• selam ekşi ahalisi. neden bu konuda bile birbirinize girip çirkin çirkin laflar söylüyorsunuz. sırf sen ios, başkası android seviyor diye karşındaki adama “babanız ios” diyorsunuz. neden maddi gücü ios kullanmaya yetmeyen ya da maddi gücü yetse de android kullanmayı tercih eden insanlara “paranız yetmez” minvalinde şeyler söyleyip yaralıyorsunuz. siz mal mısınız? altı üstü 500$’lık bir telefon. nasıl bir insanın kalbini kırıp onurunu zedelemeye, annesini siken adam olmaya bu kadar kolay diliniz varıyor?

not: iosspor.

edit: şu yapıcı söylemime bile "stev jop sizi söğüşlerken biz androidin ucuz ve seri telefonlarıyla çağ atlıyoruz." diye mesaj atan yavşak dolu bu sözlük. be amcık ağızlı, sen ve senin gibilere yazdım ben bunu zaten. ios kullanıyorum ama ios kullanan arkadaşlar'ın android kullanan arkadaşlarına olan söylemlerinden rahatsız oldum. gelmiş bana mesaj atıyor "stev jop sizi söğüşlerken falan." sıfatını siktiğimin çocuğu, amına kodumun cahili.

edit 2: "maddi gücü ios kullanmaya yetmeyen insan" cümlemi (bkz: #96766458) numaralı entry'e yazdım. bunu da açıklattırdınız ya.
  • ulan şu sözlükte ios ve android boklamalarına harcanan adam-saat ve emek ile oturup 100 tane geliştirici kendi programımızı yazsa on numara iş çıkar. bıktım ya her gün birbirlerini karalayan başlıklar okumaktan.
  • ios 13 ile iphone 7’nin anasını ağlattığı anda düşündüğüm hede.
  • (bkz: iphone‘un çıldırtan sorunları)

evet, yıllardır iphone kullanıyoruz, birisi laf etmeye kalktı mı laf ettirmiyoruz, asıl zenginlik iphone almamak diyoruz ve piyasada alınması mantıklı olan en ucuz modeline de en az 5000 lira veriyoruz. böyle bir başlık açmak istedim ki bu dengesiz bağlılığımız bir şeye benzesin, hazır açılmışı varken de değerlendirelim. belki yetkili birileri okur ve artık bu telefonun şu saçma özelliklerinden bizleri kurtarmak için bir hamle yapar. sesimizi çıkartmadığımız için bizlere böyle rezillikler yaşattıklarını düşünüyorum. (not 1: alternatifler gösteren mesajlara yanıt vermeyeceğim, onları ben de biliyorum. burada anlatmaya çalıştığımız neden böyle olması?... not 2: eklemeler yapmam için yeşillendirebilirsiniz.)

1-neden istediğimiz bir ses dosyasını zil sesi/alarm sesi yapamıyoruz, eskiden bir şekilde yapıyorduk onu da kaldırdılar... neyse diyoruz başka bir uygulama ile bir şeyler çalsın alarmda bu sefer de sesin sadece küçük bir bölümünü çalıyor, diğer taraf yok hükmünde.

2-bilgisayardan yanlışlıkla telefona yüklenen(eşitleme) fotoğrafın telefon üzerinden silinememesi, aile üyelerinden birinin telefonundan bilgisayara geçip oradan da nasıl geçtiğini bilmeyerek telefonuma geçen ve yıllarca telefonumda kalan 2 saçma fotoğraf bilirim ben.

3-neden hem müzik dinlerken hem de telefonumu şarj etmek için ayrıca para ödemeliyim?

4-gece bir şey dinliyorum, bangır bangır bağırmasın da o sırada uyuyayım diyorum, bunu kıstığınız anda telefonun sesi komple kısılıyor ve ne alarm sesini duyabiliyorum ne de çağrı sesini; neden ya neden?!.

