• embesillerin siktigi bir baslik haline gelmis apple'in iphone x modeli ile cikardigi son model telefondur.

suraya gelip bilgi almak isteyen bir insan gercekten bu ne lan der defolur gider.

koskoca eksi onedio'nun altina dustu diye agliyor uzuluyoruz ya, hah iste o bu kelime esprisi yaptigini sanan denyo sik kafalilar yuzunden. doldurdunuz bu zibidileri pustlari sozluge her entry eheuehe kambocya'dan arkadasim getiriyor, eheuehe uganda'dan arkadasima siparis verdigim telefon diye sacmalayip gidiyor.
  • dun afganistanda yasayan cihatci arkadasimin araciligiyla aldigim telefon. telefon bomba gibi.
  • her yesillendiginde gene kimin sirketi hediye etmis merak ederek baktigim baslik. sirketlerinizin de sizin de demek istiyorum ve sirketlere sesleniyorum burdan: su kekolara huawei hediye edin lutfen.
  • dolar kuru böyle devam ederse 6 bin liralardan satılacağını düşündüğüm telefon.

gelecekte burayı okuyanlara selamlar.

edit : 5 sene sonrasında 2022'den selamlar arkadaşlar tünelin ucu bombok bir yere çıktı sakın gelmeyin 2017 yılında kalın.
  • iphone 7 plus'dan daha ağır olan telefon.

bunda arka yüzeyin cam olmasının da payı vardır diye düşünüyorum. hafif bir telefon kullanmak istiyorsanız bu telefon size göre olmayabilir, özellikle tek elle kullanımda elinizi bir hayli yorabiliyor. telefonun daha ağır ve arka panelin cam olmasının psikolojik bir etkisi olduğu da bir gerçek, sanki daha "sağlam" ve alakası olmasa da daha premium bir telefonu tutuyormuşsunuz yanılgısı uyandırıyor. batarya ömrü standart 8'e göre daha iyi ki 8'e kıyasla daha büyük olan 2700mah'lık bir bataryaya sahip olması nedeniyle bu zaten beklenen bir şey idi, kaldı ki telefonda kullanılan yeni a11 bionic çipi, güçlü olmasına karşın enerjiyi efektif kullanan bir çip. 8 serisi ile apple telefonlarında da nihayet boy gösteren hızlı şarj olayından yararlanmak isterseniz paketten çıkmayan ve harici olarak alabileceğiniz usb/c tipi 30w'luk bir hızlı duvar şarjı ile yarım saatte %50'lik bir şarj yapabiliyorsunuz (telefonu bu şarj kitine bağlamak için ayrıca usb/c to lightning kablosu da almanız gerekiyor ama genelde charger ile aynı pakette satılıyor bunlar).

true tone dedikleri olay oldukça güzel ki iphone 7 modelleri ile aralarındaki en önemli fark da bu. ön panele eklenen sensör sayesinde telefon renk sıcaklığını ortamın durumuna göre ayarlayıp renkleri daha doğru gösterebilmek için kendince bir kalibrasyon yapıyor ve lcd ekrana sahip olmasına rağmen önceki iphone modellerinden daha tok bir renk kıvamına ulaşmış oluyorsunuz, ki bunda artan kontrastın da etkisi var. yine aynı sensör ortamın ışık durumuna göre ekran parlaklığını da gözünüzü yormayacak şekilde ayarlıyor.

cam hakikaten sağlam, yani başka bir telefonda bu kadar sağlam bir cam panel gördüğümü hatırlamıyorum. orta derece düşüşleri çizik dahi almadan atlatabiliyor ancak çok da güvenmemek, özellikle de kaygan bir yapıya sahip olmasından ötürü mutlaka bir arka kapakla desteklemek şart. donanımdan vesaire bahsetmiyorum hiç, beklendiği gibi fişek hızında çalışıyor, hatta çok dertlendiğimiz ios 11, bu cihazda önceki hiçbir ios sürümünde olmadığı kadar stabil ve hızlı çalışıyor diyebilirim. abisi iphone x'deki face id iyi hoş bir teknoloji ama daha yavaş. bunda kullanılan son touch id teknolojisi ise inanılmaz hızlı, roket gibi çalışıyor. home tuşuna dokunduğunuz anda hiçbir tarama sürecine dahil olmuyorsunuz, salise hızında kendini ana ekrana atıyor ve parmak izini tanımama olayları tamamen tarihe gömülmüş denebilir.

