var. ios'deki berbat uygulamalardan ilk aklima gelen de eksisozluk'un resmi uygulamasi. uygulama app store'dan cekilmeden (neyse ki cekilmis) once ben coktan telefondan sildim. bir uygulama her iki acilistan birisinde kapanir mi? kapanirmis, onu da gorduk. yani bazi durumlarda sucun isletim sisteminde degil, gelistiricilerde veya sirketlerin uygulamalarina verdikleri onemin dusuklugunde oldugunu gorduk demek istiyorum.

bu kadar uzun bir entryi sabir gosterip okuduysaniz ve bahsi gecen aot derlemenin android'e getirecegi (ve goturecegi) seyleri detayli olarak okumak isterseniz buyrun http://www.androidpolice.com/…oday-will-get-better/ . hafiza kullaniminda halihazirda dalvik'in aot derlemeden daha iyi oldugundan orada da bahsedilmis (ve 3d islemlerinde).

isbu uzun ve gereksiz entry, pazar sabahi tadilat yapmaya karar veren (ve su anda hala 1000w bassi kulaklarinda hisseden, neyse ki ben de evde son ses muzik dinlemenin tadini cikartiyorum) komsum ve tekrar uyuyamamak yuzunden girilmistir. (bkz: komşu/#41376956)
  • son zamanlarda pek konuşulan çok ilginç bi bug'a sahip olan apple'ın yakışıklı mobil işletim sistemi.

bug ise şöyle;
    whatsapp,sms(+imessage),instagram(dm)
    gibi gelen mesajları bildirim ekranında(yani yukarda) gösteren uygulamalarda kullanılabilen bir olay olduğunu belirteyim öncelikle.

denemek için aşağıdaki kodu iphone kullanan bir arkadaşınıza gönderebilirsiniz.
    (karşıdaki kişi korkabilir hassas olanlara yapmayın,önermiyorum)

kod kişinin telefonuna respring atıyor (kapanıp açılması gibi bişey ama tam olarak değil)
    veri kaybı söz konusu değil, rahat olabilirsiniz

--------------kod------------

sözlükte gözükmüyor karakterler
    ama şu tweet üzerinden alabilirsiniz kodu

https://mobile.twitter.com/…atus/603441117305012224

--------------kod------------

kodu whatsapp'dan atarsanız sadece telefon respring atıyor karşıdaki kişi geri whatsapp'ı açtığında sorun kalmıyor.

kodu sms'ten atarsanız karşıdaki kişi telefonu açıldıktan sonra 'mesajlar' uygulamasına erişemiyor. (crash atıyor)
    çözümü ise o kişiye sms üzerinden farklı bi mesaj attığınız an mesaj arayüzünde karakterler gözükmediği için uygulama artık crash atmayacak.

eğer biri size bu şakayı yaptıysa ve kimin yaptığını sms'lere giremediğiniz için öğrenemiyorsanız yapacağınız şeyler şunlar;

1- ana ekrana gelip spotlight aramayı indirin.(ekranın ortasından aşağı çektiğiniz)

2- arama kısmına power yazın ve çıkan sms sonuçlarından size atan kişinin adını aklınızda tutun.

3- notlar uygulamasını açın ve random bişeyler yazıp paylaş seçeneğine tıklayın. mesaj gönder'i seçip size yollayan kişiye yollayın.
    veya o kişiye siri ile öylesine bi mesaj atın.
    sorun çözülecektir.

ios 9 yolda geliyor
    büyük ihtimal bu bug kısa sürede kapanır.
  • nitro javascript engine sebebiyle safari'nin chrome'a göre daha hızlı çalıştığı işletim sistemi.

apple bu standartı diğer uygulamalara vermediği için hiç bir tarayıcı ios platformunda safari kadar hızlı çalışamıyor. tabi bu dediğim ios 8'den önceki versiyonlar için geçeriydi. ios 8'den sonra bu standartı diğer uygulamaların da kullanımına açtı ama chrome uygulaması henüz kendini nitro javascript motorunu kullanabilecek şekilde güncellemedi. o yüzden şimdilik safari ios cihazlarında daha hızlı çalışmakta. tabi araştırdığım kadarıyla jailbreak ile bunu açmak da mümkünmüş. o kısımda bilgi sahibi değilim. diyeceksiniz ki diğer kısımlarda çok mu bilgi sahibisin? yoo. hayret yani.

edit: orjinalpringles belirtti jailbreak tweak'inin adı nitrous imiş.
  • saati geri almamış bugün.

(bkz: para var huzur var)
  • diyelim ki iphone os icin bir uygulama gelistirmek istediniz.

en ucuzundan veya en pahalisindan macbook veya macbook pro aldiniz. hatta mac pro aldiniz veya ugrasip pc uzerine osx86. objective-c ogrenip uygulamanizi gelistirdiniz. bunu apps store'da satip para kazanmayi dusunuyorsunuz degil mi? mutlusunuz huzurlusunuz.

apple itinayla moralinizi bozar:
    http://blogs.zdnet.com/apple/?p=3393
    http://arstechnica.com/…t-against-the-app-store.ars
    http://www.betanews.com/…ously-disappear/1222281797
    http://www.itnews.com.au/…tions-pricing-policy.aspx

ayrica (bkz: huzur apple'da)
  • hayır bunu üreten firmanın başındaki adam ay o es diye okurken burda ne sikimeyse nasıl okunduğu tartışma konusu olan işletim sistemi.

https://www.youtube.com/watch?v=w7vqu-zjwp4

bişeyide bilmeyin amk, belki üreten adamlar sizden daha iyi biliyordur.
  • yeni güncellemesiyle apple watch ikonunu masaüstümüze kaldırılamamak üzere yerleştiren yazılım.

almıyorum lan apple watch, orospu çocukları.
  • bu işletim sisteminin çektiğimiz fotoğraflar için oluşturduğu o iğrenç klasörleme sistemini yazan programcının geçmişini sikeyim. orospu çocuğu.