• milletini sömürmekten utanmayan türkiye'de iphone 12 pro max fiyat 16.999tl. aynı ürünün ingiltere fiyati 1000 sterlin yani 10.000tl, abd'de 1000 dolar yani 8000tl.

bu kadar vergi koyanların allah binbir türlü belasını versin. ürünü steve üretsin sen onun üzerinden bir sey yapmadan ondan fazla kazan. asalaklar!

allah belanızı versin gerçekten.
  • (bkz: #114269486)

birincisi o telefonun fiyatı 1199$.
    ikincisi abd perakende satış fiyatını alıp üstüne distribütör ve bayi kârı eklemek saçma değil mi? apple o cihazı türkiye’ye 1199 dolardan göndermiyor. o fiyat abd satış fiyatı. vergi hesaplarına girip satış fiyatı çıkarmak için her şeyde önce gümrük giriş fiyatını bilmemiz gerek ama 1199$ olmayacağı kesin.

edit: söz konusu yazar ısrarla fiyatın 1249$ olduğunu iddia ediyor. kaynağı da wikipedia. apple.com linki atıyorum wiki daha güvenilir diyor. sim kilitsiz fiyat olmasına rağmen o fiyat sim kilitli fiyat diyor. başta da neden mesaj atmayıp entry giriyorsun diyor. sorunun cevabını kendin verdin zaten.
  • t: avrupa'da "vasıfsız" birinin her ay 3 adet alıp üzerine parası kaldığı, türkiye'de 15.000tl maaş alan birinin 36 ay vade ile aldığı telefon.

not: üstteki arkadaşa selamlar. birim değil biz ona alım gücü diyoruz kardeş.

edit: imla
  • kendisi ortalama 1100 euro, avrupa bölgesinde. yukarıda bon bon nick'li arkadaş 24 aylığına almış. bölelim; aylık 1100 euro / 24 = 45.83 euro'ya tekabül ediyor. bu da, aldığı bursların toplam %2.1'i imiş. yai bir ayda aldığı burs =
    45.83 x 100 / 2.1 = 2182.54 euro'ya denk geliyor.

yani bu arkadaşımızın eline her ay yardım, kredi ve burs adı altında 2182 euro gibi bir para geliyor. amerika'da ise dolar olarak düşünün.

abim/ablam, gözünü seveyim hangi ülke söyle. az önce migros'tan alışveriş yaptım. eşimle e5'e çıkalım bu ay sevgililer gününde diye şakalaşırken gördüm bu yazdığını. terli ellerimle yazıyorum şu an. allah'ın varsa söyle hangi ülke, ve nasıl gittin, ve nasıl aldın o yardımları...
  • bi ara telefona 3 bin lira verilir mi insanlar kafayı yemiş diyordum.
  • neymiş efendim, soldan sağa çekecekmişiz de, beyefendi geri gelecekmiş. bana geri gitmeyi öğretmeyin kardeşim, beni geri götürün. bir kere her uygulamada olmuyor bu soldan sağa çekme şeyi, ayarlara giriyorsun mesela, geri gitmek için ta ekranın sol tepesine çıkarmak zorundasın parmağını, eşşek gibi büyük telefon, tek elle olmuyor. bak adam yapmış samsung'da mis gibi geri tuşu, nerde olursan ol ekranın sol alt köşesinden hop geri dönüyorsun.

personal hotspot açıyorum, kafasına göre kapatıyor. bluetooth kapatıyorum, kafasına göre açıyor. diyor ki sen şimdi kapattın sanıyorsun ama yarına kadar sana mühlet verdim, yarın yine açacam. neymiş efendim ayarlara girip oradan kapatacakmışım temelli kapatmak için. şarjın az gitsin diyeymiş. ba ba ba ba ba. bak yemin ediyorum bunu öğrendiğim zaman yüzüm aynı böyle bir hal aldı.

bakın bunun adı rezilliktir. paranla rezil olmak budur. bu kadar kendisini dayatan, tepene çıkan, seni şeyine takmayan, ne istediğini umursamayan, senin için en doğrusunu güya senden iyi bilen, halk için halka rağmen hizmet ettiğini iddia eden, bu kadar jakoben, bu kadar totaliter bir telefon olamaz. hangi çağdayız? bu nasıl demokrasi? ama az kaldı gideceksiniz. yargılanacaksınız.
  • dolar kuru 2010’lar da ki gibi 1.30 olsaydi* ve insan gibi vergi sistemi uygulansaydi, bugun maksimum 2000-2500 tl gibi bir rakama alinabilecekti ve kimse mucevher gibi davranmayacakti.

bu fiyata alabilecegi en iyi telefonlardan birine sahip olacakti insanimiz. bugun geldigimiz noktada ise fiyati 17bin turk lirasina dayanmis durumda.
  • az ye de kendine internet ve imla kılavuzu al kardeş

(bkz: üstteki yazara ithafen)
  • hemen sipariş geçtiğim über telefon. whatsapp, spotifiy, instagram kullanıp kimsenin bakmayacağı fotoğraflar çekeceğim. aşağısı kurtarmıyor kesinlikle..
hesabın var mı? giriş yap