ek olarak, sanki hdr içerikleri sadece iphone x destekliyormuş gibi bir yanılgı var ancak iphone 8 serisi de 1400:1 kontrast oranı sayesinde hdr içeriklerden yararlanabiliyor. hdr10 standartlarından uzak olsa da yeni ekran sayesinde hdr videolar sıradan bir videodan daha iyi seyir zevki ve daha doğal ışıklı alanlar-karanlıklar sunabiliyor, meraklısının ilgisine.
  • bu telefonu ilk çıktığında 4300 tl civarı fiyatla alan birinin, 12 eylül 2018 apple zammı sonrası arka camını kırması halinde ödeyeceği servis ücreti 4.699 liradır.
  • dün itibarı ile ihraç fazlası bir tanesini apple'da çalışan bir kişiden 1200 liraya aldığım telefon. herkes bok atmış ama ben çok beğendim. bir kere çift hatlı olması süper, 2 telefon taşımak gerekmiyor, ek olarak hafıza kartı destekliyor. televizyon anteni bazı noktalardan iyi çekmiyor ama çatıya çıkıp izleyerek halledilebiliyor. ekran zaman zaman dokunmaları algılamıyor ancak bunu ön görerek telefonun altına fiziki klavye koymaları süper olmuş. yalnızca çok merak ettiğim portre modunun ios 13 güncellemesi ile gelecek olmasını ve ikinci kameranın 300tl'ye sanayide monte ettirmemiz gerekmesini yadırgadım.
  • yoğun ios kullanıcısı nedir be amk. whatsapp'a, facebook'a girip, instaya 2 foto atıp hadi maksimum maillesmiyor musunuz? başka bir şey mi yapıyor sanki ios. telefonun içine quantum islemcisi mi koymuşlar amk. bayıldığınız 4,5 bin lirayi azalıyor mu böyle deyince.

tanım: serinsinin bir alt telefonudur. bu yuzden f/p cihazı olarak adlandırılıyor sanırım.

edit: bu konuda teknik detaya girmeye lüzum yokmuş.. bir şey bulamadım desene hıammına.
  • uzun araştırmalarım sonucunda almaya karar verdiğim telefon. 4-5 yılda bir telefon değiştiren biri olduğum için uzun dönem güncelleme desteği ve stabilite benim için en önemli tercih sebebi olmuştur.
    artıları
    -a11 çip gerçekten piyasadaki en güçlü akıllı telefon çipi. uzun vadede de uygulama desteği konusunda sıkıntı çekmemesini sağlar telefonun.
    -batarya ömrü cidden güzel. günü rahat çıkarıyor gerçi bunda ekranının ips lcd olması avantajı oluyor.
    -16:9 oranın ekranda korunması uygulamalarda optimizasyon sıkıntısı çekmemeyi sağlıyor
    -ekranın kıvrımı çentiği vs olmaması ekrandan maksimum verimliliğin alınmasını sağlıyor
    -oyunsever bir insansanız ekranın tüm önü kaplamaması aslında oyun oynarken size avantaj sağlıyor
    -parmak izi okuyucusunun önde olması ne kadar estetik açıdan 1-2 yıl öncesine ait olsa da ergonomik açıdan avantajlı
    -fotoğrafçı değilim ama ortalama bir son kullanıcı olarak kamerasını hep beğenmişimdir iphone'un.
    -ios işletim sistemi. her ne kadar android geçen yıllarda kendini çok geliştirmiş olsa da 5000 liraya aldığın android telefonda 1-2 hafta kullanımda uygulama çökmesi, lag vs olabiliyor.
    -bence pek matah bir şey değil ama kablosuz şarj desteğinin olması avantaj sayılabilir
    -true tone özelliği özellikle uzun ekran kullanımında göze daha hoş ve daha az rahatsız edici şekilde kullanım sağlıyor.

eksileri
    -led ekran teknolojisine geçmemesi. ekranı çok güzel duruyor lcd olmasına rağmen ama iphone x le yan yana koyunca renkler iphone x'te çok daha canlı
    -optik zoom kamerasında ois yok. video çekimlerde zoom yapıldığında görüntü çok titriyor
    -yamyam apple hızlı şarj adaptörünü kutuya dahil etmiyor. 5w lık ile geliyor o da telefonu 3.5 saatte şarj ediyor günü rahat çıkardığı için sıkıntı olmaz gibi ama uzun kullanımda ekstradan para verip hem adaptör hem de adaptöre uyumlu usb tip-c kablo almak gerekecek gibi duruyor.
    -dizayn olarak son 3-4 senedir aynı şeyi ufak tefek makyajla sunuyorlar. benim için dizayn dili güzel olduğu için pek önemli değil ama sık telefon değiştirenler için sıkıcı olabilir.
    -bence en büyük eksik 3.5mm girişinin olmaması. lightning uçlu earpods ve lightning 3.5mm adaptör kutudan çıkıyor ama yine de olmaması insanı üzüyor.

özetle:3-4 yıllık telefonunu değiştirecek imkanı olan ve uzun vadeli telefon isteyenler için en mantıklı tercih bana göre iphone 8 plus.
  • sikik kelime oyunlarıyla başlığı çok eğlenceli hale getirilen apple ın yeni telefonu. yani öyle ki her okuduğum entry de kahkaha tufanı alıp götürüyor insanı, tam bitmiştir artık diyorum gözümden yaş geliyor artık diğer sayfaya geçiyorum pattt bir komikli entry daha.ahahahahah çok komik laaaaaaannnnnn
hesabın var mı? giriş yap