• çocuk kitabı illüstrasyonu ve dijital çizim'le ilgilenen bir sanatçı olarak çok geç kavuştuğum, kavuşma pahasına ocağıma kendi ellerimle incir ağacı fidesi yeşerttiğim, sosyal medyada sanki belediye dağıtıyormuş hissi uyandıran hede.

dolar daha da yükselmeden, fiyatlar uçuşa geçmeden almalıyım dedim ve dün gittim aldım. ayırdığım hiçbir bütçe yetmiyordu yine de gözü kararttım. sünnete gider gibi ürkek ve kaçmak üzere bir tavırla girdim mağazaya.

apple ürünlerini yıllarca inkar etmiş, tamamen para üzerine kurulu işe yaramayan markalarına hep lanet etmiş biri olarak yıllar içinde malesef bu ürünün muadilini bulamadığım için gittim aldım.

daha önceki girişimimde son anda cayıp gidip samsung galaxy book almıştım hatta daha çok para ödeyerek. (bkz: #70470521)

samsung çizim olarak biraz sıkıntılı. masaüstü olarak çalıştığı için onca menünün arasında çizim alanı kayboluyor. dokunma kısayolları yetersiz olduğu için klavye ve hatta ayrı bir mouse'dan da yardım almanız gerekiyor. kaleminin cılızlığı da cabası. yine de hakkını yiyemem, animasyon render'ladım, tez yazdım, çok çok çizim yaptım onda.

apple pencil'i de ayrı satıyorlar saçma bir biçimde. çizim üzerine dizayn edilmiş bir aygıtın en elzem aksesuarını neden ayrı satıyorlar ki? aslında nedeni belli...
    bir an şarj adaptörü ve şarj kablosunu da ayrı satacaklar diye ödüm çıktı. kılıf mılıf, klavye ekran filmi hiçbirşey yok. param kalmadı çünkü. şimdilik bim poşetinde taşıyorum kendisini.

çizim için alacaksanız tüm kullanacağınız programlar ücretli tabii ki.
    çizim için şunları tavsiye ederim:
    (bkz: artrage)
    (bkz: infinity)
    (bkz: procreate)
    (bkz: sketchbook)

frame animasyonla ilgileniyorsanız tabii ki:
    (bkz: rough animator)

ilk günden yeni bisiklet alınmış karne çocuğu gibi hissediyordum. kucağımdan düşmedi.

ilk izlenimlerim şunlar;
    -kalem kesinlikle çok başarılı ve oldukça ergonomik,

-kurulumu biraz zorlayabiliyor insanı, detaylarla uğraşmaktan sıkılıyorsunuz,

-ekran parlaklığı doyurucu ama göz yakacak kadar açılmıyor, sanırım bataryayla ilgili. bronzlaşmak isterseniz işinizi görmez yani,

-çok çok ince bir yapısı var. bu yüzden destekli kılıflardan takmak kesinlikle şart. sırt çantasına falan atıp çantayı da doldurursanız kesinlikle yamulur,

-kamera çekimi fena değil, telefonlarınki kadar olmasa da bir tablete göre baya iyi derecede,

-ön ve arka kamerada da bokeh özelliği mevcut, üstelik eşzamanlı,

-ses kalitesi insana oha dedirtiyor, yüksek bas veren bluetooth hoparlörleri sollar neredeyse. müzik dinlemek için ayrı bir ses sistemine bile ihtiyaç duymuyorsunuz. mükemmel bir anker hoparlörüm var onunla kapıştırıyorum o derece (bkz: anker soundcore pro),

-ekran malzemesi çok parlak ve pürüzsüz. dolayısıyla aydınlık bir ortamda çizim yaparken koyu alanlardan odanızın tavanını seyredebiliyorsunuz. üstelik çizim yaparken çizim eldiveni olmadan zorlanıyorsunuz. ben olsam mat bir ekran yapardım özellikle inox yüzeyler gibi elin yüzeye tutunmasını engelleyecek bir dokuda tasarlardım,

-gürgençler'den satın aldım ben. malum pandemi sürecinde kargoların nasıl işlediğini anlamış olduk. bana gelen kargoları sağdan soldan ya da komşulardan, ayakkabı dolabının üstünden toplamaktan gına gelmişken internetten almayı gözüm yemedi. ancak internetten satın alırsanız en az 300 tl kadar daha ucuza alabiliyorsunuz,

-tüm tabletlerde olduğu gibi 30 küsür derecelik kılıflardan edinin. oldukça işinizi kolaylaştırır,

-tableti geçtim kalemin kendisi de bin lira olunca onu da taşırken insan titriyor. ben teneke bir kutu buldum onunla gezdiriyorum kendisini. fakat hem kalem hazneli hem dereceli açıyla standlanabilen kılıflar mevcut, biraz pahalı fakat araştırın derim.

