şükela:  tümü | bugün
 • agamemnon ile klytemnestre’nin kızı. hellen donanması ve orduğu aulis’de toplanarak troia’ya doğru hareket etmek için gemilerin yelkenlerini açmak istedikleri zaman, aksi yönden esen rüzgar, buna engel oluyordu. çünkü artemis, agamemnon’a darıldığından, muvafık rüzgarların esmesine müsaade etmiyor, aksine orduya veba hastalığı gönderiyordu. kahin kahkhas, tanrıçanın hiddetini yatıştırmak için, agamemnon’un kızı iphigenia’nın kurban edilmesi gerektiğini söyledi. bunun üzerine kral, kızını akhilleus ile evlendireceği vaadi ile şehirden ordugaha getirtti. iphigenia, kurban olarak kesileceği sırada artemis, bir dişi geyik göndererek kızın yerine onu kurban ettirtti ve kızı artemis tapınağına rahibe yaptı.
 • euripides'in politik hırsın çirkin yüzünü gözler önüne seren tragedyası ile edebiyata maloldu.
  truva savaşına katılan yunan krallarından en güçlüsü agamemnon ve kraliçe clytaemnestra'nın kızıydı.
  öyküsü:
  gözünü kan bürümüş kral menelaus (helen'in kocası), kahin kalkhas'ın kışkırtmasıyla kardeşi agamemnon'u truva seferine çıkacak yunan donanmasına rüzgar sağlamak amacıyla öz kızını artemis'e kurban etmeye ikna eder.
  zavallı kız annesiyle birlekte bulunduğu mikeneden çok sevdiği babasının mesajını alarak döndüğünde katledilir (bir başka anlatıda artemis'in son anda bir geyikle değiştirerek kızcağızı kaçırıp hayatını kurtarmaktadır)
  clytaemnestra kızının katlini hiç bir zaman kabullenemez. iphigenia'nın ardında bıraktığı kin ve keder kanlı bir aile trajedisine sebep olur. önce clytaemnestra'nın kralın kuzeni aegisthus'u baştan çıkararak kızının intikamını savaştan zaferle dönen agamemnon'u öldürerek alır, sonra da mikene'ye kaçarak orada saklanan sevgilileri bulan kralın oğlu orestes'in hem öz anasını hem de sevgilisini katleder.
  detayı için http://hsa.brown.edu/~maicar/iphigenia.html
 • yunan mitinin onemli hatun kahramanlarindan. oyle ki yenicagda helen kulturunun yaygin oldugu cografyalarda zor kosullarda dogmus kız cocuklarına bu isim verilirdi.
 • tanrıça artemis tarafından kurtarılan hatun. kral thoas ya kardeşim ya sevgilim (yanımda ol da ne olursan ol) ol demiştir. fakat iphigeneia ben sana geçmişimi anlatırsam vazgeçersin bu karanlık sevdadan diyerek geçmişinden korktuğunu belli etmiştir. sonunda geçmişini anlatmış ama kralı sevdadan vazgeçirememiştir. iphigeneia tauris te adlı eserde böyle tasvir edilir.
 • klytaimestra ile agamemnon'un kızı.anne ve babası tanrıça artemis'i gücendirdikleri için ancak iphiginie'yi kurban edip bu günahlarından arınabileceklerdir.tam kurban edilecekken artemis tarafından karadeniz kıyısında bulunan tauris'e kaçırılır.ve iphigenie yerine kurban edilmesi için sunağa bir geyik bırakır
 • agamemnon'un kızı. truva savaşı öncesi gemiler rüzgar yokluğundan yola çıkamayınca, artemis'ten yardım alabilmek için babası tarafından kurban ediliyormuş az daha. neyse ki artemis bir güzellik yapıp dişi bir geyik göndermiş onun yerine, kızı da yanına aldırmış.
 • euripides'in oyunundan uyarlanmış 1977 yapımı film. mihalis kakogiannis'in yönettiği yapımda irene papas başrolde yer alıyor.

  1978'de en iyi yabancı film oscar'ına aday olduğunu da belirtelim.
 • 1977'de selanik film festivali'nde en iyi film ve en iyi kadın oyuncu ödüllerini kazanmış yapıttır.
 • troya seferine çıkmak için aulis'te uygun rüzgâr bekleyen akhalara kâhin kalkhas'ın, agememnon'un kızı iphigenia tanrı artemis'e kurban edilecek olursa tanrı'nın rüzgâr estireceğini söylemesi üzerine, agamemnon kızı iphigenia'yı kurban eder. artemis kıza acıyarak, kurban bıçağının altına bir geyik koyar, iphigenia'yı da yanına alıp rahibe yapar.