• ios platformu için uygulama geliştiren kimse.
  • ogrenmek icin yol gosterececk birilerine ihtiyacim var

ps: programlama dili bilmiyorum. sifirdan baslayacagim.
  • yeni başlayan biri için tecrübeli arkadaşlardan piyasa ve kaynaklar ile alakalı tavsiyeler almamın çok iyi olacağı meslek dalı.
  • https://developer.android.com/ gibi ios platformunu anlatan bir doküman sitesi aradım ancak bulamadım. bilen yeşillendirsin lütfen.

edit: mesaj atanlara teşekkürler, https://developer.apple.com/documentation/ adresi yollandı ancak dokümantasyon çok kötü.
  • türkiyede az sayıda freelance ios developer bulunduğu gerçeği. arayınca bulamıyorsun.

t: apple platformuna yazılım geliştirenlerdir
  • xarmarin ile pek de ihtiyaç olmayan developer türü. sadece ios'a yönelmek yerine her platforma bir hamlede yazılım geliştirmek çok daha efektiftir.
  • türkiye'de sayıları azdır. ios geliştiriciler'in türkiye'de sayıca az olmasının en büyük sebeplerinden biri macbook fiyatlarıdır. tabii ki profesyonel hayata girdikten sonra bu alana kayan, swift öğrenip memnun kalıp kariyerini değiştiren, android geliştiriciyken ios'a merak saran bir çok arkadaşımız bulunmaktadır. fakat öğrenciyken ios geliştiriciliğe merak salmak için macbook alacak parayı edinmek zordur. o yüzden xcode windows'ta çalışana kadar bu sayıyı arttırmak zor olacaktır.
  • 2 senelik tecrübemin bulunduğu meslektir. severek yazdığım ve her geçen gün çıkan yeni yeni özelliklerini gördükçe daha da sevdiğim bir meslektir aynı zamanda. uçsuz bucaksız geliştirme teknikleri bulunan, prensip havuzu çok geniş olan -tüm programlama tekniklerinde olduğu gibi- bir alandır. bu aralar swiftui ve combine ikilisine feci halde takılmış bulunmaktayım. yeni teknolojiler yeni meraklar.
  • bugün itibariyle adımın başına eklemeye karar verdiğim unvan ve müstakbel mesleğime verilen ad.
  • jr. pozisyonunda iş yapabileceğimi düşündüğüm, bir süredir edinmek için çalıştığım fakat genelde start-up'ların müthiş donanımlı ama asgari ücrete çalışacak insanlar aramasından bir türlü sahip olma fırsatını yakalayamadığım ünvan

edit: edindiğim ünvan
hesabın var mı? giriş yap