-instagram vb. gibi telefondan kullanmaya alıştığımız uygulamaları buna yükleyince dev ekranda gezecekmişiniz gibi zannedebilirsiniz fakat ekranın ortasında bir telefon ekranı kadar simülasyon alanı açılıyor oradan bakıyorsunuz. yani ha telefondan bakmışınız ha bundan pek farketmiyor. pinterest, youtube vb. platformlar hariç tabii ki.

-ben 128 gb hafızalı olanlardan aldım, çünkü belirli bir amacın dışında kullanacağımı düşünmüyorum etrafımda onca elektronik aygıt atıl dururken. siz daha çok alan isteyen şeyler yapacaksanız ya da arşivleme, 256 olanla arasında yaklaşık 700 tl fiyat farkı var.

-cellular özelliği olanlardan almadım, sadece wi-fi bağlantısı olanlardan aldım. kendi telefon faturam her ay ağzıma delikler açarken bir de buna hat bağlatamazdım. üstelik yer gök wifi zaten.

-daha önceki nesillere göre ekran kasa oranı muhteşem. kenarda çerçeve var mı yok mu farketmiyorsunuz neredeyse.

-siri asistan çok güzel çalışıyor, müzik dinliyorsanız hatta film izliyorsanız bile sizin sesizini ayırt edebiliyor.

-face id karanlık ortamlarda sorun yaratabiliyor. çok az da olsa ortam ışığına ihtiyaç duyuyor diyebilirim.

şimdilik izlenimlerim bunlar, merak ettiğiniz bir şey varsa bu ürünle ilgili bir yeşile bakar. keşfettikçe eklemeler yaparım.
  • apple’ın tartışmasız en iyi ürünü. ios 13 ile mouse desteğinin gelmesiyle birlikte tadından yenmez hale gelmiştir. not almak, makale okumak, oyun oynamak, dizi izlemek, sunum hazırlamak, mail takip etmek, internette dolanmak hiç bu kadar keyifli olmamıştı. tek sorunu eğer 12.9 inc kullanmaya başladıysanız bir daha asla daha küçük boyutlu tablet kullanmanız mümkün olmayacaktır çünkü alışmışsınızdır bir kere büyük ekrana..
  • 1 aydır kullanıyorum mükemmel bir cihaz gerçekten. laptop alacaktım onun yerine bunu aldım laptoptan daha kullanışlı oldu. özellikle ağırlığı ve taşınabilirliği anlamda yeni bir çağ başlattı hayatımda. istediğim her yere çantaya atıp yanımda bilgisayar götürüyorum gibi oluyor. bel ağrısına sebep olan 2 3 kg lik laptoplardan kurtardı beni. birde laptopların 2 3 saatte bir zırt pırt şarjının bitmesinden ötürü ilaç gibi geldi. 2 saat tak bunu şarja 10-12 saat şarjı gidiyor bazen cihazı ne zaman şarj ettiğimi unutuyorum.

hız anlamda uçuyor zaten bahsetmeye gerek yok. özellikle ses konusuna değineceğim, abi böyle bir ses olamaz tek kelime ile inanılmazzz. airpods pro var yanımda kulaklığı takmak istemiyorum bir şey izlerken yada dinlerken abi 2+1 hoparlör koymuşlar sanki birde sesi öyle bir doyurucu veriyor ki sinema salonlarındaki sesin doyuruculuğu gibi geliyor filmlerde çok iyi oluyor. başka bir hoparlörden bir şey izleyince gerçekten çok yavan geliyor bunu abarttığımı düşünen olabilir ancak alın cihazı bir gün odada film izleyin dediğimi anlarsınız.

manyetik kılıfı da var otomatik ekran açıp kapatıyor koruyor kılıf gibi çalışıyor yani. birde buna bluetooth mouse ve klavye aldım değmeyin keyfime. masaya oturduğumda bağlıyorum bunları çat diye laptop oluveriyor hatta şuan kablosuz klavyden yazıyorum.

ekran anlamında zaten acayip bir keskinlik, renk doygunluğu sağlıyor gözü yormayan. soft bir ekranı var cihazın. parlaklığı her yerde her türlü de yetiyor oda içerisinde zatten full parlaklık kullanamazsınız o derece parlaklık sağlıyor. 13 inc ekran zaten küçük gelmiyor macbook boyutunda ekranı.

