şükela:  tümü | bugün
  • iyi bir reklamcılık - pazarlama örneğidir. yerli ve yabancı büyük teknoloji sitelerinin de oltaya gelmesiyle iphone 7'nin daha çok ilgi görmesine neden olmuştur. ama ben kimsenin fark ettiğini görmedim. şöyle anlatayım:

7 eylül tarihinde lansmanda iphone henüz tanıtılmamışken ve daha az önemli şeylerin bilgilerini verirken herkes iphone 7'yi bekliyordu. bu sırada apple'ın kısa süre önce açıp 400 bin takipçiye ulaştığı twitter hesabından "yanlışlıkla süsü" verilerek iphone 7'nin kısa tanıtım videosu paylaşıldı ve saniyeler içinde geri silindi. işte olay burada başladı. tüm büyük teknoloji siteleri oltayı yuttu ve "apple yanlışlıkla iphone 7'yi sızdırdı" başlıklı birçok haber yaptı. zaten 10 dakika sonra tanıtılacak olan iphone, 10 dakika önce videosu paylaşıldı diye birçok yerde haber oldu ve dikkat çekici başlıklarla gündem yarattı.

lansmandan haberi bile olmayan binlerce kişi bu haberleri görüp "vaay nasılmış acaba iphone 7" diyerek bu dikkat çekici habere tıklamışlardır. eğer bu yapılmasaydı, siteler normal şekilde "iphone 7 tanıtıldı..." şeklinde klasik başlıklar atacak ve o kadar çok ilgi görmeyecekti. ekstradan bir haber daha yaptırtmış oldu apple. bu iş hem apple'a, hem de sitelere yaradı tabii.

bu da böyle bir tespitimdir.