şükela:  tümü | bugün
  • instrument for pre-accession assistance for rural development. katılım öncesi yardım aracı kırsal kalkınma programı.

avrupa birliği'nin, kendisine aday ülkelere, katılımları öncesinde verdiği ekonomik desteğin kırsal kalkınma alanında nasıl değerlendirileceğini (yeni işletmeler kurulması, varolan işletmelerin yenilenmesi, tüm bu sürecin fizibilitesi ve ab standartlarına uyumluluğu vs) belirleyen ve denetleyen program. 2007'de hayata geçirildi ve 2013'e kadar devam edecek. tayyip şu ana kadar muhteşem şekilde eline yüzüne bulaştırıp doğru düzgün değerlendirememiş bu fırsatı. son iki yılda ne olur görücez.

(bkz: ipa)
  • tkdk'nın uzman alımına başvurduğum için sapına kadar öğrenmem gereken şey. bak daha ne diyeceğimi bile bilmiyom, şey resmen bu.

cumartesi günü (yarın değil öbür gün) sınav var üstelik koskoca şeyden.
  • bu işle ilgili bir proje yazmak istesek, mimari falan ayarlamış olsak bu işle ilgili destekleme çıkartmak için yardımcı olabilecek, deneyimi olan suserler aranıyor aslında. daha evvel ogm kapsamında bu tür projeler yazmış biri olarak süreç ve kapsam konusunda bilgiye ihtiyacım var.

bilgi verecek olana bir yeşil ötedeyim.
  • proje kapsamında milyonlar gömülen çiftlikler ve tarım işletmelerinin şu an yarısı faaliyet göstermemektedir. çünkü destekler gerçekten o işi yapacaklara değil, önüne gelene dağıtılmıştır. millette oh hazır para fırsatını kaçırmamış. 3'e mal olan projeler 5 gibi lanse edilerek birilerinin cebine fena paralar girmiştir. eyvallah girdi bari çalıştırıp tarım sektörünü ayakta tutsanız deyince. kurtarmıyor diye atıl duruma çıkarılmış yüzlerce çiftlik vardır. kurnaz anadolu insanı maalesef bu destekleri akıllı iş geliştirme için değil, boşa harcamıştır. ali emmi projesinde şu makinayı almış ben de alıyım diyerek verimli proje mi olur...
  • ipard, benim şu ana kadar gördüklerim arasında, ulaşılabilme olasılığı+desteğin en yüksek olduğu hibe programıdır. program kapsamında sağlanan hibenin %75'i ab fonundan, %25'lik kısmı da türkiye devleti hazinesinden karşılanmaktadır. desteğin büyük kısmı ab fonundan olduğu için, kosgeb hibeleri gibi sizi süründürmezler, 1 ay içinde paranızı almanıza olanak sağlarlar. ayrıca ipard projelerine kredi veren bankalar da mevcut. ayrıntılara buradan bakabilirsiniz.

fakat, önceki entryde de belirtildiği gibi, bu hibe programı ne yazık ki istismar edildi. önceden hayvancılık yatırımlarında destek oranı %70'ti. yani faturalandırılmış harcamalarınızın %70'ini bir ay içinde trink alabiliyordunuz. hatta fiyatlandırma üst limitleri de iyi ayarlanmadığından, faturalar olduğundan yüksek kesilip bu %70, %90'lara hatta bedavaya bile gelebiliyordu. bu yüzden rahatlıkla bu girişimler yapıldı ve çoğu amacına ulaşamadı. tarım bakanlığı da, son çağrı ile destek oranlarını %40 ile %65 bandına düşürüp, fiyatlandırma üst limitlerini de %15 oranında azalttı. yani reel olarak cazibesini yarı yarıya azalttı neredeyse...

ama süt, sebze ve meyve işletme tesisi için destek oranı %50 idi önceden. bunun yeni çağrısı açılmadı henüz. açıldığında belki bunda da hibe oranı düşer ama pek sanmıyorum. çünkü buna eğilim zaten hayvancılık tesisine göre çok daha düşüktü. çünkü hayvancılık tesisi, hem çok daha ucuza mal edilebiliyor, hem daha az uğraştırıcı hem de hibe oranı daha yüksekti.

ben, süt,sebze meyve vb. ürünlerin işleme tesislerine yapılacak bilinçli yatırımları çok değerli görüyorum. şöyle örneklendireyim, benim köyümde süt 1 liradan komisyoncuya satılıyor. ben de şehirde 3,5 liradan alıyorum. aradaki 2,5 lira da sermayenin cebine gidiyor. köylüm de sömürülmüş oluyor ben de. oysa büyük bir köyde süt işleme tesisi kurulsa, 1 milyon tl diyelim, 500 bin tl inşaat harcamaları - 500 bin tl ekipman harcamaları diye iki kalemde gösterebiliyorsunuz harcamalarınızı. bunun yararı, ilk 500 bin tl'lik inşaatı bitirdikten sonra, %50'si olan 250 bin tl'lik desteği alıp, ikinci 500 bin tl'lik ekipman harcamasına soping etkisi yaratıyor bu yardım. ayrıca %50 diyorum ama faturalandırılmış %50. buna %60 falan diyebilirsiniz. bu tesisi, bu program kapsamında yapabilecek her köyün yapması lazım bence. hem köylü kazanır, hem yatırımcı, hem de tedarikçi. yatırımcı da köylü-tedarikçi kooperatifi olursa tadından yenmez. başvuruları genelde eylül aylarında alınır.

bu arada, ipard projeciliği yapan dolandırıcılara da dikkat etmek lazım. her şehirde ipard olmuyor zaten. başta verdiğim linkten çoğu bilgiye erişebilirsiniz.
  • sadece 42 ilin faydalanabildiği destektir, bu illerin hangi partiye oy verdiğini tahmin etmek ise hiç zor değil.