şükela:  tümü | bugün
  • inanılmaz, akıllara ziyan, devrim niteliğinde bir özellikle gelen işletim sistemi. mobil platformlarda tam bir oyun değiştirici olacak olan bu özellik bugün sızdı. bütün apple fanları için gururla açıklıyorum:

ios 11'de files isimli bir dosya yöneticisi geliyor. artık iphone kullanıcıları telefonlarına yüklemiş oldukları dosyaları görebilecekler!
  • yükledim. geçen sene şu entry'de ios 10 genel yenilikleri ve yaşanan sorunlara çözümleri paylaşmıştım. bu entry'de de ios 11 için yapacağım. iyi okumalar.

** arttırılmış gerçeklik oyunları app store'da yerini alıyor. ar yazıp aratarak çıkan oyunları indirip deneyimleyebilirsiniz.

** fotoğraflar uygulaması artık gif destekliyor. herhangi bir gif'i telefona kaydettiğinizde fotoğraflardan açıp gifi oynatabiliyorsunuz. denemek için: tıklayın görüntüyü kaydedin ve fotoğrafları açıp bakın

1- aşağıdan yukarı çekilen denetim merkezi paneli bildiğiniz gibi değişti. android kadar olmasa da, özelleştirme yapılabiliyor. ayarlar - denetim merkezi - denetimleri özelleştir yerine girerek istediğiniz kısayolları denetim merkezine ekleyebilirsiniz artık.

2- ekran görüntüsü çektiğinizde sol alta ufak görüntüyü koyuyor. tıklayarak düzenleme yapabiliyorsunuz ve paylaştıktan sonra silebiliyorsunuz. güzel olmuş.

3- ekranın soluna 3d touch uygulayınca çıkan uygulamalar arası geçiş kaldırılmış. ilk betadan beri kalkmıştı, getirmemişler.

4- kamera artık doğrudan qr kod okuyabiliyor. ek bir programa gerek kalmadı.

5- denetim merkezinden wifi kapattığınızda tam olarak wifi kapanmıyor. sadece bağlı olduğunuz ağdan sizi koparıyor. tam olarak wifi kapatmak için ayarlara gitmek zorundasınız.

6- denetim merkezindeki ikonlara basılı tutarsanız ek seçenekler çıkıyor. örneğin ekran kaydı kısayoluna basılı tutarsanız mikrofonunuzu açık ya da kapalı olarak kayıt alabiliyorsunuz. evet ios 11 ile telefonun ekranını video olarak kaydetme seçeneği de var.

7- klavyenin sol alt tarafındaki dünya ikonuna basılı tutarak klavyeyi sola ya da sağa yaslayıp tek elle yazmanızı kolaylaştırabiliyorsunuz.

önemli not: hiçbir güncelleme pil durumunu çok kötü etkilemez. her güncellemede ortaya çıkan "şarjım daha az gitmeye başladı"cılar bu güncellemede de ortaya çıkacaktır. itibar etmeyiniz. güncelleme yaptıktan sonra doğal olarak herkes telefonu elinden düşürmüyor, yeni özelliklerini kurcalıyor ve telefonun açık kalma süresi arttığı için pil çabucak bitiyor. bunu da çoğu kişi "pilim az gitmeye başladı" olarak yorumluyor. yapmayın şu cahilliği. ilk birkaç gün telefonu daha sık şarja takacağınız doğru, ama pil performansınızın düştüğü yanlış.
  • 5s’i olanlar için söylüyorum. millet aç gibi bekliyor çünkü. ilk kamikaze benim sanırım.
    10’dan daha yavaş değil. elbet yavaşlık vardır da gözle hissedebileceğin duzeyde degil ki takıntıli biri olduğum icin ios 8’den 9’a geçmemiş biri olarak soyleyebilirim bunu. denetim paneli yavaş çıkıyordu çünkü.
    adamlar nasıl telefon yapmışlarsa ömürlük resmen. 2013 yılının telefonu şaka gibi.
    sahi aynı sene samsung s4 falan vardı. o telefonlar ne durumda acaba ?

not : s4 mini uygulamalarda az kasıyormus
    ama kullanılabiliyormus. s4 kullanan biri ise sikinti cikmadan kullandigini soyledi.
    lg g2 alan bir arkadas ise su an babasinin sikintisiz kullandigini soyledi.
    he bana fanboy dendi lan. fanboy olsam şu an elimde 5s mi olur acaba?
  • şu entry'de genel yenilikleri ve yaşanan sorunlara çözümleri derliyorum. faydalı olacaktır eminim.

--- istek üzerine buraya da ekliyorum entry'i. ---

** arttırılmış gerçeklik oyunları app store'da yerini alıyor. ar yazıp aratarak çıkan oyunları indirip deneyimleyebilirsiniz.

** fotoğraflar uygulaması artık gif destekliyor. herhangi bir gif'i telefona kaydettiğinizde fotoğraflardan açıp gifi oynatabiliyorsunuz. denemek için: tıklayın görüntüyü kaydedin ve fotoğrafları açıp bakın

1- aşağıdan yukarı çekilen denetim merkezi paneli bildiğiniz gibi değişti. android kadar olmasa da, özelleştirme yapılabiliyor. ayarlar - denetim merkezi - denetimleri özelleştir yerine girerek istediğiniz kısayolları denetim merkezine ekleyebilirsiniz artık.