sözün özü eğer oyun için, iş bilgisayarı kullanmak için bilgisayar aramıyorsanız günlük film dizi internet işlerinize yardımcı olacak bir cihaz arıyorsanız dört dörtlük bir ürün. pahalı deniyor ama zaten laptop fiyatı birde bizim ülkemizde de fahiş vergiyle çok fiyatı. ama hem taşınabilirliği hem şarj derdinden bir nebze kurtarması hem sesin mükemmeli olsun acayip kullanışlı bir cihaz. parasını sonuna kadar hak ediyor.

artık tableti telefonun büyütülmüş hali gibi düşünmeyin her siteyi masaüstü modunda açıyor uygulamar ona göre ayarlanıyor eskidendi o yani. ipados yazılı mı yavaştan macos yazılımına getiriliyor klavye mouse desteğide getirerek. çünkü insanlar mobiliteye kaydı artık taşınabilir olsun hafif olsun kullanışlı olsun derdinde.

kararsız kalıp düşünen varsa eğer hiç durmayın.

edit: yazım hatası
  • son çıkan modeli (sanıyorum 4.nesil) bir hafta kadar önce elime geçen tablet.

yılların uslanmaz, sarsılmaz ve de iflah olmaz bir android kullanıcısı olarak beğendiğim ve beğenmediğim (belki de kullanmasını çözemediğim) noktalarını paylaşmak isterim.

beğendiğim noktalar şunlar:

-tableti alma amaçlarımdan birisi de pdf ya da benzeri türlerden okumalar yapmak, notlar almaktı. dolayısıyla ekranı tam bir sayfaymışçasına kullanabilme özelliği çok iyi. çok rahat okuma yapabilir, goodnotes gibi bir uygulamayla çok rahat not alabilirsiniz.

-not kısmına değinmişken, 2.nesil kalemini de beraberinde aldım. ekran koruması olmadan yazmak çok can sıkıcı oluyor fakat kağıt hissi veren ekran koruyucular biraz ekranı mat ve yansımalı gösterse de gerçek bir defter deneyimine ulaştım diyebilirim. notability ve goodnotes uygulamaları genelde öne çıkıyor. ben goodnotes'u aldım, şimdiye kadar çok memnunum.

-bir de procreate uygulamasını aldık. eşim resim çiziyor. o da çok memnun kaldı. kalem güzel his veriyor çizerken.

-garage band diye bir uygulaması var dahili. baya güzel, müzik yapmayı sağlayan bir uygulama.

-ekran kalitesi gerçekten aşmış. video vs. izlerken baya göze hoş geliyor. keza ses kalitesi de öyle.

beğenmediğim noktalar:

-yıl olmuş 2020, hala dosya aktarmak için itunes kullanmak gerekiyor. kardeşim ben istiyorum ki bağlayayım ipadi bilgisyara, androiddeki gibi, hangi dosyayı istiyorsam sürükleyip bırakayım içine. internette baktım ama böyle bir şey görmedim, sanırım gerçekten her şey için itunes'a mahkumuz.

-ekran kilidini açmak için sürekli tabletin en altından kaydırmak bazen zulüm gibi oluyor. yani ekranın herhangi bir yerinden kaydırıp açsak olmuyor mu?

-uygulama çeşitliliği google play store'un gerisinde kalmış gibime geldi. ayrıca app store'u kullanması çok karışık. uygulamaları nasıl güncelleyeceğimi bile bulamadım (apple support'ta yazdığı gibi hesap kısmında güncelleme sekmesi yok)

-kamerası bir tablet için idare eder ama lıdar olayının gelişmesi gerek. en basitinden duvardan hizalı boy ölçmeye çalıştım ama sürekli yanlış ölçtü. güven vermiyor.

bunların yanında, pil ömrü bence fena değil. yani çok yoğun kullanmıyorum, genelde okuma ya da bir şeyler izlemek için kullanıyorum. gün aşırı şarj etmem yetiyor genelde.

bu süreçte samsung tab s6 ve surface pro 7'yi de araştırdım fakat tablet ve kalem performansı olarak apple baya önde gibi geldi bana. aklıma başka bir şey gelirse editlerim.

edit: uygulama güncellemesi olayı, güncelleme gerektiği zaman hesap kısmında çıkıyormuş.
  • kendimi bildim bileli çizim yapan birisiyim, dijital çizim tabletlerine bir süre mesafeli durdum. wacom intous kullanan bir arkadaşımın bilgisayarında ilk dijital çizimimi yaptım ama hiç memnun kalmadım, çizim yapılacak alana hakim değilsin klavye-mouse ile desteklemek zorundasın vs. amelelikti resmen. sonra doğum günümde wacom bamboo hediye aldım, aman allahım! intous'un ben gözünün yağını yiyeyim dedim, ameleliğin üzerine sinir küpü etti beni.

