şükela:  tümü | bugün
  • sanırım türkiye'de sadece bursa'ya özgü bir gelenek. bir caddenin, yolun karşılıklı iki tarafına geçip iplerin ucu karşılıklı tutularak yapılır. birisi ipin önünde durup geçmek istediğinde o kişiye "ya mum ya para diye seçenekleri sunulur. seçeneklerden herhangi birini (ki şu ana kadar mum veren olmamıştır sanırım, her ne kadar bunu yapmayı bi ara düşünmüş olsam da) vermese de ipin önündeki kişi geçmesine izin verilir. birçok kişi para verir çocuklara, hayırlı kandiller diler. çocukların halen yaşattığı çok güzel, yerel bir gelenektir.

bundan birkaç yıl öncesine kadar tüm türkiye'de uygulanan bir gelenek olduğunu sanıyordum ip tutmanın. farklı ilden birkaç arkadaşıma sorup hepsinden de negatif sonuç almıştım, ip tutma geleneğini bilip bilmedikleri konusunda. internette aramalarım sonucunda sadece şu linke rast geldim ki linkte de bursa'dan bahsedilmiş az çok;

http://66.102.9.104/…tmak"&hl=tr&ct=clnk&cd=8&gl=tr

...derken! google'da ya mum ya para diye aratıldığında çok daha fazla ve bilgilendirici sonuç çıkıyor;

http://www.google.com.tr/…&q="ya mum ya para"&meta=

cadılar bayramı'ndaki "ya şeker ya bilmemne" deyişinin de bizden apartma olduğunu ciddi ciddi düşünmekteyim. bursa'nın tarihi nere amerikanın tarihi nere. döverim.
  • yıllar yılı gerçekleştirmekten zevk aldığım, insanın cebini, cebini geçtim en azından midesini dolduran hadisedir.
    akıllı kopilcikler işlerini o kadar iyi bilirler ki göz yaşartan, saç baş yolduran cinsten.

eğer karşıdan gelen adamın kılık kıyafeti birazcık düzgünse daha yılışık bir tavır izlenir ve ısrar olabildiğince arttırılır.

temsil misal :
    - amca ya mum ya para
    - ??
    - amcaa yaa hadi bee kimse vermiyo para hadee be amcaa

şeklinde devam eden diyalogdan sonra muhtemelen velet bahşişi kapar. bu kadar çalışmadan sonra eli boş ise bu onun problemidir, oturup ağlamalıdır.

eğer karşıdan gelen adam daha bir mazlum havadaysa ipi kaldırma tenezzüllünde bile bulunmaz yurdum cocuğu. zira yormak istemez narin bünyesini.

geçen arabalar içinde aynı yöntem uygulanır. modeli iyi arabalar bir şevkle, bir neşeyle karşılanırken tosba tarzı arabalar dikkati çekmez.

bir de bazı yaşlı amcalar, teyzeler para vermekten ziyade daha çok beslenme üzerine çalışırlar. bir halley olsun, bir probis olsun, daha makbul gelir onlara. çocuklarda hayır demezler bu enerji kaynaklarına. iyice doldurular midelerini.

ne güzeldir kandiller bursa'da
    hey gidi günler hey ...
  • bursa'da kandil günlerinde yapılan faaliyet.
    ya mum ya para çocuklara bedava diye devam eder. araba üzerine sürüldüğünde ip yere bırakılır. dilencilik değil eğlenceli bir uğraştır. bu satırların yazarı da yol başlarında az ip tutmamış, parayı turbo sakızına cilliye uludağ gazozuna yatırmamıştır.
  • siteye kimlerin gidip geldigini takip etmek icin kullanilabilir. kullanici sayisi bir elin parmaklarini gecmiyorsa keyif verir.

(bkz: internet protocol)
    (bkz: ip takibi)
  • ip tutulurken söylenen manimsi tekerlememsi bir şey vardır. sözlerini de yazayım tam olsun

yaaaaa mum
    ya para
    hiç olmazsa beş para
    kapı arkasında şiiiiişler
    iştede gelmiş dervişler
    dervişlerin kürkü yok
    bir parçacık mum ister

işin içinde dervişler ve mum olduğundan hayli eski bir gelenek olduğunu söyleyebiliriz.
  • her sistemin istisnasız yaptığı kayıt sistemi, log.
  • bu gelenek mahalle kültürünün olduğu (biraz da fakir olan ) yerlerde halen devam ediyor. piyasayı suriyeli bebeler ele geçiriyor gibi ama metro çıkışına ip bağlayan girişimci bir türk evladını da gördü bu gözler.
    bugün işten eve dönerken üç ipe yakaladım. oturduğumuz yerde komşu anneler tarafından helva, hamur kızartması, çikolata dağıtımı devam ediyor ama çocukları paradan daha fazla mutlu eden bir şey yok böyle günlerde. zaten akşama kadar bakkal yiyeceğine doydukları belliydi.
    karşıdan yürüyerek geliyorum ya nasıl masum masum bakıyorlar; acaba para vericek mi?cüzdanını mı çıkarıyor sanki? sinirli bir tipe benziyor ipi ufaktan indirsek mi? paraları aldıktan sonra arkamdan kikirdeyip gülüşmeleri çok tatlı ya.
    edit: bu konunun başlığı ya mum ya paradır ip tutmak diye bir gelenek yok buralarda.