şükela:  tümü | bugün
 • 14 ekim 2020 editi: 13 ekim 2020 tarihinde duyurulan iphone.

  ekran: 5,4 inç ekran
  işlemci: a14 bionic
  ram: 4 gb
  depolama alanı: 128 gb ya da 256 gb, henüz kesinleşmedi
  ön kamera: 12 mp, henüz kesinleşmedi
  arka kamera:
  12 mp geniş açılı lens, f/2.4 diyafram açıklığı,
  12 mp, 12 derecelik ultra geniş açılı lens, f/1.6 diafram açıklığı?
  bağlantı: 5g sa/nsa, çift 4g volte, wi-fi 6, bluetooth 5.0, usb lightning
  işletim sistemi: ios 14
  batarya: 2227 mah

  abd fiyatı: 699 dolar
  tahmini tr fiyatı: 9900 tl *
 • çıktığı gibi almaya çalışacağım telefon. hem küçük hem son model, hem amoled ekranlı hem apple ekosistemi için uzun ömürlü powerhouse. tek sıkıntı fiyatı. bir telefona 3000 maksimum 4000 tl verilebilmeli, 7000-8000 vermek çok koymalı bence insana.
 • 5.4 bence en ideal boyut. iphone se2’de bu boyutu ve ekran yapısını bekliyorduk 12’de karşımıza çıktı. lidar vs gibi gereksiz özelliklere gerek yok, iyi bir kamera, amoled ekran, hızlı bir işlemci ile bence tüm zamanların iyi telefonlarından biri olacak. iphone 4 ve 5’den sonra ilk defa bir iphone modeli beni heyecanlandırıyor.
 • yıllardır gelsin, köşeli olsun, ekran gövde oranı yüksek çerçevesiz olsun dedik iphone se 2 ile olur dedik, kelek çıktı. eğer dedikoduları doğrular şekilde çıkarsa ortalığı yakar bu telefon.
  sevgili apple:
  iphone 7’nin 4,7 inc ekranını düşün, telefonu büyütme ama ekranı büyüt full ekran yap.
  kasayı da sert köşeli yap iphone 5/5s/se gibi.
  lcd’yi sök oled yap.
  a14 bionic işlemciyi koy.
  sen yap bunları laf dinle. biliyoruz da söylüyoruz.

  edit: anaa dinlemiş beni ebıl*
 • sevimli görünüyor.
 • piyasaya çıktığı anda satış rekorları kıracak ve bir yıl içerisinde tüm android markaları tarafından kopyalanacak telefondur. androidçilerin yapamayacağı tek şey bu telefona modern bir işlemci koymak ve pil ömrünü kullanılabilir seviyede tutmak.

  neden mi?

  apple işlemcilerini kendisi tasarlayıp ürettirdiği için birim maliyeti düşük. android üreticileri ise çok daha yavaş işlemciler için qualcomm’a daha yüksek fiyatlar ödemek zorundalar. durum böyle olunca, düşük fiyatlı cihazlarda qualcomm’un ucuz ama daha yavaş ve daha fazla enerji harcayan işlemcilerini kullanmaktan başka şansları kalmıyor.

  bunun üstüne bir de bu jenerasyonla apple’ın 5 nanometre işlemcilere geçip, daha az enerji kullanarak daha iyi performans alacak olduğunu düşünün. ki enerji tüketimi ufak telefonlar için çok daha önemli olan bir parametre.

  büyük telefonların kasalarının içerisinde işlemciler, sensörler, antenler, kamera modülleri vs çıktıktan sonra oldukça büyük bir hacim batarya kullanımına ayrılabiliyor. telefon küçüldükçe diğer parçaların boyutları değişmezken aradaki farkın nerdeyse tümü pil için ayrılan hacimden düşüyor. bu durumda, farazi olarak, telefonun boyutlarının %15 düştüğünü kabul edersek, kalınlığının aynı kaldığını farz ederek hacminin aşağı yukarı %28 düşeceği, yani %72 olacağı sonucuna varırız. ancak büyük telefonun hacminin aşağı yukarı %70’ini bataryası kaplıyorsa geriye kalan %30 ufak telefonda sabit kalacağından pil hacimleri oranı 48/70 olacak. aynı işi yaparak pil ömrü %32 civarı düşecek. hadi biraz ekran ufalması sayesinde enerji tüketiminin düşeceğini farz edelim, ki amoled ekranlarda bu çok büyük bir fark yaratmıyor, kaba bir hesapla pil ömrünün normal bir telefonun %70-75’i kadar olmasını bekleyebiliriz.

  burada apple’ın yeni 5 nm işlemcileri devreye girip bu farkı kapayacaktır. ancak android üreticilerinin böyle bir şansları olmadığından ya telefonlarının kalınlığını ciddi şekilde arttırmaları gerekecek, ya bazı kamera, sensör gibi şeylerden tasarruf edecekler, ya da pili yarım günü çıkarmayan ürünleri piyasaya sürecekler. benim tahminim yukarıdakilerin tümü. bu durumda, geçmişte gördüğümüz gibi, ufak android telefonlar hiç bir şekilde özellikleri flagship telefonların yakınından geçmeyen ucuz ve kötü cihazlar olarak kalacaklar.
 • iphone se'den* biraz daha büyük sanırım. özelliklere bakınca baya iyi duruyor. fiyatına bakınca öyle değil ama.
 • iphone se aşığı, minik ekran sevdalısı hafif apple fan boyu olarak alacağım cihaz olmalarını umuyorum kendilerinin. keşke o ekran üstünde bulunan iğrenç çentikten de vazgeçseler.
 • bir devre geri dönüşü sağlayacak kanaat önderi olacaktır.

  lahmacun küreği gibi telefonların artık fix olduğu, 6.1 inç ekranın bile küçük boy olarak nitelendirildiği ve premium telefonların bu boy altında telefon çıkarmadığı bir dönemde ilaç gibi gelecektir. bunu gören diğer markalarda mutlaka 5,4 inç ekran boyutlarında premium bir cihaz üretecektir.