şükela:  tümü | bugün
  • apple'in ipadler icin kullanacagi "yeni" isletim sistemi.
  • ipados'in yarım saate sonra başlayacak (bkz: wwdc 2019) sunumu sırasında tanıtılması bekleniyor. son dakikaya kadar sır olarak saklayabilmeleri bir başarı.
  • apple bu hamleyle artık telefon ve tabletleri tamamen ayrı bir sınıflandırmaya tabi tutmuştur.
  • yok artık epıl.

özünde ios tabi ancak geniş ekrana optimize edilmiş ve iosta mantıklı olmayan ancak ipad’de çok işe yarayacak özellikler eklenmiş.
  • apple bey ne yapıyorsunuz?
  • adaptability dururken neden yeni bir sisteme yatırım yapılacağını tam anlayamadığım os'tur. huawei yapıyor ona tamam da wtf apple? gerçi banane ben zaten commodore64'ten bağlanıyorum.
  • apple'ın ipad'lere özel yayınlayacağı işletim sistemi.

wwdc'de gösterildiğine göre, pc/mac ekranında olduğu gibi aynı anda birden çok programın ekranda kullanılabildiği ve splitview özelliğinin olduğu bir multitasking olacak.

file app'inde column view gibi bir takım görsel yenilikler de var.

genel olarak ipad kullanımını bir macbook kullanımına yaklaştırmaya çalışmışlar.
  • artık ipad’leri tam iş aletine dönüştürecek olan apple’ın yeni işletim sistemi. premiere, photoshop’u, audition’u ipadde kullandığınızı düşünün. ve hatta ipadde kod yazdığınızı.

benim bilgisayar mühendisi olarak merak ettiğim uyumluluk sorunu ne olacak? acıyı biz yazılımcılar çekeceğiz gibi gözüküyor ama olsun.

edit: swift dilindeki uygulamalar ios macos watchos ipados ile uyumlu! bu muazzam bir şey arkadaşlar. öğrenme aşamasında olduğunuz dil varsa şu an bırakıp, evi tarlayı satıp yallah swift öğrenmeye! o derece. canını yerim senin apple.
  • apple’in uzun suredir sinsi sinsi planlayip en sonunda masaya koydugu isletim sistemidir. muhtemelen iki sene sonra da “artik macbook uretmiyoruz.” derler, butun yatirimi ipad’e yaparlar. tasinabilirligin arttigi bu donemde apple en dogru hamleyi yapmis.