şükela:  tümü | bugün
 • ios'un şimdilik program çeşitliliğiyle, android'in ise rahatlığı ve her yola gelebilmesiyle öne çıktığı karşılaştırma.
 • iphone vs x şeklindeki karşılaştırmalardan daha anlamlı olacak karşılaştırmadır.

  öncelikle elma ve armutları karıştırmamak için ios un bütün donanımları önceden belirlenmiş ve buna göre cihazlara özel ince ayarları yapılmış bir işletim sistemi olduğunu belirtmek gerekiyor. bire bir karşılaştırmalar bu nedenle cihaza özel hazırlanmış android sürümleri üzerinden yapılırsa daha sağlıklı olacaktır.

  öncelikle akıllı telefon pazarında iphone ve ios un gelişim ve popülerleşme sürecine bakacak olursak. ortaya cihaz donanımı olarak iphone dan ne kadar daha iyi donanımı olsa da, mobil cihaz üreticilerinin bin parçaya bölündüğü windows mobile başta olmak üzere işletim sistemlerinin kısıtlamaları ile uğraştıkları bir tablo ortaya çıkıyor.

  bu noktada 1000 çeşit cihaza karşı apple ın tek model cihaz stratejisi ne kadar önemliyse, bu stratejiyi destekleyen işletim sistemi de o kadar önemliydi. cihaza göre optimize edilmiş ve apple ın tasarımlarıyla şekillenmiş bir arayüz, karşısında rekabet edecek rakip bulamaması, statü simgesi haline gelmesi ve fanlarının oluşması ile birlikte zirvede uzun süre kalmasını sağladı.

  peki şimdi durum ne.
  artık iletişimin mobil cihazlara kayacağını öngören ve piyasadaki bu dağıtık yapının apple ve blackberry nin işine geldiğini gören google,
  piyasanın ihtiyacı olan darboğaza kendi çıkarlarını da gözeterek müdahalede bulundu. cihaz üreticilerinin şu saatten sonra yapacağı her girişim apple ın yakaladığı trendin gölgesinde kalacaktı.
  işte bu noktada bütünleştirici, açık kaynak kodlu, stabil çalışan ve uygulama marketi ile apple store a kafa tutabilecek bir işletim sistemi ile apple a yapılabilecek en büyük "piç"liği yaptı.

  çünkü şu noktada bile donanım olarak iphone dan daha üst düzeyde cihazları yapabilen üreticilere gol yedikleri iki noktada leziz bir çözüm sundu.

  ve bununla birlikte apple, htc ve blackberry gibi üreticilerle mücadele ediyorken, birden hiç hesapta olmayan samsung, sonyericsson, motorola gibi devlerin pazara girmesine neden oldu.

  şimdi mevcut duruma göz atacak olursak. işletim sistemi olarak android in ios un önünde gitmeye başladığını görebiliyoruz.
  her yeni versiyonunun daha hızlı geliştiğini, ve her versiyon geçişinde hız ve stabil çalışma olarak daha da olgunlaştığını şaşırtıcı bir şekilde görebiliyoruz. hatta bu hızlı değişimlerin üretilen cihazlara güncellemeler çıkarılması konusunda tatlı da olsa bir problem bile olduğunu söyleyebiliriz.

  htc desire hd ve samsung galaxy s modellerine bakarak şu hali ile bile oturmuş bir işletim sistemi ile cihazların ne duruma gelebileceklerini gösterebiliyor.

  karşılaştırma kısmına gelecek olursak

  hız, stabil çalışma:
  iki işletim sistemi de bu konuda gayet iyi noktalara gelmiş durumda.
  yüksek donanımlı cihazlarda ikisi de problemsiz.

  farklı cihazlarda çalışabilme:
  ios un diğer cihazlarda nasıl bir performans verebileceğine dair bir fikrimiz yok fakat android in farklı cihazlar ile verimli çalışabildiğini görebiliyoruz.

  kişiselleştirebilirlik:
  android bir kaç adım önde duruyor şimdilik, apple tarafından bu konuda atak bekleniyor.

