şükela:  tümü | bugün
  • iphone 7 plus kamera incelemelerini izlerken denk geldiğim ilginç bir versus. fotoğraftan çok anlamam ama iphone daha o kadar olmadı canlarım:)

(bkz: ebesinin amı ali sami)
    https://www.youtube.com/watch?v=-njyv-yhm28
  • (bkz: tamam)
  • gün ışığında başabaş gidebilecek kapışma. hele de iphone 7 tele ve macro kameraları yanyana bulunduğundan öne bile geçebilir.
  • canon gövdeye nikon lens takmayı başarabilmiş bir sihirbazın yaptığı karşılaştırmadır. canon gövde üzerinde nikon lensi görünce gerisini izlemedim...
  • bu karşılaştırma tamamen iphone 7 plus ile alakalıdır. normal iphone 7 ya da daha eski modeller bu karşılaştırmaya konu bile olamaz.

henüz dslr makinalar egzotik kabul edilirken, hatta piyasadaki dslr model sayısı bir elin parmaklarını geçmezken dslr kullanıyordum. sanırım ilk kameram canon d30'du, ve sanırım senelerden 2001'di.

şu anda yine canon sistemi kullanıyorum. arada nikon kullandım uzunca bir süre, ama lens derinliği konusunda canon bana göre daha öne çıktığından bir süre önce yine canon'a geçtim.

halen en çok kullandığım lensler (hepsi canon):

- 17-40 f/4 l
    - 50 f/1.4 usm
    - 70-200 f/2.8 is l
    - 100 f/2.8 l macro

gelelim iphone 7 plus'a...

bu telefonun durduk yerde yukarıdaki gibi sistemlerle karşılaştırılmasının tek nedeni var. o da portre modunda elde edilebilen bokeh. ya da çok sığ alan derinliği diyelim. veya "arka planın flu görünmesi" olarak halk tabanına yayalım bu özelliği.

ama...

dslr sistemlerde fizik kuralları dahilinde tamamen optik olarak elde edilen bu özellik, iphone 7 plus tarafından simüle ediliyor. zaten bu telefonda iki lens olmasının sebeplerinden biri de bu. lenslerden biri geri plana, diğeri de yakın plandaki objeye bakıyor. lenslerden biri telefoto, diğeri ise standart odak uzunluğu özelliğine sahip. elde edilen iki "görüntü" telefonun yazılımı ile işleniyor, ve telefoto geri plana bir "blur" ya da "flu" filtresi uygulanıyor. yakın plandaki obje ile bu geri plan bir kez daha birlikte işleniyor, ve geri plandan yakın plana doğru çıkarılan "derinlik haritası" izleyiciyi rahatsız etmeyecek şekilde birbirine dikiliyor.

olan, biten bu.

dslr sistemler optik özellikle çalışırken, iphone 7 plus bunun son derece kısıtlı bir uygulamasını çift kamera ve yazılım ile simüle etmeye çalışıyor.

yukarıda bahsettiğim lenslerden sadece birinin abd fiyatı 2000 dolara yakın. dördünü toplasanız 4000 doların üzerinde. daha buna gövde dahil değil.

öte yandan iphone 7 plus'ın (benim de sahip olduğum) en oturaklı modelinin abd fiyatı 1000 doların altında.

o fiyata simüle de olsa kaliteli bokeh elde etmek isteyenler için hiç de kötü değil. telefon sonuçta. o fotoğraflar ya instagram'a gidecek, ya facebook'a. o fotoğrafların %0.01'i bile belki de büyütülüp müze kalitesinde kağıda basılmayacak. o yüzden bence telefon çoğu "kullanıcı" için yeterli.

bu karşılaştırma uçlarda manasız. sadece orta bölgenin kısıtlı bir alanında geçerli olabilir. orada da teknik değil uygulama ya da amaç hakkında konuşmak lazım.
  • bkz: 4:52 vs 4:53
  • kısaca karşılaştırmak gerekirse;
    canon mark 4 24-36 full frame iken, iphone 7 plus'un sensörü kaça kaç bilinmiyor.(apple.com'da göremedim.)
    canon mark 4 30,4 megapiksel iken, iphone 7 plus 12 megapixel
    canon mark 4 digic6+ işlemcili iken, iphone 7 plus'ın apple sitesinde bile kamera işlemcisi yazmıyor.
    canon mark 4'e hem sabit odaklı hemde zoom lens takılabilirken , iphone 7 plus'ta sabitlenmiş zoom lense mahkumsunuzdur.
    canon mark 4'te f1 araçlarını cam gibi yakalarken, iphone 7 plus'ta deklanşöre bastığınızda michael schumacher çekeceğim derken arka kulvardan gelen ralf schumacher'i çekersiniz.

fps, odak noktası sayısı, beyaz dengesi,iso vs. gibi özelliklere girmeye kalkılırsa canon ham yapar.
    kısaca canon 5d mark 4 ile iphone 7 plus'u fotoğraf, video yönünden karşılaştırmaya kalkmak; cristiano ronaldo ile halı sahada haftalık köy derneği maçı yapan dombilli amcayı karşılaştırmak gibi olur.
  • profesyonel bir fotoğraf makinası ile bir cep telefonunun bol megapikselli göt kadar mercekli kamerasının kıyaslandığı saçma sapan versus.

bu kadar teknoloji cahili olmak zorunda mısınız?
  • cebe sığma konusunda iphone 7 plus'ın bir tık önde olduğu karşılaştırma.