şükela:  tümü | bugün soru sor
 • instrument for pre-accession assistance for rural development. katılım öncesi yardım aracı kırsal kalkınma programı.

  avrupa birliği'nin, kendisine aday ülkelere, katılımları öncesinde verdiği ekonomik desteğin kırsal kalkınma alanında nasıl değerlendirileceğini (yeni işletmeler kurulması, varolan işletmelerin yenilenmesi, tüm bu sürecin fizibilitesi ve ab standartlarına uyumluluğu vs) belirleyen ve denetleyen program. 2007'de hayata geçirildi ve 2013'e kadar devam edecek. tayyip şu ana kadar muhteşem şekilde eline yüzüne bulaştırıp doğru düzgün değerlendirememiş bu fırsatı. son iki yılda ne olur görücez.

  (bkz: ipa)
 • tkdk'nın uzman alımına başvurduğum için sapına kadar öğrenmem gereken şey. bak daha ne diyeceğimi bile bilmiyom, şey resmen bu.

  cumartesi günü (yarın değil öbür gün) sınav var üstelik koskoca şeyden.
 • bir adet girişimci ve bir adet sermaye birikimiyle faydalanılabilecek hibe ve kredi programıdır. ve bunların hiç biri danışmanlık hizmeti alınmadan pek bir işe yaramaz. ilgilenenler bilgi almak için yeşillendirebilir.
 • proje kapsamında milyonlar gömülen çiftlikler ve tarım işletmelerinin şu an yarısı faaliyet göstermemektedir. çünkü destekler gerçekten o işi yapacaklara değil, önüne gelene dağıtılmıştır. millette oh hazır para fırsatını kaçırmamış. 3'e mal olan projeler 5 gibi lanse edilerek birilerinin cebine fena paralar girmiştir. eyvallah girdi bari çalıştırıp tarım sektörünü ayakta tutsanız deyince. kurtarmıyor diye atıl duruma çıkarılmış yüzlerce çiftlik vardır. kurnaz anadolu insanı maalesef bu destekleri akıllı iş geliştirme için değil, boşa harcamıştır. ali emmi projesinde şu makinayı almış ben de alıyım diyerek verimli proje mi olur...
 • sanıldığı gibi hibeyi alıp kaçamayacağınız desteklemedir, şahsım adına çok faydalı bulmakla beraber eğer bu fon olmasaydı ülkede kim süt üretecekti diye düşünmekten kendimi alamıyorum aynı zamanda.

  sığırın biri de yazmış ki: ''sadece 42 ilin faydalanabildiği destektir''
  lan gavat istanbul'a izmir'e teşvik edecek halleri yoktu ki kırsal bölgeler seçildi.

  bi heves sıcak paraya sevinen çoğu çakal şartnameyi görünce kaçıyor zaten, öyle parayı alıp yatmak yok. ipard der ki sana: 5 sene boyunca bu çiftlik işleyecek, batarsan alırlar elinden çiftliğini.
 • üstte ki cahil ana bacı yapmaktan başka bir şey bilmeyen ergen gavat için bir kaç bilgi vereyim. (mafederli zengin staylasi) (#74055661)
  https://eksiup.com/ab8016131325 he aynen sadece akp. salak

  vermiş olduğu illerin bir kısmı daha önceden ipard kapsamına dahil edilmiş olup, gerek yatırım yapan yatırımcıların pkk tarafından tehdit edilmesi gerek hibeyi alan ve kaçan orospu çocuklarının çokluğu sebebiyle yatırım kapsamından çıkarılmış ve gerçekten bu işi yapmak isteyen kişilere verilmiştir.