  uygulama market:
  apple uygulama sayısı android uygulama sayısına göre %35 daha fazla durumda, bu fark gittikçe azalsa da apple üzerindeki uygulamalar uzun zamandır kullanılmanın etkisi ile daha stabil versiyonlar sunmakta. apple üzerindeki bütün popüler uygulamalar android markette karşılığını bulmuş durumda fakat toplam uygulama sayısı olarak fark hala büyük.
  bununla birlikte androin tarafında uygulama geliştirmenin daha kolay olması ve google ın sunduğu kod yazmadan uygulama geliştirilebilen arayüzler sayesinde bu farkın 6-8 ay içerisinde kapanacağı öngörülüyor.

  tablet pazarında kullanılabilirlik:
  iki işletim sistemi de tablet cihazlarla verimli çalışabiliyor.
  ipad ile pazarı domine eden ios a karşılık, samsung, toshiba gibi elektronik devlerinin yavaş yavaş androidli cihazları sunduğunu görüyoruz.

  üretici desteği:
  ios apple tarafından geliştirilmekte kullanılmakta iken,
  android tarafında google, samsung, htc, motorola, lg, sonyericsson, toshiba, huawei, acer, lenovo, dell gibi firmaların olduğunu görüyoruz.

  sonuç olarak pazar paylarındaki ivme göz önüne alınırsa android in windows mobile, symbian ve blackberry os u yakın zamanda tarihe gömeceğini söyleyebiliriz. ios pazar payı olarak gerilese bile sadık apple kullanıcıları ile benzer şekilde devam edecektir.

  büyük ihtimalle android tabanlı hiç bir model çeşitlilik nedeniyle tek başına iphone satış rakamına ulaşamayacaktır.
  fakat çok lafını duymuş olduğumuz "iphone killer" ın karşılığını tam olarak verebilecek onlarca cihaz piyasada olacaktır bu nedenle iphone fiyat politikaları da zamanla yumuşayacak ve çok farklı yenilikler görmemize neden olacaktır.

  yani sözün özü hayırlı rekabetler.
 • -ios'un appstore'unda onbinlerce program vardır, android markette de binlerce program vardır ama alternatif daha azdır.

  -her birinin kendine özgü programları vardır, facetime, google goggles vs.

  -android bir çok farklı markayla gelmekte, donanım olarak daha üstündür, ios bir tek iphone ile gelmektedir.

  -android ile ilgili sorunlar cihaz kaynaklı olunca çözmek biraz daha zor olabilirken, ios için böyle bir problem yoktur.

  -android open source iken ios değildir.

  -android appleri ios'a göre daha ucuz genelde.

  -ios'ta jailbreak(ki yapmadıkça neden iphone kullanayım) yaparak elde edeceğiniz özellikleri, android ile bir iki dokunuşla çözersiniz.

  -android'deki facebook, twitter gibi appleri daha entegre ve geniş özellikli buldum.

  -android'in ana ekranı ios'a göre daha fazla özellik sahibidir.

  (bkz: daha gider bu)
 • (bkz: widget)
 • teknolojiye yatkin insanlar acisindan androidin, son kullanici acisindan ise ios un galip cikacagi karsilastirmadir.
 • gün itibariyle android'in fena fark attığı karşılaşmadır.

  adk'ye, vb geliştirmelere apple nasıl cevap verecek merak konusu.
 • android marketlere uygulama göndermek app storea uygulama göndermekten hem daha az maliyetli, hem de daha kolaydır. androidle geliştiricilere daha çok imkan sağlanmıştır. telefonun enva i çeşit özelliğine ulaşabilir ve kontrol edebilirsiniz. çok kasarsa c/c++ ile gerekli kısımları yazıp, bunu da cihaza atarak çalıştırabilirsiniz. bir de androidin bildiğim kadarıyla flasha karşı bi garezi yoktur.
 • bilgisayarla cocukluktan beri hasir nesir oldugum icin android bana daha sicak geliyor. ama iphone kesinlikle soguk gelmiyor cunku idiot proof dedigimiz bir alet bu iphone. ben android'den maksimum faydayi saglarim ama bir tiki concon'un bu faydayi saglamak umrunda bile olmaz. he concon kardes iphone'dan da bir fayda saglayamaz kendine orasi ayri ama en azindan nasil kullanilacagini 15 dakika icinde cozer.