bamboo serüveninden sonra çok uzun süre çizim yapmadım. ufak tefek eskizler anca. geçtiğimiz aylarda yazar bir arkadaşım kitabı için çeşitli illüstratörlerin çizimler yapacağını söyledi, benden de bir çizim istedi. klasik schoeller kağıda, tarama ucu ve kaligrafi kalemleri ile yaptım çizimi. bundan sonra içimde uyuyan dev uyandı, tekrar çizim işlerine vakit ve enerji harcamaya karar verdim. ancak kağıt, kalem, tarama ucu vs. eskisi kadar beni mutlu etmiyordu.

beğendiğim illüstratörler ya ipad ya cintiq kullanıyorlardı. bu işin piri wacom olduğu için uzun zamandır cintiq almayı düşünüyordum ki çok saygı duyduğum bir çizerin ipad'ini deneyene kadar. cintiq'in dezavantajları olan; yazılım zayıflığı, hantallık, aşırı ısınma, taşınmazlık, bağlantı elemanlarının yetersizliği ve kablo kalabalığını malzeme kalitesi ve verimiyle kapattığına inanırdım ama ipad bambaşka bir deneyimmiş. procreate ve sketchbook kullanıyorum. yağ gibi akıyor, ısınmıyor, default fırçalar o kadar yeterli ki başka fırçalar indirip denemedim bile. m1 işlemci övüldüğü kadar var, ağırlığı gayet iyi, renk kalitesi muazzam, çok az denesem de kameraları da gayet başarılı. apple fanboy olmama az kaldı sayesinde.
  • 2 haziranda hb üzerinden 28500 liraya satın aldıktan hemen sonra gelen zamla 38 bine dayanan cihaz. hayatta hep yanlış ata oynayan birisi olarak keşke tüm şansımı bu cihazda kullanmasaydım.
  • apple ürünlerini ve fiyat politikasını sevmeyen beni bile cezbetmiş harika tablet. apple 'ın kendi ekosistemi dışındaki flaş bellek ve hard diskleri kullandırmayan, microsd kart yuvasına izin vermeyen politikasını android ve windows tablet ve bilgisayarlar ile rekabet edebilmek için yumuşatması sayesinde artık tip c li flaş bellek ve hard diskler kullanılabilecek. şimdi hangisini alacağıma karar veremedim.
    11 inç taşıması kolay ve bazı youtube videolarında pili daha uzun gidiyor.

ancak 12.9 hızlı şarjı destekliyor, müthiş bir hoparlörü var. klavyesinde yazmak daha kolay. ama fiyatı çok fark ediyor.
  • apple pen ile birlikte 12.9 generation 3 (64gb) ini 7999 tl ye aldigim tablet dünyasının şu an açık ara bir numara apple ürünü.
    yeni oyuncağım.

masaüstü pc, laptop vs tarih olmuştur benim için.

80 tl ye de apple store dan procreate uygulamasını indirdim. dadından yenmiyor.
  • apple'ın en alınası cihazı olmaya aday alet.
  • fiyatını sonuna kadar hakeden nadir apple ürünlerinde bir tanesi,
    kendisi ile 1 aylık birlikteliğimiz var. (ondan önce 10,5 inch versiyonu ile de 2 ay geçirdim.)
    her iki boyutu kullanan biri olarak eğer bu kadar bütçe harcanacaksa 12.9 modelini alınması tavsiye ederim.
    ek ne kadar pahalı olsa da apple pencil cihaz için olmazsa olmaz konumunda,

neyi daha iyi yapabilirim sorusuna cevaplar,

1 - eğer not almanız gereken bir işe sahipseniz ya da öğrenciyseniz, özellikle onenote ile birlikte bütün kağıt kürek işlerinden kurtulabilirsiniz. notları çok daha hızlı alabilir, bu notlara rahatlıkla resim, grafik ekleme çıkartma yapabilirsiniz. (özellikle resim,grafik ekleme özelliklerini normal bir notebook ile de yapabilirsiniz, ancak ıpad’in dokunmatik ekranı ve hızı bunların yapılmasını çok daha fazla kolaylaştırıyor.)

2 - tasarımcı iseniz, cihaz ve kalem bütün avantajlarını göstermeye başlıyor. ekran tepki süresi, kalemin ucundaki basınç sensörü sayesinde ve bazı uygulamalarda çıkan kağıda değmiş kalem sesi :) sayesinde gerçeğe yakın bir yazma, çizme deneyimi yaşayabilirsiniz.

3 - hoparlörler, gerçekten pahalı bir hoparlör seti kadar kaliteli, dinlediğiniz ve izlediğinizi her şeyden daha çok keyif alacaksınız.

kullandıkça eklemeye devam edeceğim. sorusu olanlar mesaj kutusunda ulaşabilir.
hesabın var mı? giriş yap