şükela:  tümü | bugün
  • az once 2 gb 'a yakinininindirmisken sozlukte bir iki yorumu okuyayim dedim,indirmeyi hemen durdurup iptal ettim.kesinlikle upgrade etmiyorum. sikerim cakalligini apple da bi yere kadar.
  • yukarda bir arkadaş yazmıştı; telefonunuzu çıktığı sürümde kullanın diye üstelik ios11 le gelen uygulama güncellemelerini bile yapmayın diye tembihlemişti şahsen yazar arkadaşı doğru bulup ios u yükseltmeyip bazı uygulamalarımı ios11 güncellemesinden önceki son güncellemeye çektim aslında şunu bilmenizi isterim, bir önceki telefonum iphone 4 tü aldığımda kutusundan ios 4.2 gibi bir sürümle gelmişti tabi iphone 4s gelmişti o zamanlar tr piyasasına velhasıl bu ios güncellemesiyle telefonun yavaşlatılması olayı tamda ios 5.1.1 den ios 6 ya geçişte başladı, hepinizin bildiği ninja fruit oyunu hiç bir donma olmadan oynanırken ios 6 ile görüntüde atlamalar donmalar oluyorsu ama nasıl, kanser oluyorsunuz o derece, o gün anladım bu şerefsiz apple ın yaptığı orospu çocukluğunu sonra aradan 4-5 yıl geçti aldım iphone 7 plus 128gb, actığımda telefonsa ios 10 vardı hemen portre modu gelmişti yaptım o güncellemeyi ama 10.3.2 güvenlik güncellemesi gelince dedim sonumuz geldi o günden sonra her güncellemenin başlığını okuyorum buradan, tecrübelerini her güncellemede paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim.
    son olarak merak eden olursa diye yazayım ortalama olarak 10-12 saat aralığında kullanıyorum telefonu yaklaşık olarak 37-43 saat arası ise bekleme modunda olmuş oluyor yani rahatça 1,5 günü geçen bir pil ömrü var (3g açık, oyun oynamıyorum, instagram, twitter, whatsapp ve safari aktif olarak kullanıyorum)
    ve bir de ipucu vereyim, pil performası için; arka planda yenileme özelliği kapalı ( her uygulama sorunsuz çalışıyor)
  • guncelleme icin mal gibi niye atladiniz diyen arkadaslar iphone sahibi degil sanirim.

iphone o guncellemeyi zike zike önünde sonunda yaptiriyor. o yuzden niye yaptiniz ettiniz diye akil vermek gereksiz.

bu uygulamayi kullanabilmeniz icin ios 11 yuklu olmasi gerekir hatasi almaya başlıyorsunuz
  • kimse bahsetmemiş ama el fenerine kademe gelmiş. altta yer alan slide bar/widget’ta görülen el feneri imgesine basılı tutunca el fenerinin ışık gücünü ayarlayabiliyorsunuz. veyahut eski sürümlerde de mevcuttu fakat yeni keşfettim, ben malım. bilen yeşillendirsin :(

edit: daha evvel yazılmış ve daha önce de varmış fakat daha farklıymış şimdi daha da geliştirilmiş.

ayrıca ios işletim sistemini ios4’ten beri kullanıyorum sadece 7 ve 8’i kullanmadım (htc’ye geçiş yapmıştım o sıra) kullandığım 6 ios arasında stabiliteden** ve kaliteden en uzak os platformu bu sanırım. hatalardan geçilmiyor, tonlarca hata mevcut. telefonu açıp kapattıktan sonra bütün sms seceresi dökülüyor resmen, 453 gün önce gelen sms’leri falan alıyorum. kamera canı istemediği zaman açılmıyor. wi-fi, bluetooth kafasına göre takılıyor falan baya saçmalamışlar. hiç beğenmedim, tim cook sana da bazı laflar hazırladım.
  • hala apple'ın planlı eskitme yaptığına inananlara gelsin.

is it true that iphones get slower over time?

sorunun kısa cevabı "hayır". benchmark sonuçlarına göre apple her yeni sürümde telefonu daha da verimli çalıştırmayı başarıyor. ancak eklenen yeni özellikler telefona daha çok yük bindiriyor. ancak, daha da önemlisi, 3. parti yazılımcılar yeni işletim sistemine çabuk uyum sağlayamadıkları için uygulamaları yeni sürümleri çıkana kadar yavaşlama yaşatıyorlar.

