şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • izlemediğim etkinlikte tanıtılmıştır. artık izlemeye gerek yok, yüzde 20 daha iyi işlemci, yüzde 10 daha iyi batarya, 2 kat daha iyi kamera diye lansman etmişlerdir.
  • tim cook'a kadar belirli bir düzeni olan ürün gamının yine anası s*kildi.

kırpılmış xs vardı, 8 vardı, yeni xs vardı. öncesinde x ve 7, 7 plus.

şimdi xs gitti. xi var, sonra xi pro var. galiba 8'i de hala satıyorlar.

ben takip ediyordum, iphone kullanıyordum. 2 sene önce eşime;* dedim: artık iphone alınmaz, makul değil. nitekim tekno markette yanımdaki çocuk da kız arkadaşına anlatıyordu; çok pahalı oldu, gerek kalmadı diye.

geçen sene telefon değiştirip android'e geçtim; param yetmediğinden değil; etmediğinden. nitekim macbook pro var, 2 pc var* var oğlu var. ama fark yaratmayan (çamaşırımı yıkar yemeğimi yapar yerleri süpürür o ayrı) cihaza niye 11k vereyim. o paraya araba yükselten var (leon -> leon fr -> makyajlı leon fr -> golf -> audi a3 hepsi 10k küsür fark).

yahu 2-3 sene önce andro-idiot'lar* yenilik yok derken ben notch'ı apple'ın yaygınlaştıracağını savunuyordum. almasam da sezar'ın hakkı sezar'a yani.

şu geldiğimiz noktada ekran içi parmak izi okuyucu, çıkan kamera*, delikli kamera*, ekranda kamera*, damla çentik* falan var.

apple'da ne var? hala aynı çentik. face id vs vs.

aga sırf spec bump. bak bunun bile adı var terminolojide.

yahu kamera sayısını artırdık al sana pro. isss-temezük.

geçiniz. vallahi sıkıldım. şu an xiaomi mi 9 se alırım drop notch, ekranda parmak izi okuyucu, keyfime bakarım.

hayır bir de sosyal sorumluluk projesi olmuşlar; hepsine "evet" olmakla birlikte; yok %100 aluminyum, yok anneannem kullandı yok duymayan duydu bilmem ne kağıt dönüşümü, vs vs. sanki bana netflix.
  • arkadaşlar beğendim diyeni dövüyorlar mı bu başlıkta
  • tanitilmasiyla birlikte, apple store'da iphone xs ile iphone xs max'in satisini sonlanladiran yeni iphone modeli. muhtemelen uretimi sonlandirildi.
  • ekrandan parmak izi okuyucu koysalarmis iyi olacakmis. face id denen seyi kullanmak istemiyorum. kullaniciya 2 secenek koymalari gerekirdi. boktan samsung telefonlara bile bu ozellik koyuldu.
  • artık kabak tadı veren iphone modeli.
    apple'ın telefon konusunda yavaştan sonunu getiren modeldir ayrıca. böyle telefonlar üretmeye devam edersen hedef kitlene bile satamazsın telefonunu.
  • sektörün liderine atarlanan gencleri gördügümüz baslik.

yenilik yapmamislarmismis, rekabette geri kalmislarmis...

adamlar yeniligin hasini led ekran kullanmaya devam edip pil ömrüne önem vererek yaptilar.

adam resmen geldi samsung'a "sokturtma ekranina" diyerek olayi baska yöne cekti. it dalasina girmedi, samsungu ve digerlerini malzemesiz birakti. bu ne ister biliyomusunuz gencler?

dassak ister dassak.

ne bekliyorsunuz anlamiyorum yenilik olarak. isletim sistemini android yapsalardi eminim bu begenmeyenler mest olacakti iste yeniligin krali diye. ne alaka aq, adam kazanna kadroyu bozmuyor üste ufak tefek dokunuslarla ilerliyor. sizin düsündüklerinizi onlar düsünemiyor zaten dimi, zeka küpleri sizi.

bunlari eski bir android fan ama iphone fan olmayarak yaziyorum. büyük resmi görmek gerek. adam o ekran tipinden vazgecti ya la cat diye.
  • iphone x ilk çıktığı zamanda söylemiştik;iphone artık para vermeye değecek bir ürün değil. ederinin çok üstünde. samsung ve dolaylı olarak android günlük kullanımda ve iş dünyası için (medya üretimi hariç ) daha kullanılabilir .

tasarımları da gittikçe çirkinleşiyor . çirkinde ısrar etmek diye bir şey var bu adamlarda.nerede o eski sadelik anlayışı nerede üç kameralı örümcek ağı gibi iphone.
  • biri de dememiş ki apple’ın derdi artık telefon satmak değil. os satmak. adam bu yüzden 6s ve sonrasına ios 13 desteği sunmuş. apple’ın kar marjına bi göz atmanızı öneririm yüzde kaçı iphone satmaktan kaşı appstore’dan.

yalnız hiç bi yenilik yapmaz mı adam. adı pro oldu. 15 bin tele bayılacak millet. bari bi kalem verseydin yanında ipad pro kalemi gibir.
  • xr'dan daha iyi ve 50 dolar kadar (çıkış fiyatı olarak) ucuz olan telefon. iphone 11 pro ve iphone 11 pro max modelleri hayal etmeyeceğim kadar pahalı olacağı için konu dışı.

apple.com üzerinden compare sekmesine tıklayınca

x / xr / 11
    kıyaslaması yapınca daha iyi görülüyor ki:

geçen sene xr ile x arasında kalan kullanıcılar için problem olan; xr'ın bariz alt model oluşu, 326 ppi oluşu, tek kameralı oluşu vs gibi etmenler xr'ı almaktan vazgeçirdiği gibi bir önceki nesil olan x almaktan da vazgeçiriyordu.

apple ekosistemi içinden çıkmak istemeyenler için iphone 11 imdada yetişiyor.

artıları:
    1- x mi xr mı gibi bir probleminiz yok direkt olarak 11'i tercih edebilirsiniz.
    2- xr'dan daha iyi ve daha ucuz
    3- ekran olarak hala xr ile aynı (düşük ppi, liquid retina falan fıstık) ama kamera ve işlemci bariz daha iyi

eksileri:
    1- çentiğine sıçam
    2- ekran oled değil ve piksel yoğunluğu düşük. (evet hala 2 sene önceki iphone x gibi değil)

geriye kalan tek problem türkiye fiyatlandırması. devlet bir bana bir de kendine iphone derse zor o iş.
    şu an xr 6500-7000 tl arası internette bulunabiliyor. çıkış fiyatı ondan 50 dolar daha ucuz bir telefon olan iphone 11, 8-9 bin tl olursa kafam girsin böyle işe.

özet geç ibne:
    apple telefon hayallerini mi süslüyor?
    10bin küsür tl telefona sikseler vermez misin?
    geçen senenin modelinden hem daha iyi hem daha ucuz bir seçeneğin var o da iphone 11