  misal concon kardesimiz londraya gezmeye gidecek ve offline bir harita indirmek istiyor. android markette boyle bir app yok. iphone icin "offline london map" diye app var. android denen alette zaten istedigin haritanin (gmaps, bing etc...) istedigin bir bolumunu istedigin zoom levellarla download edebilirsin.
  bu adama gel de anlat simdi locus denen app'i indir, online gmaps sec, offline haritaya gel, download de, alanlari sec, zoom levellari sec, download bitince default harita bunu kullan. olme esegim olme. adam ne ugrasacak. basar indirir iphone'una. harita cok ayrintili olmaz belki ama concon da zaten harita okumayi pek beceremez.

  yani androiddeki secenek fazlaligi dusuk seviye kullaniciya agir geliyor. acilista sorsa "android lite" ister misin diye belki klasik apple musterisini calabilir ama su durumda zor gozukuyor kemik kadroyu bozmak.
 • çok basit ve net aslında, bunu anlamak zor zira bizim geek'lerin mühendislerin empati yetenekleri yok. ben de katılıyorum bir mühendis adayı olarak. ama beyler, inanın son kullanıcının gram sikinde değil ana ekrana 7 günlük hava raporu koymak veya android'in bilmemneresini root'layıp başka bi işletim sistemi yüklemek.

  şunun farkına varmak bu kadar zor olmamalı. bu bir cep telefonu. sürekli çalışmalı. sürekli çalışmalı ve bir an olsun takılmamalı. yalnızca görevini yapmalı, gerektiğinde "ana sistemin çalışmasına zarar vermeyecek kadar" modifikasyonlar da yapılabilmeli. -bahsedilen harita app'i gibi- bundan ibaret.

  iphone'lar tam olarak birebir bunu karşılıyor. çöken uygulama mı var, bas home tuşuna kapansın. istediğin kadar yüklen, açılış yavaşlamıyor. alet yavaşlamıyor. sıkıntı yok. sorun çıkarmıyor. yeteri kadar app'i var. iş görüyor. bu kadar. bir cep telefonu bu kadardır yani.

  modlarla vesaireyle uğraşmak için 3 tane bilgisayarım var zaten ki üniversiteye başladığımda şuna linux kurayım buna böyle edeyim'i bıraktım. bir yerden sonra insan "bu alet çalışmalı" diyor, zira sizi arayan ama saçma sapan bir widget'in programlama hatası yüzünden size ulaşamayan kişi 40 yıllık kankanız değil, yöneticileriniz, müşterileriniz veya acil durumdaki diğer insanlar oluyor. o an diyorsun ki sikeyim senin modifikasyonunu, haritanı, bilmemneyini.

  ben cep telefonu kullanırken ram göstergesi izlemek ve/veya hangi uygulama ne kadar pil kullanmış görmek istemiyorum ki. cep telefonu kullanmak bir zevk meselesi değil, gereklilik. mecburum yani smartphone kullanmaya.

  iphone 4'te ios 4.3 kurulu olarak kullanıyorum, sabah 7'de kalktığım, gece 2'de yattığım ana kadar aha diyorum alet yavaşladı tamam, sonra bakıyorum 30 küsür app açık kalmış arkada -gram abartmıyorum-, arabamı bununla kiralamışım (bkz: flinkster), yemeğimi bunla söylemişim, işimi mailden bağlamışım, sosyal ağlara buradan ulaşmışım bilmemne, bir sürü program kurmuş kaldırmışım, ona rağmen haftalardır bir kez olsun kapatılmamış. aslan gibi hizmet vermeye devam ediyor. daha ne olsun.

  bu satırların yazarı, tanınmış bir donanım inceleme sitesinde mobil cihazlar konusunda makaleler incelemeler yazmış biriydi zamanında. nokia'ya, sony ericsson'a sonuna kadar bağlı, iphone'a zengin oyuncağı diyen bir insandı yani. sanıyorum iphone 3gs çıktıktan sonra, hala iphone'a karşı bir rakip çıkamayınca tamamen bıraktım piyasayı ve pes ettim. şu anda nokia'nın da, sony ericsson'un da hali ortada, gelir tablolarını google'dan bulabilirsiniz.

  mevzuu bundan ibaret. yine de iphone kullanmıyor olsam seçeceğim tek marka htc olurdu, ama onu da "aldığım" haliyle kullanır, rootlamazdım.

  telefon çalışmalı abicim. çalışmalı.
 • android'in ios'i afiyetle yediği karşılaştırma.

  http://bit.ly/kgq3g8