"why do searches for "iphone slow" spike when new models are released?

our benchmarking data shows that, rather than intentionally degrading the performance of older models, apple actually does a good job of supporting its older devices with regular updates that maintain a consistent level of performance across ios versions.

that said, there are some factors that might affect people's perception of performance after updating an older device with a newer version of ios. an update might add new features that use more resources or require more processing power. new apps developed for the latest models might not run as smoothly on older devices. conversely, apps designed for an earlier version of ios might not take full advantage of optimizations in the latest version. and then there is always the psychological effect of knowing that there is a new and improved model available, which can make your own device seem outdated."
  • normalde sürüm güncellemelerine yorum getiren biri değilimdir. yaklaşık olarak 7-8 yıldır iphone kullanıyorum. önce 4 vardı şimdi de 6. bu kadar senedir güncelleme yaparım, hem de genel olarak yorumları okuyarak yaparım, bu kadar kötü bir güncelleme geldiğini hatırlamıyorum.

ekşi’de her sürümde olumsuz yorum yapan oluyor, o yüzden genel olarak çok takılmam o yazılanlara. ama bu sefer haklılar. zaten bi ağız birliği var şu anda.

en gıcık eden durumu, yavaşlaması. telefonun bastığım tuşunun sesi bile geç geliyor. kulaklıkla müzik dinliyorum, kulaklıktan şarkıyı değiştiriyorum, normalde çat diye değişen şarkı 1-2 saniye arası bekletiyor ve ben her seferinde şarkıyı durdurdum sanıyorum. sonra elime telefonu alıp ekrana bakarak denedim ve fark ettim ki telefon komutu geç algılıyor.

şarj deseniz su gibi akıp gidiyor, ben genel sosyal medya uygulamalarını ve youtube’u sürekli kullanıyorum. normalde yatma saatime kadar dayanan şarjım şu anda akşam eve geldiğimde beni şarja tak diye bağırıyor. çünkü güncellemeden sonra pilde ani azalmalar da yaşanmaya başlandı.

bir diğer sıkıntım da ısınma sorunu. daha önceden ısınmayan telefonum şu anda yoğun kullanımda resmen fırın oluyor. uygulamayı kapatıp biraz beklemem gerekiyor. rezillik.

güncellemeler maalesef ki iphone’un kaderi. çünkü uygulamalar bir süre sonra update olmuyor, siz eski sürümle yola devam edemiyorsunuz. seve seve yüklüyosunuz sonra.

oysa ki ilk duyduğumda ios 11’in bazı özellikleri beni çok mutlu etmişti. fakat özellikten önce su gibi akan bi telefona ihtiyacımız var. apple’dan acil müdahale lazım.
  • iphone 6'da şarjı su gibi içen os.

saat 8:40-9:00 arasında sözlükte gezindim ve 77 olan şarj 62'ye düştü. ios 10.3.3 sürümünde, yarım saatte yüzde 2-3 arası şarj gidiyordu sadece. bunun dışında donma, kasma, geç tepki verme gibi şeylerle karşılaşmadım.
  • şimdi denmiş ki apple planlı eskitme yapmıyor. kanıt için de benchmark testleri paylaşılmış vs.
    iyi de kimse apple yeni yazılıma eski cihazları yavaşlatacak kodlar atıyor demiyor ki. apple'ın yaptığı şey şu. yenilikler vs. sebebiyle o cihazın yetersiz kalacağı, sıkıntılar yaşayacağı sürümü o cihaza da açıyor.
    mesela 6s'lerin 7'lerin falan bile yer yer sorun yaşadığı ios 11'i 5s'e de açtı. şimdi 5s'i olup bu sürümü yükleyenler belki teoride daha stabil ve hafif bi os'a kavuşmuş olacak lakin bu os'un getirdiği yeniliklerle hazırlanan 3-5 uygulamayı kullanmaya başlayınca cihazın kastığını görecek. sonra o alet çöp.
  • başıma bi şey gelmeyecekse ilk görüşte "olmuş" dediğim ilk ios sürümü. 11.1 public beta kullanıyorum zerre sorun yok. "cihaz ne" derseniz sorun olmamasından anlayacağınız üzere se :)

planlı eskitme tuzağından kaçınma yolunu da şu entry'mde paylaşmıştım. 1.5 senem oldu iphone se ile, daha 5 sene elimde...