şükela:  tümü | bugün
 • az once 2 gb 'a yakinininindirmisken sozlukte bir iki yorumu okuyayim dedim,indirmeyi hemen durdurup iptal ettim.kesinlikle upgrade etmiyorum. sikerim cakalligini apple da bi yere kadar.
 • guncelleme icin mal gibi niye atladiniz diyen arkadaslar iphone sahibi degil sanirim.

  iphone o guncellemeyi zike zike önünde sonunda yaptiriyor. o yuzden niye yaptiniz ettiniz diye akil vermek gereksiz.

  bu uygulamayi kullanabilmeniz icin ios 11 yuklu olmasi gerekir hatasi almaya başlıyorsunuz
 • hala apple'ın planlı eskitme yaptığına inananlara gelsin.

  is it true that iphones get slower over time?

  sorunun kısa cevabı "hayır". benchmark sonuçlarına göre apple her yeni sürümde telefonu daha da verimli çalıştırmayı başarıyor. ancak eklenen yeni özellikler telefona daha çok yük bindiriyor. ancak, daha da önemlisi, 3. parti yazılımcılar yeni işletim sistemine çabuk uyum sağlayamadıkları için uygulamaları yeni sürümleri çıkana kadar yavaşlama yaşatıyorlar.

  "why do searches for "iphone slow" spike when new models are released?

  our benchmarking data shows that, rather than intentionally degrading the performance of older models, apple actually does a good job of supporting its older devices with regular updates that maintain a consistent level of performance across ios versions.

  that said, there are some factors that might affect people's perception of performance after updating an older device with a newer version of ios. an update might add new features that use more resources or require more processing power. new apps developed for the latest models might not run as smoothly on older devices. conversely, apps designed for an earlier version of ios might not take full advantage of optimizations in the latest version. and then there is always the psychological effect of knowing that there is a new and improved model available, which can make your own device seem outdated."
 • normalde sürüm güncellemelerine yorum getiren biri değilimdir. yaklaşık olarak 7-8 yıldır iphone kullanıyorum. önce 4 vardı şimdi de 6. bu kadar senedir güncelleme yaparım, hem de genel olarak yorumları okuyarak yaparım, bu kadar kötü bir güncelleme geldiğini hatırlamıyorum.

  ekşi’de her sürümde olumsuz yorum yapan oluyor, o yüzden genel olarak çok takılmam o yazılanlara. ama bu sefer haklılar. zaten bi ağız birliği var şu anda.

  en gıcık eden durumu, yavaşlaması. telefonun bastığım tuşunun sesi bile geç geliyor. kulaklıkla müzik dinliyorum, kulaklıktan şarkıyı değiştiriyorum, normalde çat diye değişen şarkı 1-2 saniye arası bekletiyor ve ben her seferinde şarkıyı durdurdum sanıyorum. sonra elime telefonu alıp ekrana bakarak denedim ve fark ettim ki telefon komutu geç algılıyor.

  şarj deseniz su gibi akıp gidiyor, ben genel sosyal medya uygulamalarını ve youtube’u sürekli kullanıyorum. normalde yatma saatime kadar dayanan şarjım şu anda akşam eve geldiğimde beni şarja tak diye bağırıyor. çünkü güncellemeden sonra pilde ani azalmalar da yaşanmaya başlandı.

  bir diğer sıkıntım da ısınma sorunu. daha önceden ısınmayan telefonum şu anda yoğun kullanımda resmen fırın oluyor. uygulamayı kapatıp biraz beklemem gerekiyor. rezillik.

  güncellemeler maalesef ki iphone’un kaderi. çünkü uygulamalar bir süre sonra update olmuyor, siz eski sürümle yola devam edemiyorsunuz. seve seve yüklüyosunuz sonra.

  oysa ki ilk duyduğumda ios 11’in bazı özellikleri beni çok mutlu etmişti. fakat özellikten önce su gibi akan bi telefona ihtiyacımız var. apple’dan acil müdahale lazım.
 • iphone 6'da şarjı su gibi içen os.

