• sakın apple müşteri hizmetleriyle irtibat kurma sinir küpüne dönersin....

yaşadığım bir anektod ;

""ıphone xr kullanıcısıyım. telefonu kullanırken sol elimde görüşme yapıyorsam sürekli olarak karşı taraf bana ""sesin gelmiyor"" yada ""kesik kesik"" geliyor diye uyarıda bulunuyordu. bende telefonda bir problem mi var acaba diye öncelikle hattımı ıphone 5s model telefonuma taktım. bir süre kullandım. xr ile 5s arasında hem ses kalitesi yönünden hemde iletişim kalitesi yönünden bariz farklar tespit ettim. daha sonra hattımı tekrar xr modeline taktım. gene telefon sol elimdeyken telefonla görüşme yaptığım kişilerden benzer geri bildirimler aldım. "apple destek" bölümüne ulaşıp durumu aktardım. sol elimdeyken problem yaşadığımı, 5s telefonumda durumu denediğimi fakat sorun olmadığını dile getirdim. müşteri hizmetlerinde bana telefonla destek veren (yanlış hatırlamıyorsam erkan)"...... bey siz android değilseniz böyle bir sorun olması imkansız" şeklinde yanıt verdi... ilk şoku atlatıp sessiz kaldım. şaşkınlığımı anlamış olacak ki "elinizde manyetik bir alan olmalı yoksa mümkün değil" deme zahmetinde bulundu...... "apple watch" kullanıcısı olduğumu bunun sebep olma olasılığını söyledim....
    neyse uzatmayayım konuyu....

arkadaş ne diyorsun sen ne androidi?? insanca sıkıntımızı anlattık sana...
    seni oraya temsilci diye oturtana eğitim verende diyecek çok şey var ama tavsiyem şu çok bilindik hikayeyi armağan ediyorum;
    "vanilyalı dondurma sayesinde hatasını fark eden “porsche”nin başarısı
    porsche firmasi, 1983 yilinda otomotiv sektöründe yankı uyandıracak teknik donanıma sahip bir otomobille pazara girer.
    müsterilerinden gelen her türlü yorum ve fikirlere açik olan yönetim, aracin piyasaya sürülmesinden 2 ay sonra ilginç bir sikayet mektubuyla karsilasir.
    müsterinin sikayeti sudur:
    adım danny troatman. new jerseyde yasiyorum. esim ve cocuklarimla her aksam film seyretmeden önce sehir merkezinde bulunan markete dondurma almaya gidiyorum. bir ay önce aldigim porsche marka arabamla tabii ki...
    fakat ne ilginctir, ne zaman çikolatali veya meyveli dondurma alip arabama dönsem, araç calismiyor. oysa vanilyali aldigim zaman aracim rahatlikla calisiyor. bunun bir kac kere denedim ve her seferinde ayni sonucu aldim. yardimlariniz icin simdiden tesekkürler"
    porsche firmasindaki yetkililer derhal adi gecen bölgeye bir mühendis gönderiyorlar ve sebebini ögreninceye kadar orada kalmasini söylüyorlar.
    ertesi gün mühendis new jerseye variyor ve bay . troatmanla hemen temasa geciyor. ayni aksamdan baslamak üzere her aksam üstü mühendisimiz ve bay troatman dondurma almak üzere markete gidiyorlar.
    gercekten de cikolatalı ve meyveli dondurma alindigi zaman araba calismiyor, . vanilyali alindigi zaman ise rahatlikla calisiyor.
    mühendis ilk baslarda bu olaya saskinlikla bakiyor fakat bilimsellikten uzaklasmamaya gayret ediyor. aradan yaklasik bir ay geciyor. bay troatman ile her gün markete giden mühendis, . sonunda olayi cözüyor.
    yeni model porsche arabalarda kullanilan sogutma sistemi, arac durdurulduktan hemen sonra devreye giriyor ve motor belirli bir isiya düsene kadar motoru kilitliyor.
    markette en cok satilan dondurma ise vanilyali. bu yüzden vanilyali dondurma tezgahi önünde sürekli sira oluyor. bay troatman siraya girip dondurmasini alana kadar gecen süre, motorun sogumasi icin yeterli oluyor.
    fakat cikolatalı veya meyveli dondurma tezgahi önünde sira olmadigi icin dondurmayi hemen alip aracina geri dönüyor. motor ise kilitli oldugu için araç çalismiyor. mühendis, raporunu yönetime sunuyor.
    piyasadaki araclar geri toplanip, gerekli ayarlamalar yapiliyor ve müsterilere yeni haliyle teslim ediliyor.