5-biri ararken aramayı arka plana atamıyoruz. belki meşgule atmak istemiyorum, çalsın dursun istiyorum. ama yok! olur mu iphone bu. illa bekleyeceksin o arama ekranında, başka bir ekrana geçmek istediğinde de atacak. insan hayret ediyor. bir de bu arama ekranından kameraya falan geçeyim dedim hem kamerayı arka plana atıyor hem de açmıyor.

6-uygulamaların alanları android’dekinin 2 katı falan. son güncellemede düzeltildi falan dendi ama ben bir şey göremedim.

7-uygulama içi satın alımlar android’dekinden daha pahalı oluyor, vergi mi alıyorlar ne alıyorlar bilmiyorum ama bu tarife aşırı saçma. gidip android bir telefonda hesap açıp öyle satın alım yapıyorum.

8-rakam yazmak istiyorsam başka bir klavye açmak zorundayım, şu klavyenin üstüne isteğe bağlı bir rakam kutusu koysalar olmuyor. bir harf bir rakam yazmak isterseniz mesela ortaya komik bir durum çıkıyor.

9-wifi ve bluetooth’u kapatmak için illa ayarlara girmek zorundayız. kontrol merkezinde sadece bağlantı kesme görevi görüyor buton kardeşler...

10-rakam değil de harfle arama yapan bir kayıtsız numarayı engelleyemiyoruz.

11-atıyorum bir reklam çıktı, uygulamadan çıkmak istemiyorsun ama o reklamı geçmek istiyorsun. geri tuşu olmadığından izlemek zorundasın o reklamı. yoksa uygulamayı kapatıp açmak zorundasın.

12-ön kamera ile sağa bakarak fotoğraf çekiyoruz bakıyoruz fotoğrafa sola dönüğüz. yansıtmış... arkadaş bir çevir bir şey yap, bu hoş değil işte. çok gereksiz bir mevzu. sırf bu yüzden instagram kamerasıyla çekiniyor millet.

13-tüm rehberi aynı anda silemiyoruz. tek tek silmemiz lazım. yine tek tuşla değil. düzenle diyeceksin, en aşağıya kaydıracaksın filan falan.

14-video çekimini durduramıyoruz. ya bitireceksin ya da çekmeye devam edeceksin.

15-uygulamaların ön belleğini silemiyoruz, silmek istersek uygulamayı da gözden çıkarmamız gerekiyor.

16-saçma sapan kelime türetmesi. yok yazmak isteyenleri yök ile çıldırtıyordu bir ara.

17-muadillerine göre aşırı büyük bir sar değeri var, korkutucu.

18-mail kutumda azcık mail görebiliyorum, alttakiler hemen kayboluyor. yahu en azından 2 hafta falan dursa. (bunun ayarlardan düzeltilebildiğini öğrenmiş bulunmaktayım.)

19-örneğin whatsapp üzerinden bir arkadaşınız ses kaydı mı attı? bunu dinleyebilmek için hem ekranın açık olması hem de o sohbetin açık olması lazım.

20-flash çok göz alıcı. derecelendirme var ama en aşağıya getirdiğinizde dahi bazen gözünüzü alıyor.

21-whatsapp’ta bir arkadaşınla konuşurken uygulamayı kapattın. sonra uygulamaya girmek istiyorsun ama arkadaşın da mesaj atmış görüldü yapmak istemiyorsun. bittin ya... açtığın anda son kapattığın yerden devam ediyor.

22-ekran bölme diye bir durum yok. çoğu zaman aynı anda iki uygulamada işlem yapamazsınız.

23-telefon ilk geldiğinde hücresel veri açık geliyordu, uzun zamandır böyle bir şey duymadım ve hatırlamıyorum ama düzeltmedilerse yazıklar olsun. bir önceki telefonumda bunun yüzünden hattan para gitmişti. (yani sıfırlayınca da öyle oluyor sanırım.)

24-telefonu kapatıp açınca hem wifi bağlanıyor hem bluetooth... (ayarlardan kapatılınca sorun olmuyor olabilir, bir denemek lazım.)