  saat 8:40-9:00 arasında sözlükte gezindim ve 77 olan şarj 62'ye düştü. ios 10.3.3 sürümünde, yarım saatte yüzde 2-3 arası şarj gidiyordu sadece. bunun dışında donma, kasma, geç tepki verme gibi şeylerle karşılaşmadım.
 • şimdi denmiş ki apple planlı eskitme yapmıyor. kanıt için de benchmark testleri paylaşılmış vs.
  iyi de kimse apple yeni yazılıma eski cihazları yavaşlatacak kodlar atıyor demiyor ki. apple'ın yaptığı şey şu. yenilikler vs. sebebiyle o cihazın yetersiz kalacağı, sıkıntılar yaşayacağı sürümü o cihaza da açıyor.
  mesela 6s'lerin 7'lerin falan bile yer yer sorun yaşadığı ios 11'i 5s'e de açtı. şimdi 5s'i olup bu sürümü yükleyenler belki teoride daha stabil ve hafif bi os'a kavuşmuş olacak lakin bu os'un getirdiği yeniliklerle hazırlanan 3-5 uygulamayı kullanmaya başlayınca cihazın kastığını görecek. sonra o alet çöp.
 • başıma bi şey gelmeyecekse ilk görüşte "olmuş" dediğim ilk ios sürümü. 11.1 public beta kullanıyorum zerre sorun yok. "cihaz ne" derseniz sorun olmamasından anlayacağınız üzere se :)

  planlı eskitme tuzağından kaçınma yolunu da şu entry'mde paylaşmıştım. 1.5 senem oldu iphone se ile, daha 5 sene elimde...
 • 11.1 public beta sürümünü ota upgrade alırken telefonumu restore moduna sokan os. hiçbir güncellemede sorun yaşamamış ve sana güvenmiştim apple, olmadı bu. gerçi yedek al diye uyarıyorsun ama ne bileyim, olmadı işte...

  ekleme: belirtmezsem eksik kalacak. itunes ile güncellemeyi tekrar indirip temiz kurulum yapıyor. veriler silinmiyor. kurtaramazsa silinme riski de var.
 • sevgili ios kullanıcıları, hemen moral bozmayın. apple'ın züke züke zorla yeni ios'u yüklemesine izin vermeme hakkınız da var. bunun için aşağıdaki yöntemi uygularsanız bir daha ota update almayacaksınız.

  öncelikle ciahzımızı ios 10.3.3'e güncelliyoruz.
  1- ayarlar > genel > saklama alanı/icloud kullanımı sekmesine geliyoruz.
  2- saklama alanı kısmından alanı yönet diyoruz.
  3- "ios 11" güncelleştirmesine tıklıyoruz ve güncelleştirmeyi sil diyoruz.
  4- güncelleme henüz indirilmemiş olabilir. bu yüzden eğer "ios 11" i görmezseniz direk bir sonraki aşamaya geçiyoruz.
  5- safariyi açıp hikay.github.io/app/noota.mobileconfig adresini kopyalayıp yapıştırıyoruz. profili yükle sekmesi açılacak. yukarıdan yükle diyoruz. (bu profil cihazı apple ota sunucularına apple tv miş gibi gösterdiğinden ve tvos 11'inde artık yeni bir beta sürümü çıkmayacağından telefon bundan sonra ota güncelleştirmesi almayacak)
  6- telefonu yeniden başlatıyoruz. ayarlar > genel > yazılım güncellemesi'ne giriyoruz ve tada > "ios 10.3.3 yazılımınız güncel" mesajıyla keyif kahvemizi içiyoruz

  bonus: tekrar ota güncelleştirmelerini açabilmek için ayarlar > genel > profil > tvos 11 beta software profile > profili sil > yeniden başlat yöntemiyle sil baştan hiç birşey olmamış gibi takılabilirsiniz.

  tanımsız olmaz: benim bile çok fazla inanmadığım planlı eskitme konusunda ikna etmiş kullandığım iphone 6s+ cihazı ios 7 yüklenmiş iphone 4'e dönüştüren kağnı gibi bir mobil işletim sistemi. üstelik 2009'dan beri tüm major güncellemeleri dfu mode da sıfırdan kurup yeni bir telefon olarak ayarlamış olmama rağmen. olmamış apple sıfır otur.

  edit: bugün itibariyle (bkz: 13 ekim 2017) bu siteye göre sadece iphone 6s için 10.3.3 sürümüne geri dönüşler şimdilik açık. diğer cihazları (iphone 6s plus dahil) ios 11'e güncellemiş olanlar maalesef geri dönemiyorlar.