şükela:  tümü | bugün
1137 entry daha
 • iphone 6 ve ipad mini 2 sahibi olarak, bugüne kadar planlı eskitme söylentilerine inanmayan şahsımı bu konuda %100 apple'ın çakallığı olduğunu düşündürten ayos.

  bu ios 11 denen meret, telefonla yüksek performanslı şeyler yapmayan birisi olarak, ios 10.3.3'le gül gibi kullandığım ve son derece memnun olduğum iphone 6'yı perişan etti. ancak daha eski bir donanım kullanan ipad mini 2'de canavar gibi çalışıyor. tablet gibi uzun soluklu bir cihaz ile telefon gibi tablete oranla daha kısa ömürlü bir cihazın aynı yazılımla daha iyi özellik barındıranın bu kadar kötü olması planlı eskitme dışında açıklanacak gibi değil.

  itunes üzerinden yedek alarak temiz kurulum yaptım. kişiye özel değişebilecek görsel tercihleri bir kenara bırakırsak, cihazda gözle görünen eksikler:

  *pil performansı ciddi manada kötüleşmiş. sabah şarjdan çekip akşama kadar kullanır gece yatağa girerken %10-20 civarında bir pille tekrar şarja takarım, günlük rutinim üç aşağı beş yukarı bellidir. şimdi ise akşam üstü pilim bitiyor. onun haricinde müzik falan dinlerken birden şarj zınk diye düşüyor bazen cihaz kapanıyor kendi kendine pil atlaması yapıyor. anlaşılacak gibi değil.

  *animasyonlar sürekli takılıyor. denetim panelini bir süredir açmıyorsam açarken kasıyor, kapatırken de kasıyor. bazen denetim panelini kapatayım derken bildirim paneli açılıyor, bu esnada telefon ambele oluyor aptallaşıyor.

  *widgetlerin yerleştiği en soldaki menu her açışında yenileniyor. ios 10'da sürekli emrime amade durumda olan en soldaki widgetler bir süre kullanmamışsam açtığmda bomboş beni karşılıyor, havadurumu ve takvimimin yüklenmesi 5 saniye kadar sürüyor. turk telekom widgeti ise önceleri belirli süre zarfında kendini güncellerken ios 11 ile bu çok nadir olmaya başladı.

  *safari bildiğin leş. telefonun en sevdiğim özelliği olan safari'yi şimdi kullanmak bile istemiyorum. o kadar kötü ki, ne adam akıllı yazı yazabiliyorum ne adam akıllı kaydırma yapabiliyorum bildiğin s3 mini kullanıyormuşum gibi hissettiriyor.

  *en son android 2.2 froyo'da karşılaştığım kulaklık çıkınca ses kesilmemesi sorununu yaklaşık 8 sene sonra bana tekrar yaşattı, anılarımı canlandırdı minnettarım kendisine!

  şarj durumu o kadar vahim ki, biraz daha yazmasam rahatlayamayacağım.

  daha dün, eve gelirken şarjım bitti -olmaması gereken bir şeydi- şarja taktım ve %48 gibi çekmek durumunda kaldım. neyse dedim, oturduğum yerden açtım netflix'i the it crowd'dan bir bölüm izleyeyim dedim. 5 dakika kadar izledim ve %45 şarjda telefon zınk diye kapandı.

  akşam şukela reader'den sözlüğe bakarken spotify'dan müzik dinliyordum şarj birden %32'dem önce %18'e atladı ardından da bir süre kullandıktan sonra %1 yazdı ve telefon kapandı. şarja yakınca %21'den açıldı.

  ios 10'da şarjı dibine kadar kullanmadan kapanmayan cihazımın geldiği hale bak. bu nasıl bir rezillik?

  aklım almıyor, daha eski bir işlemci ve 2 kat daha fazla çözünürlük sunan ipad mini 2 canavar gibi çalışırken, daha iyi donanım ve aynı miktarda ram'e sahip iphone 6'nın bu halde olması anlaşılabilecek gibi değil. üstelik ipad'e ilave o kadar fazla özellik var ki, bunca yüke rağmen daha iyi oluyor oluşunun baika bir açıklaması yok. getirdikleri dock sistemi bile başlı başına bu çözünürlükteki bir cihaz için zorlayıcı etmen. ios 11'de telefonu kullanmak azap oldu resmen; arama yapmak istiyorum bazen yanlış kişiyi arıyorum; safari'de dolaşmak istiyorum dolaşamıyorum; yazı yazmak istiyorum yazamıyorum. cihaz resmen çöp oldu, 2017 senesinde galaxy s3 mini kullanıyor gibi hissediyorum.

  alın işte, güncelleme güncelleme diye öldüğünüz şey bu. halbuki beni ios 9 veya 10'da bıraksa gül gibi geçinir giderdim ama bu ekosistem o kadar lanet bir sistem ki, zorla güncelletiyorlar bir süre sonra. android'e 2 sene sonra güncelleme vermiyor diyenler bok yesin, verip de bok edeceklerine vermesinler daha iyi be.
 • az once 2 gb 'a yakinininindirmisken sozlukte bir iki yorumu okuyayim dedim,indirmeyi hemen durdurup iptal ettim.kesinlikle upgrade etmiyorum. sikerim cakalligini apple da bi yere kadar.
 • guncelleme icin mal gibi niye atladiniz diyen arkadaslar iphone sahibi degil sanirim.

  iphone o guncellemeyi zike zike önünde sonunda yaptiriyor. o yuzden niye yaptiniz ettiniz diye akil vermek gereksiz.

  bu uygulamayi kullanabilmeniz icin ios 11 yuklu olmasi gerekir hatasi almaya başlıyorsunuz
 • hala apple'ın planlı eskitme yaptığına inananlara gelsin.

  is it true that iphones get slower over time?

  sorunun kısa cevabı "hayır". benchmark sonuçlarına göre apple her yeni sürümde telefonu daha da verimli çalıştırmayı başarıyor. ancak eklenen yeni özellikler telefona daha çok yük bindiriyor. ancak, daha da önemlisi, 3. parti yazılımcılar yeni işletim sistemine çabuk uyum sağlayamadıkları için uygulamaları yeni sürümleri çıkana kadar yavaşlama yaşatıyorlar.