tek övündüğün nokta "koşulsuz müşteri desteği kalmıştı" androidden bozma adamları işe alarak onuda eline yüzüne bulaştırdın (bkz: apple)""""
  • 6s kullanıcısıyım, ios 13 ile birlikte pil sağlığı göstergesi %5 oranında düşüş yaşadı bir güncellemeyle.
  • xs max kullanıcısıyım. pil kullanım oranında gözle görülür ve hissedilir bir düşüş mevcut. hani optimizasyon filan biraz bekledim ama hala aynı hiçbir değişiklik yok. pil ios12'ye göre yaklaşık %25 oranında daha hızlı tükeniyor.
  • güncelleme hastalarına, güncelleme fetişlerine müstehak bir durumdur.
  • telefonun hiçbir özelliği ile ilgilenmeyen,güncelleme vb hiçbir şey yapmayan düz bir kullanıcıyım. herhalde güncelleme otomatikte kaldığı için gece yazılım güncellenmiş ve ios 13 olmuş. bu zamana kadar pilden en ufak sıkıntı yaşamamış ve tek dolum ile 1 tam gün kullanınan bir kullanıcıydım.ama bu lanet güncelleme ile %100 olan şarjım 2-3 saat içinde bitiyor. hatta şarj yüzdesinin bir bir düşüşünü görüyorum. tamam bu şirket böyle bir dalavere yapıyordu ama bu kadar da bariz bi şekilde de yapılmaz ki kardeşim.
    uzun lafın kısası eğer güncelleme yapmadıysanız kesinlikle yapmamanızı sizlere tavsiye ederim.
  • bir tek bende mi tam tersi bir gözlem var bilmiyorum ama bende olmayan sorundur.

xr kullanicisiyim ve pil daha uzun gitmeye basladi.
    sabah ise giderken ve dönerken toplamda bir saat dizi izliyorum. yolda telefon bazi yerlerde cekmiyor ve sürekli olarak lte-3g-edge arasinda gecis yapiyor. arada mesajlasmalar, oyunlar, konusmalar falan seklinde normal bir kullanim da söz konusu. eskiden yataga girdigimde yüzde 40in altinda oluyordu sarj seviyesi, ios13 sonrasi 50 civarlarinda olmaya basladi.
  • ilk cikan surumde sorun yokken en son surum 13.1.2'den %30-40 arasi kullanim suremde azalma oldu. apple yapti yine yapacagini.
  • güncelleme sonrası iphone x olan telefonumu günde 2 defa şarja takmak zorunda kalıyorum ki öyle telefonda çok vakit geçiren bir insan değilim hatta standartların çok altında telefonla ilgilenirim. ona rağmen inanılmaz bir düşüş var . henüz güncelleme yapmadıysanız yapmayın.

edit: telefon boku yedi kesinlikle güncellemeyin %30 da kapanıyor açıyorum %40 a çıkıyor şarj
  • güncelleme sonrası benzer şikayetleri bende çevremde sıklıkla duymaya başladım demek ki yazılımsal bir hata var, doğru düzgün kullanarak, abartmadan yüklenmeden aynı gün 3 defa şarj etmek olacak iş değil.

henüz güncellemediyseniz yapmayın
  • 6s kullanıcısı olarak battery saver moduyla yaşamama sebebiyet veren durumdur. başıma geleceğini bilsem de update ediyorum, çünkü yeni özellikleri merak ediyorum. yine de durumdan şikayet etmeye hakkım olduğunu düşünüyorum, çünkü apple 6s'in kapasitesine göre bir güncellemeyi yapıp yapmayacağına karar veriyor. eğer ki 6s kapasitesi bu güncellemenin altından kalkabilecek düzeyde değilse pekala yapmayabilir. dolayısıyla ios eğer stabil hale gelmeden ortaya sürülüyorsa zaten biliyorduk bekleyin demenin de bir anlamı yok. hırsızın hiç suçu yokmuş gibi davranmaktan farksız bu tarz yorumlar.

ayrıca (bkz: planlı eskitme) (bkz: planned obsolescence)
hesabın var mı? giriş yap