  halen doğunun bazı şehirlerinde denemeler devam etmektedir.
  (bkz: şanlıurfa)
  (bkz: yozgat)
  (bkz: van)
  (bkz: diyarbakır)
  (bkz: ağrı)
  (bkz: hatay)
  (bkz: muş)
  (bkz: mardin)
  kaynak
 • bilgilendirme amacı ile yazılanlara cevap. kaçtığımı falan düşünmüş, okumadım bile yazdıklarını.
  1-) ipard ile çalışmış biri olarak bunu bana öğretmeye çalışmamalısın. parayı alıp kaçmak için işletmeyi sökmeye gerek yok. birçok kalemde hile yapıp maliyeti düşüren yüzlerce işletme var. canlı hayvana destek verilmediğine göre demiş götümle gülüyorum. evet ipard kapsamında verilmiyor fakat bu işe giren hemen hemen herkese destek veriyor devlet.
  2-) pkk tarafından tehdit yok demiş. götüm bile gülmedi amk teröristi seni. pkk sadece ipard projelerine değil kırsal da yapılan her projeye ayak bağı oluyor.
  3-) evet aynen adam trakya bölgesine düşman :d amaç kalkınmak gerizekalı potansiyeli niye boşa harcasın herifler.
  4-) tekrar etmek gerekirse buyrun ipard destek haritası: https://www.tkdk.gov.tr/…ojeislemleri/ornekprojeler
 • ipard, benim şu ana kadar gördüklerim arasında, ulaşılabilme olasılığı+desteğin en yüksek olduğu hibe programıdır. program kapsamında sağlanan hibenin %75'i ab fonundan, %25'lik kısmı da türkiye devleti hazinesinden karşılanmaktadır. desteğin büyük kısmı ab fonundan olduğu için, kosgeb hibeleri gibi sizi süründürmezler, 1 ay içinde paranızı almanıza olanak sağlarlar. ayrıca ipard projelerine kredi veren bankalar da mevcut. ayrıntılara buradan bakabilirsiniz.

  fakat, önceki entryde de belirtildiği gibi, bu hibe programı ne yazık ki istismar edildi. önceden hayvancılık yatırımlarında destek oranı %70'ti. yani faturalandırılmış harcamalarınızın %70'ini bir ay içinde trink alabiliyordunuz. hatta fiyatlandırma üst limitleri de iyi ayarlanmadığından, faturalar olduğundan yüksek kesilip bu %70, %90'lara hatta bedavaya bile gelebiliyordu. bu yüzden rahatlıkla bu girişimler yapıldı ve çoğu amacına ulaşamadı. tarım bakanlığı da, son çağrı ile destek oranlarını %40 ile %65 bandına düşürüp, fiyatlandırma üst limitlerini de %15 oranında azalttı. yani reel olarak cazibesini yarı yarıya azalttı neredeyse...

  ama süt, sebze ve meyve işletme tesisi için destek oranı %50 idi önceden. bunun yeni çağrısı açılmadı henüz. açıldığında belki bunda da hibe oranı düşer ama pek sanmıyorum. çünkü buna eğilim zaten hayvancılık tesisine göre çok daha düşüktü. çünkü hayvancılık tesisi, hem çok daha ucuza mal edilebiliyor, hem daha az uğraştırıcı hem de hibe oranı daha yüksekti.

  ben, süt,sebze meyve vb. ürünlerin işleme tesislerine yapılacak bilinçli yatırımları çok değerli görüyorum. şöyle örneklendireyim, benim köyümde süt 1 liradan komisyoncuya satılıyor. ben de şehirde 3,5 liradan alıyorum. aradaki 2,5 lira da sermayenin cebine gidiyor. köylüm de sömürülmüş oluyor ben de. oysa büyük bir köyde süt işleme tesisi kurulsa, 1 milyon tl diyelim, 500 bin tl inşaat harcamaları - 500 bin tl ekipman harcamaları diye iki kalemde gösterebiliyorsunuz harcamalarınızı. bunun yararı, ilk 500 bin tl'lik inşaatı bitirdikten sonra, %50'si olan 250 bin tl'lik desteği alıp, ikinci 500 bin tl'lik ekipman harcamasına soping etkisi yaratıyor bu yardım. ayrıca %50 diyorum ama faturalandırılmış %50. buna %60 falan diyebilirsiniz. bu tesisi, bu program kapsamında yapabilecek her köyün yapması lazım bence. hem köylü kazanır, hem yatırımcı, hem de tedarikçi. yatırımcı da köylü-tedarikçi kooperatifi olursa tadından yenmez. başvuruları genelde eylül aylarında alınır.

  bu arada, ipard projeciliği yapan dolandırıcılara da dikkat etmek lazım. her şehirde ipard olmuyor zaten. başta verdiğim linkten çoğu bilgiye erişebilirsiniz.
 • bu işle ilgili bir proje yazmak istesek, mimari falan ayarlamış olsak bu işle ilgili destekleme çıkartmak için yardımcı olabilecek, deneyimi olan suserler aranıyor aslında. daha evvel ogm kapsamında bu tür projeler yazmış biri olarak süreç ve kapsam konusunda bilgiye ihtiyacım var.

  bilgi verecek olana bir yeşil ötedeyim.