  "why do searches for "iphone slow" spike when new models are released?

  our benchmarking data shows that, rather than intentionally degrading the performance of older models, apple actually does a good job of supporting its older devices with regular updates that maintain a consistent level of performance across ios versions.

  that said, there are some factors that might affect people's perception of performance after updating an older device with a newer version of ios. an update might add new features that use more resources or require more processing power. new apps developed for the latest models might not run as smoothly on older devices. conversely, apps designed for an earlier version of ios might not take full advantage of optimizations in the latest version. and then there is always the psychological effect of knowing that there is a new and improved model available, which can make your own device seem outdated."
 • normalde sürüm güncellemelerine yorum getiren biri değilimdir. yaklaşık olarak 7-8 yıldır iphone kullanıyorum. önce 4 vardı şimdi de 6. bu kadar senedir güncelleme yaparım, hem de genel olarak yorumları okuyarak yaparım, bu kadar kötü bir güncelleme geldiğini hatırlamıyorum.

  ekşi’de her sürümde olumsuz yorum yapan oluyor, o yüzden genel olarak çok takılmam o yazılanlara. ama bu sefer haklılar. zaten bi ağız birliği var şu anda.

  en gıcık eden durumu, yavaşlaması. telefonun bastığım tuşunun sesi bile geç geliyor. kulaklıkla müzik dinliyorum, kulaklıktan şarkıyı değiştiriyorum, normalde çat diye değişen şarkı 1-2 saniye arası bekletiyor ve ben her seferinde şarkıyı durdurdum sanıyorum. sonra elime telefonu alıp ekrana bakarak denedim ve fark ettim ki telefon komutu geç algılıyor.

  şarj deseniz su gibi akıp gidiyor, ben genel sosyal medya uygulamalarını ve youtube’u sürekli kullanıyorum. normalde yatma saatime kadar dayanan şarjım şu anda akşam eve geldiğimde beni şarja tak diye bağırıyor. çünkü güncellemeden sonra pilde ani azalmalar da yaşanmaya başlandı.

  bir diğer sıkıntım da ısınma sorunu. daha önceden ısınmayan telefonum şu anda yoğun kullanımda resmen fırın oluyor. uygulamayı kapatıp biraz beklemem gerekiyor. rezillik.

  güncellemeler maalesef ki iphone’un kaderi. çünkü uygulamalar bir süre sonra update olmuyor, siz eski sürümle yola devam edemiyorsunuz. seve seve yüklüyosunuz sonra.

  oysa ki ilk duyduğumda ios 11’in bazı özellikleri beni çok mutlu etmişti. fakat özellikten önce su gibi akan bi telefona ihtiyacımız var. apple’dan acil müdahale lazım.
 • iphone 6'da şarjı su gibi içen os.

  saat 8:40-9:00 arasında sözlükte gezindim ve 77 olan şarj 62'ye düştü. ios 10.3.3 sürümünde, yarım saatte yüzde 2-3 arası şarj gidiyordu sadece. bunun dışında donma, kasma, geç tepki verme gibi şeylerle karşılaşmadım.
 • şimdi denmiş ki apple planlı eskitme yapmıyor. kanıt için de benchmark testleri paylaşılmış vs.
  iyi de kimse apple yeni yazılıma eski cihazları yavaşlatacak kodlar atıyor demiyor ki. apple'ın yaptığı şey şu. yenilikler vs. sebebiyle o cihazın yetersiz kalacağı, sıkıntılar yaşayacağı sürümü o cihaza da açıyor.
  mesela 6s'lerin 7'lerin falan bile yer yer sorun yaşadığı ios 11'i 5s'e de açtı. şimdi 5s'i olup bu sürümü yükleyenler belki teoride daha stabil ve hafif bi os'a kavuşmuş olacak lakin bu os'un getirdiği yeniliklerle hazırlanan 3-5 uygulamayı kullanmaya başlayınca cihazın kastığını görecek. sonra o alet çöp.
 • başıma bi şey gelmeyecekse ilk görüşte "olmuş" dediğim ilk ios sürümü. 11.1 public beta kullanıyorum zerre sorun yok. "cihaz ne" derseniz sorun olmamasından anlayacağınız üzere se :)

  planlı eskitme tuzağından kaçınma yolunu da şu entry'mde paylaşmıştım. 1.5 senem oldu iphone se ile, daha 5 sene elimde...
 • 11.1 public beta sürümünü ota upgrade alırken telefonumu restore moduna sokan os. hiçbir güncellemede sorun yaşamamış ve sana güvenmiştim apple, olmadı bu. gerçi yedek al diye uyarıyorsun ama ne bileyim, olmadı işte...

  ekleme: belirtmezsem eksik kalacak. itunes ile güncellemeyi tekrar indirip temiz kurulum yapıyor. veriler silinmiyor. kurtaramazsa silinme riski de var.
627 entry daha