şükela:  tümü | bugün
  • var böyleleri...
    ederinin 4 katı fiyatına satılan alelade bir telefonu sırf instagrama daha hızlı foto yükleyip, ortamlarda "ayfonum" var diye alan kişilerin özünde vatanını zerre önemsemediğini gösterir.

sikindirik bir telefona döktüğün avuç dolusu para abd'ye gidip sana siyasal islam, pkk olarak geri dönüyor. abd'yi daha zengin etmekten başka birşey yapmıyorsun. derdin iletişimse değil 2000 tl'ye, 200 tl'ye gayet "stabil" telefonlar mevcut.

tüketim toplumu olma!
    bilinçli alışveriş yap!
    gösteriş yapma!

okuduğunu anlayamayanlar için edit: yukarıda yazılanların neresinde "vestel kullan" diyor ha akıllım? marka vermiş miyim hiç? yerli üretim var onu alın mı demişim ha türkçe okuma anlama özürlülerim! yerli üretim yok, benim önümüzdeki 100 yıl için bir şirket kurabilme ihtimalim de yok ama şu linkteki ayfon aylık satışlarını toplarsanız* * ne demek istediğimi belki anlarsınız umarım yani.
    ben adama evinde yangın var diyorum, adam bana "sen itfaye misin itfaye ol ondan sonra laf söyle" diyor.
    arkadaş, sen temelinde hava atma dürtüsüyle, sidik yarıştırma amacıyla daha sana istediğin uygulamayı bile yüklettirmeyen, kendi şarj cihazından başka bir ürünle çalışmayan mala binlerce lira veriyorsun. senin bir noktada "para benim değil mi amuğa goyum istediğimi alırım" lüksün yok. var olduğunu düşünüyorsan ben de vatanını ne kadar sevdiğini sorgularım çünkü giden para ülkemizde kazanılan para. savaşlar da öyle silahla topla tüfekle olmuyor. günaydın.

sultan ii. edit: bazı fanboyların psikolojisi, kendisini sokak ortasında döven kocasını engellemek isteyenlere "size ne oluyor kocam o döver de sever de" demesine benziyor. adam birazdan bozulacak şarj cihazı için 50 tl'lik sipariş verecek hala ayfonu savunuyor. neden ben bunu bilgisayarımda ya da evde mevcut olan şarj cihazlarımla şarj edemiyorum demiyor. binlerce lira verdim ama telefonu isteğim gibi kullanamıyorum diyeceğine bunu hatırlatana çıkışıyor. cidden kocasından her gün dayak yiyen ama yine de kocasına laf ettirmeyen kadınlar gibisiniz. kimisi işi samsung - apple çekişmesine döndürmüş ki yazdığım yazının hiçbir yerinde marka olmamasına rağmen bunu yapan var.

siz o telefonlara binlerce lira bayılacak şekilde gösteriş tutkunu olmasanız telefon piyasası 400-500 tl'ye uygun fiyatlı akıllı telefonlarla dolar. ee ama olur mu hiç? nasıl hava atacaksınız ki başka?
    epıl da haklı ben de böyle bir müşteri kitlesi bulsam kitlerim yani adamlar haklı...
  • dumanla mı yazdın bu mesajı? odunlar hangi ülkenin?

düdüt :
    samanı bile ithal ettiğimiz bu günlerde iphone kullanmak ile vatanseverlik ölçen sevgili öküz, iphone alternatifi odun mu arası yok diyorsun da, mevzu sadece iphone mu? memlekette %100 yerli malı olan neyin kaldı? patatesi bile suriyeden alıp iphone'a alternatif arıyor. odun işte.
  • iphone almaya parası yetmeyen, neden almaya parasının yetmediğini sorgulamayan; onun yerine kazandığı parayı istediği gibi harcayıp iphone alan insanların "vatansever olmadığını" iddia eden mal suser beyanı.

ayrıca; iphone ile vatanseverlik arasında ilişki kurmak da ayrı bir mallık ürünü olsa gerek.

edit 2: suser'in apple'dan kaynaklı göt ağrısı varmış, olay klasik hater başlığıymış aslında. ayfon istediğimizi yüklettirmiyi niden alıyorsunuz ühü ühü yani olayın özeti.

edit: bu arada insanlar kazandığı parayı istediği şekilde harcamakta özgürdür. ister iphone alır ister götü boklu vestel alır. insanların kendi alın teriyle kazandığı parayı nasıl harcayacağına karışmayın bir zahmet.
  • hakli bir yakaris.

edit: bilgisayar casper, telefon aselsan, internet kotali turk telekom. tek eksigim turkce karakter*
  • devlete bol bol vergi ödeyerek köprüler yapılmasına vesile olmaktan mütevellit öne sürülen haklı iddiadır.
  • android kullanınca sıkıntı yok yani
  • (bkz: iphone'numdan gönderildi.)

(bkz: iphoneumdan gonderildi)

ulan ne skndrik birşey bu. google'den girip link aldım yine açmıyor.
  • fanboy savunma algoritması:

<iphone'a laf söylendi>
    başla -> para beğim köy beğim ister alırem ister satırem size ne loo -> bitir
    başla -> senin paraan yohsa ayfon alana laf etmö -> bitir
    başla -> ayfon çoh sıtabıl diğer tilifonlar çoh kasiyi -> bitir
    başla -> pis fakir kıskanç pislik adi mal -> bitir

hala daha "ayfon" almayın denilmesini parasızla bağdaştıranlar var ki işte söylediğimiz o hava atma eyleminin yansıması bunlar.

meraklanma bebeğim dakikasında 10 iphone alabilirim ama allah'a şükür akıl sağlığımı kaybetmedim henüz.

neden almayın diyoruz onu bir daha okuyun...
  • tamam güzel vatansever kardeşim. daha iyisini değil aynı kalitede olanını sen üret biz alalım? ülkede ar-ge sıfır. üretim desen ölmüş ağlayanı yok. belli başlı firmalar çinden 3. sınıf beş para etmez boardları getirip, fabrikasında toparlayıp devlet gücünü de ardına alarak iphone fiyatında satıyor onu mu alalım?

kuru laf yapacağına desen ki "gelin kardeşlerim biz bilen insanlar bir proje üretelim iphone'dan daha iyi bir telefon tasarlayıp geliştirelim, ülkemizin insanı da iphone almak yerine bu ürüne yönelsin.", ben de bu fikri desteklerim ama sen tutup da "ıyfın ılmı tıkıtım tıplımı ılmı." dersen kusura bakma ama kıçımla gülerim.

bir sorunu irdeleyeceksen yerine çözüm de sunmalısın.

önce kendini geliştir!
    üretim için önce fikir üret!
    boş muhabbet yapma!

edit: hatalı yazım