25-birileri beni eleştirecek ama bir telefon numarası yazdım ve eklemek istiyorum. illa yaratmak zorundayız arkadaş tövbe haşa. yani “yeni kişi yarat”a kadar başka kelime bulamadınız mı? oluştur de, ekle de, kaydet de... duyarsa duyar arkadaş, bu telefonu kullanan kaç milyon insana göre yalnız bir yaratıcı var. sen takılmazsın ben takılırım.

26-konum servislerini de bir iki tıkla kapatamıyoruz. illa ayarlara gideceğiz. çoğu kişi de bilmez bunu. sonra şarjım bitiyor bik bik...

27-alarm ayarlarken her gün diye bir seçenek yok. tek tek 7 güne de basmalısın.

28-internet paylaşırken üstten mavi bir şey çıkıyor ve sürekli orada duruyor. bazı uygulamalarda telefonun şaftı kayıyor. (bunu güncellemeyle düzelttiler.)

29-arka planda çalışan uygulamaların tümünü aynı anda kapatmak mümkün değil.

30-gece çekim özelliği yok. en kötü telefonda bile olan bir özellik bu. (yeni telefonlarda daha iyi olmaya başladı.)

31-bir ara kayseri deyince hey siri anlayıp siri’yi açıyordu, tabii kapattık hemen. şimdi düzeldi diyorlar ama ben denemedim.

32-şarj aleti fena ısınıyor, hemen ısınıyor bir de. hâliyle telefon da şarjdayken kullanırsak çok ısınıyor.

33-önce kişisel erişim noktasını sonra da hücresel veriyi açamıyoruz. önce hücresel veri açık olmalı.

34-bu kulaklıklar, şarj aletleri neden hemen kopuyor? yahu içini o kadar iyi yapıyorlar ama kablonun her yerini bantlamadan kullanamıyoruz. ilk 1-1,5 yılda özellikle şarj aleti yaralı bereli gezmeye başlıyor. kulaklıklar da sıcağa falan dayanamıyor, üzerindeki yumuşak kısım kopabiliyor. kaç kulaklık harcadım bilmiyorum.

edit: eklemeler.
  • ulan yaptığınız instagram'a twitter'a girip, whatsapp'ta mesajlaşmak. amma abartıyorsunuz şu telefonları aq.
  • ios pişmanlıkmıdır tartışılır ama batarya performansı ile iphone benim için kesinlikle pişmanlık. (bkz: iphone se)
  • ios pismanlik degildir ama telefona 1800mah pil koyup, sarj etmekten telefon 2 sene sonra yamulunca, whatsapp'te mesaj yazamayacak kadar telefonu yavaslatmak yavsakliktir.

1000 dolar üzerine sattigi telefona halen 64gb bellek koyup, 512gb olanina üste 400 dolar fark istemek enayi sikmektir, pardon "marketing"dir.

pismanligi filan gectim bak.
  • ıphone 5'ten 8plusa kadar tüm apple telefonları kullandım.

son 1 senedir android kullanıyorum. birkaç farklı telefonda denedim ve yıllardır paramla rezil olduğumu hissettim. android rahatlığı anlatılmaz yaşanır.

her iphone kullanmayanın aslında almaya gücü yetmiyor he aynen

edit: huaweip30pro256gbspor
  • ios’e ait tek pişmanlığım var o da keşke daha önce geçseymişim pişmanlığı.
  • usb kabloyla herhangi bir bilgisayara dosya transferi ne kadar suruyor? ha, hava atarsin, zenginim imaji cizersin o ayri..

edit: hastayim cok bilmislere. airdropla atarim hemen demisler. kabloyu sorduguma gore internetsiz ortamdan bahsetmisim. hadi onu da gectim herhangi bir dukkanda pos cihazinin kablosuyla bile sarj ediliyor android. ios icin yine kablo lazim. en basitinden kablodan bahsetmisim zaten. digerlerini saymadim bile.
hesabın var mı? giriş yap