2- ekran görüntüsü çektiğinizde sol alta ufak görüntüyü koyuyor. tıklayarak düzenleme yapabiliyorsunuz ve paylaştıktan sonra silebiliyorsunuz. güzel olmuş.

3- ekranın soluna 3d touch uygulayınca çıkan uygulamalar arası geçiş kaldırılmış. ilk betadan beri kalkmıştı, getirmemişler.

4- kamera artık doğrudan qr kod okuyabiliyor. ek bir programa gerek kalmadı.

5- denetim merkezinden wifi kapattığınızda tam olarak wifi kapanmıyor. sadece bağlı olduğunuz ağdan sizi koparıyor. tam olarak wifi kapatmak için ayarlara gitmek zorundasınız.

6- denetim merkezindeki ikonlara basılı tutarsanız ek seçenekler çıkıyor. örneğin ekran kaydı kısayoluna basılı tutarsanız mikrofonunuzu açık ya da kapalı olarak kayıt alabiliyorsunuz. evet ios 11 ile telefonun ekranını video olarak kaydetme seçeneği de var.

7- klavyenin sol alt tarafındaki dünya ikonuna basılı tutarak klavyeyi sola ya da sağa yaslayıp tek elle yazmanızı kolaylaştırabiliyorsunuz.

önemli not: hiçbir güncelleme pil durumunu çok kötü etkilemez. her güncellemede ortaya çıkan "şarjım daha az gitmeye başladı"cılar bu güncellemede de ortaya çıkacaktır. itibar etmeyiniz. güncelleme yaptıktan sonra doğal olarak herkes telefonu elinden düşürmüyor, yeni özelliklerini kurcalıyor ve telefonun açık kalma süresi arttığı için pil çabucak bitiyor. bunu da çoğu kişi "pilim az gitmeye başladı" olarak yorumluyor. yapmayın şu cahilliği. ilk birkaç gün telefonu daha sık şarja takacağınız doğru, ama pil performansınızın düştüğü yanlış.
    --- spoiler ---

tüm dünyada aynı anda 19 eylül günü tsi 20.00'de yayınlanan işletim sistemi sürümüdür.
  • "hemen indirmeyin"ci tayfayı yine ortaya çıkarmış yeni ios sürümüdür.

evet arkadaşlar ios 11 bugün tüm dünyada yayınlanmadan önce sadece 3 tane cihaz üstünde denendi ve o yüzden hemen indirmeyip 5 saat sonra indirirseniz uçan kaçan müthiş stabil bir ios indirmiş olacaksınız ve o ilk indiren gerizekalıların telefonlarının çalışmaz hale gelmelerini çekirdek çitleterek izleyeceksiniz. en çok zeki en fena akıllı sizsiniz, dünyanın en büyük teknoloji firmasının software management ve deploymenttan haberi yok zaten alüminyum .
  • ios 10 iphone 4ü bitirdi, buda iphone 5i bitirmeye geliyor, başkada bir işe yaramayacak.
  • control center'a yanlışlıkla hücresel veriyi açıp kapama tuşu koymuşlar. bug report yapayım da genele yayınlanmada kaldırılsın, gün yüzü görmesin bu özellik.

karşıyım ben control center'da 3g açıp kapamaya falan. illa açıp kapamak isteyen yarlara girecek.
  • güncellemeden sonra whatsapp bildirimlerinin ara ara gelmediği sürüm
  • beta buglarını sözlüğe değil, apple developerlarına iletmeniz gereken mobil işlerim sistemi.
    amacı bu zaten. adı üstünde beta..
  • ihtiyacımız olmadığı halde yüklediğimiz yeni yazılım.

çok ihtiyacımız yok da neden bu güncellemeyi veriyor bu amına koduklarım demezler mi adama? ben bir telefon kullanıcısı olarak ben mi tahmin etmeliyim hangisi kaldırıp kaldıramayacağını?
    o halde apple neden eski sürümlerden çekti güncelleme verme işini? sürekli verseydi de kullanıcılar “yok bu artık olmaz” deyip yüklemeseydi.

kardeşim benim telefonum bu yazılımı aldı mı? aldı. o halde eleştirmek sonuna kadar hakkım. kaldıramayacağı gücellemeyi vermesinler.

hem habire yeni güncellemeniz var haberi alacam hem de tahmin edip yok yüklemiyorum bunu diyeceğim. sikerler öyle işi. 12’yi versinler onu da alacam amk. dalyarağa bak.
    daha düne kadar bütün sürümler yağ gibi akıyorken iphone 7 kullanıp da çok şikayet edenleri de var.
    yarrak gibi güncelleme olm, kabul etmeniz gerekiyor bunu. fanboyluk yapmayın boş yere.
    ben en azından telefondaki bariz sıkıntılar yok olsun istiyorum, düzeltilmesi gerekiyor. gerçek olan bu. mına koduğum elitistine bak.