şükela:  tümü | bugün
  • apple firmasının kapalı bir sistem haline getirdiği iphone işletim sistemi ios un açıklarını kullanılarak özgür hale getirilmesi ve bu sayede apple nin onaylamadığı veya apple storede bulunmayan yazılımların kurulmasının sağlanması işlemdir kendileri.
    jailbreak genel bir tanım olup her türlü farklı işletim sistemine sahip cihazın üçüncü kişiler tarafından yazılan yazılımları (homebrew) çalışır hale getirmesi işlemidir. piyasada ios la ismini daha fazla duyurduğu için jailbreak denince akla ilk gelen ios jailbreaktir.
    ios jailbreak işleminin ardından cydia uygulaması yüklenir ve tweak adı verilen eklenti ve uygulamaların yüklenmesi cydia aracılığıyla gerçekleşir.

ios işletim sistemin de diğer mobil işletim sistemlerinde olmayan geriye doğru versiyon düşürmesini engelleyen bir sisteme sahiptir. belirlenen model için yeni versiyon çıkmasını ardından 2 ile 4 hafta gibi bir sürede bir önceki versiyonun yüklenmesi için gerekli server imza onayını kapatırlar. bundan dolayı her yeni ios versiyonu için jailbreak talebi daha fazla olmaktadır.
    apple nin cihazınıza özel ios işletim sistemi onaylama işlemini yapan imzayı içeren shsh dosyasını applenin serverlarında ilgili ios versiyonu için imzaları kapanmadan önceden yedeğini almanız daha sonradan versiyon düşürme yada yükseltme işlemi sonrası jailbreak durumunu kaybetmemenizi sağlayacaktır.

son zamanlarda yeni ios versiyonlarına jailbreak araçları öncekilere oranla geç çıkmaya başlamıştır. bunun en önemli sebeplerinden biri apple firmasının açıkları bulanlara ödül vermesidir. ancak yine bu açık arayan hacker kişi veya kişileri tahminimce apple'e bunu satsada başkalarına sızdırmak süretiyle jailbreak için gerekli araçların yapılmasına olanak sağlıyorlar. zira ios 8 den beri en son versiyonlarına araçlar çıkarılmamıştır. örneğin ios 8.4.1, 9.3.4 ve 9.3.5(64bit) gibi.

en son çıkan untethered jailbreak 9.0.1 versiyonudur. sonra çıkanlar semi-untethered jailbreak dir.

şimdiye kadar çıkmış en sorunlu jailbreak aracı 10.0.1-10.2 için çıkan yalu102 dir. yerine geosn0w un düzelttiği yalu dark versiyonunu tavsiye ederim.
    internette bir çok sahte jailbreak aracı vardır. genellikle trojen spam için yayınlanırlar. tavsiyem jailbreak araçlarının wikipedia dan takip edilmesidir.