şükela:  tümü | bugün
  • şimdi denmiş ki apple planlı eskitme yapmıyor. kanıt için de benchmark testleri paylaşılmış vs.
    iyi de kimse apple yeni yazılıma eski cihazları yavaşlatacak kodlar atıyor demiyor ki. apple'ın yaptığı şey şu. yenilikler vs. sebebiyle o cihazın yetersiz kalacağı, sıkıntılar yaşayacağı sürümü o cihaza da açıyor.
    mesela 6s'lerin 7'lerin falan bile yer yer sorun yaşadığı ios 11'i 5s'e de açtı. şimdi 5s'i olup bu sürümü yükleyenler belki teoride daha stabil ve hafif bi os'a kavuşmuş olacak lakin bu os'un getirdiği yeniliklerle hazırlanan 3-5 uygulamayı kullanmaya başlayınca cihazın kastığını görecek. sonra o alet çöp.
  • başıma bi şey gelmeyecekse ilk görüşte "olmuş" dediğim ilk ios sürümü. 11.1 public beta kullanıyorum zerre sorun yok. "cihaz ne" derseniz sorun olmamasından anlayacağınız üzere se :)

planlı eskitme tuzağından kaçınma yolunu da şu entry'mde paylaşmıştım. 1.5 senem oldu iphone se ile, daha 5 sene elimde...
  • 11.1 public beta sürümünü ota upgrade alırken telefonumu restore moduna sokan os. hiçbir güncellemede sorun yaşamamış ve sana güvenmiştim apple, olmadı bu. gerçi yedek al diye uyarıyorsun ama ne bileyim, olmadı işte...

ekleme: belirtmezsem eksik kalacak. itunes ile güncellemeyi tekrar indirip temiz kurulum yapıyor. veriler silinmiyor. kurtaramazsa silinme riski de var.
  • sevgili ios kullanıcıları, hemen moral bozmayın. apple'ın züke züke zorla yeni ios'u yüklemesine izin vermeme hakkınız da var. bunun için aşağıdaki yöntemi uygularsanız bir daha ota update almayacaksınız.

öncelikle ciahzımızı ios 10.3.3'e güncelliyoruz.
    1- ayarlar > genel > saklama alanı/icloud kullanımı sekmesine geliyoruz.
    2- saklama alanı kısmından alanı yönet diyoruz.
    3- "ios 11" güncelleştirmesine tıklıyoruz ve güncelleştirmeyi sil diyoruz.
    4- güncelleme henüz indirilmemiş olabilir. bu yüzden eğer "ios 11" i görmezseniz direk bir sonraki aşamaya geçiyoruz.
    5- safariyi açıp hikay.github.io/app/noota.mobileconfig adresini kopyalayıp yapıştırıyoruz. profili yükle sekmesi açılacak. yukarıdan yükle diyoruz. (bu profil cihazı apple ota sunucularına apple tv miş gibi gösterdiğinden ve tvos 11'inde artık yeni bir beta sürümü çıkmayacağından telefon bundan sonra ota güncelleştirmesi almayacak)
    6- telefonu yeniden başlatıyoruz. ayarlar > genel > yazılım güncellemesi'ne giriyoruz ve tada > "ios 10.3.3 yazılımınız güncel" mesajıyla keyif kahvemizi içiyoruz

bonus: tekrar ota güncelleştirmelerini açabilmek için ayarlar > genel > profil > tvos 11 beta software profile > profili sil > yeniden başlat yöntemiyle sil baştan hiç birşey olmamış gibi takılabilirsiniz.

tanımsız olmaz: benim bile çok fazla inanmadığım planlı eskitme konusunda ikna etmiş kullandığım iphone 6s+ cihazı ios 7 yüklenmiş iphone 4'e dönüştüren kağnı gibi bir mobil işletim sistemi. üstelik 2009'dan beri tüm major güncellemeleri dfu mode da sıfırdan kurup yeni bir telefon olarak ayarlamış olmama rağmen. olmamış apple sıfır otur.

edit: bugün itibariyle (bkz: 13 ekim 2017) bu siteye göre sadece iphone 6s için 10.3.3 sürümüne geri dönüşler şimdilik açık. diğer cihazları (iphone 6s plus dahil) ios 11'e güncellemiş olanlar maalesef geri dönemiyorlar.
  • ben de herhangi bir sorun yaşamıyorum. gayet stabil ve düzgün çalışıyor. ıphone 7 plus
  • iphone 7 için konuşursam, kafasına göre bazen bluetooth açmak dışında hissedilir bir iyileşme veya kötüleşme algılayamadığım sürümdür.
  • dun ipad 10.5 inch e yukledim. tek ufak bir sorun cikarmadi. ayni sekilde kullanmaya devam ettim tum yuklu programları da. biraz şans işi mi ne?
  • ios 10'da aradigim tek eksigi control center'daki dusuk pil modu. bi jb cikarsa degmeyin keyfime. ne kalin skik fontuna, ne essek kadar basliklarina, ne uygulama acinca 3sn beklemesine kaldim. bekle ay bekle feza bekle android.
  • iphone 7 128 gb ile, kullandığım kadarıyla bir problem yaşamadığım os (11.0.2). çok detaylı denemem mümkün olmadı, ios 10'a göre aksayan hiç yönü yoktur diyemem; fakat şimdilik gayet hızlı, sorunsuz ve normal şarj süresiyle gidiyor.

not: ota kurulumu sonrası, telefonu sıfırlamıştım.

not 2: 128 gb'ı, 32 gb versiyonun yazma hızı problemli olduğu için belirttim. ancak 32 gb versiyonda da, günlük kullanımda fark olmaması gerekir.
  • iphone se kullanıcısı olarak yüklemediğim ios sürümü.

ios 9.3.4'ten devam.