şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • tanıtımında bol bol

--- spoiler ---
    -more durable than ever
    -fastest chip ever in a smart phone
    -most powerful cpu we ever made
    -most advanced display ever in an iphone
    -sharpest camera experience ever created
    --- spoiler ---

ifadelerinin türevleri ve farklı kombinasyonları kullanılacaktır.

şunu da eklemek lazım: but we didnt stop there.
  • aslında iphone yurtdışında da lüks bir telefondur. evet, lüks ama oraya göre lüks olmasının sebebi maaşın yarısının bu telefona gitmesi. türkiye'de ise bambaşka bir boyuttadır.

türkiye'de net asgari ücret: 2825 tl
    iphone 13 mini 128gb (en düşük modeli) : 10999 tl

birleşik krallık'ta asgari ücret: 1583 pounds
    iphone 13 mini 128gb (en düşük modeli): 649 pounds
  • komik olmamasına rağmen, kutu içeriği ile alakalı esprilerin bir türlü bitmediği serinin yeni modeli.
  • (bkz: best iphone we have ever made)

yok yaw. kardesler oto yapmaliydi best iphone'u ama sansa bu sefer apple yapmis.
  • 30.000 tl olsa da, icinden hiyar ciksa da, hatta ustune dayak atsalar da sirf bu baslikta zirlayan fakir kiskanc kopeklere inat gene alacagim model.

tanim: bim'den ucuz sıvıyağ kovalayan tiplerin carladığı başlık.

edit: fakirlikle derdim yok. gönül ister ki herkes istediğini alsın. benim isyanım tamamen "ben alamıyorum o halde alanlara bok atayim." motivasyonu ile yazan kiskanclara yonelik.
  • tanrı kimseyi çıkmamış cihazın fanboyluğunu yapacak kadar ezik yapmasın. adam altı üstü elektronik bir alet markasının köpeği olmuş. hunharca savunuyor, görmese de savunuyor hatta bu yolda başkalarına küfür de ediyor.
  • alt tarafı 1000 dolar seviyelerinde olan bir elektronik tüketim malzemesi için birbirini yiyen ortadogulu hayatsizları izleme fırsatı veren harika telefon.

hahaha. adamlar bıraksan birbirini bıçaklayacak noktaya gelmiş, ortadogulu hayatsız dediğim zaman kızıyorlar bir de bana. :)
  • akıllı telefonlar çıktığından beri sadece samsung kullanan ve androidi anam babam gibi savunan bir insandım.2015 yılında iphone 6s plus deneyimim sadece 4 ay sürmüştü.ios e katlanamayıp telefonu satmıştım (o zamanlar ip tv'ler psp emülatörleri falan telefonu ankara pavyonu gibi kullandığım için kendimce haklı sebeblerim vardı tabi) yaş ilerledi git gide kullanım şeklim normalleşti instaya 2 story at whatsapp dan görüntülü konuş dan fazla bir işlevi kalmadı. emektar s7 5. yılını bitirirken kendime yılbaşı hediyesi bir tane iphone 13 256gb yanına da airpods 3 aldım. eski bir android kullanıcısı olarak yeni iphone ve ios hakkında biraz deneyiyimi yazayım.

öncelikle telefonu yılbaşından beri kullanıyorum. 5 ayda gözüme çarpan eksiler ve artılardan bahsedeyim. ilk olarak herkesin belirttiği pil mevzusundan gireyim. eski iphone lara göre pili kesinlikle çok iyi gidiyor 9 saate yakın ekran süresi almak zor değil ama bu 2-3 yıldır android telefonların yapabildiği bir şey. spigen stediboost 27w kullanıyorum. aldığımdan beri gece %10-15 civarı şarja takarım sabah fullde çekerim ona rağmen pil sağlığı hala %100. ios kesinlikle 6-7 yıl öncesine göre çok çok yol kat etmiş. benim ilk deneyimlediğim zaman dosya yöneticisi yoktu pdf bile açamıyordu aradaki hissettiğim uçurumu anlatmama yeter sanırım. akıcılık konusunda çok mutlu olduğumu söyleyebilirim uygulamalar arasında süzülüyor resmen.geri tuşunun olmaması korkutabilir ama parmağınızı ekrandan kaldırmadan sadece çizginin üstünde kaydırarak uygulamalar arası geçmek gibi arayüz hareketleri gerçekten çok iyi çalışıyor. ekran ortalama 1080p 460ppi 60hz oled bir ekran ( samsung :d ). piyasada bundan çok daha iyileri var tabiki ama arkadaşımda ki 720p lcd ekranlı iphone 11 ile yanyana koyduğumda fark gayet açık. kamera olması gerektiği gibi temiz ve düzgün renkte çekiyor en iyi keskinliğe veya detaya sahip değil video beklediğimden daha iyi sensor shift sabitleme videoyu sarsıntısız çekiyor. s22 ultra ham görüntüde daha iyidir ama instagram gibi sosyal medyalarda upload edilen görüntünün çözünürlüğü düşme durumu yok.android de hiç bir zaman widget kullanmamış biri olarak yan ekrana biraz widget dizdim.hızlıca mailleri kurları görebilmek veya market kartıma erişmek güzel.sadece ana ekrana zorunlu tutmaması yan ekranada dizebilip ana ekranı olabildiğince sade tutabilmek iyi olmuş herkes yerini bilmiş oluyor.fotoğraf uygulamasının widget i biraz tuhaf istediğin resimi koyamıyorsun rastgele kendisi getiriyor. bazen beklemediğiniz komik fotoğraflar arkadaşlarınızla aranızda güzel bir kahkahaya sebep olabiliyor (üzülmeyin beyler 3.parti widget lar var sevgililerinizi koyabilirsiniz)
    face id gayet iyi çalışıyor maske gözlük gece ne ortam-şartda olursa olsun şaşırtıcı derecede iyi çalıştı. apple pay in sadece face id ile çalışmasını daha güvenli buldum zira google pay nfc açık olduğu sürece pos makinesine dokunduğun saniye onay veriyordu.

ben 256gb mavi modelini 4600 zloty/990 euro ya aldım ( 12.800 lira yapıyordu :( apple türkiye fiyatlarına baktım da 25 bin lira falan diyorlar şaka gibi gerçekten. cihazın kendisi bence alınmaya değer.normal bir kullanımınız varsa sadece zoom lensi ve 120hz için pro'ya 250 euro fazladan verilmez.he bir telefona 10 sene önce sıfır polo aldığın para verilmez ama malesef yine bir entry'yi ekonomi hüznüyle bitirdik.
  • event videosu yorumlarından alıntı:

"apple is so concerned about the environment that it even recycles events from previous years."

en güzel özet bu olabilir. *
  • dünya vatandaşlarının 800-1200 birim aralıgında alabileceği telefon gibi basit bir şeyin 12.000-20.000 lira arası satışa çıkacak olmasında en ufak emeği olan herkes sürünerek ölür umarım :)

hesabın var mı? giriş yap