şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yok yazıyorum büyük harflerle yök'e çeviriyor.

  türk halkı yok kelimesini çok az kullanır, genellikle yükseköğretim kurulu hakkında muhabbet ederler ya. o nedenle sanırım.
 • bundan dört yıl önce arkadaşımın içtenlikle yazdığı bayram mesajını bir adam öldürme sebebine dönüştürebilendir.

  sevdiği insanın ailesine daha yakın olmak istyen s, sabah uyanır ve mutlu bir şekilde kız arkadaşının babasına bayram mesajı atmak için iphone'una sarılır. yazmak istediği tek şey "sizin ve ailenizin bayramını en içten dileklerimle kutlarım." iken otomatik düzeltme sayesinde yazdığı mesaj "sizin ve annenizin bayramını en içten dileklerimle kutlarım." olayın devamında ne olduğunu soramadım, henüz taze idi ama tahminimce bin dereden su getirmek zorunda kalmıştır zavallı çocukçağız. siz siz olun otomatik düzeltme düzeltir diye hızlıca mesaj yazıp göndermeyin. pek istediğiniz gibi düzeltmeyebilir.
 • şu özelliğin bile yalnız iphone'da var sanılarak başlığının açılması...

  (bkz: lan ben neyse bir şey demiyorum)
 • bünyesinde kayıtlı enteresan düzeltme önerileri içermektedir.

  türkçe dilinde hazırlanan versiyonu hazırlanırken can ve ada isimleriyle ilişkili özel bir düzenleme yapıldığı aşikardır.

  zira canım yazılmak istendiğinde can'ım şeklinde otomatik düzeltilmektedir.
  ayrıca adam yazılmak istendiğinde de ada'm şeklinde otomatik düzeltilmektedir.

  kimdir bu can ve ada? kamuoyu aydınlatılırsa çok memnun oluruz.
 • muhtemel bir ilişkimin önüne geçen şey.

  geçenlerde kızla konuşuyoruz whatsapp üzerinden. öyle havadan sudan. sonra telefon yazdığım bir kelime otomatik olarak düzeltmiş. hayır benzer bile değil. ben farketmedim tabi. göndere dokunmamla ha siktir çekmem bir oldu.

  yazmak istediğim kelime yerine "doggy" kelimesini görünce başımdan kaynar sular döküldü. doggy nedir arkadaş. kız bana hangi pozisyonu seversin dese belki mantıklı ama onun dışındaki her şey için mantıksız böyle bir kelimeyi yazmam. kelimenin doğrusunu yazıp, hiç bir şey olmamış gibi devam ettim yazışmaya. umarım kızda porno kültürü yoktur diye dua ettim. tabi artık bunu bilmeyeni dövüyorlar. o günden sonra eskisi gibi olmadık. çünkü ben artık hep seks düşünen bir erkek etiketi yedim.

  arkadaş ben doggy yazsam bile akıllı telefonsun abi emin misin diye sorsana soktuğumun teknolojisi. abicim kızla yeni tanıştınız doggy biraz ağır olmaz mı diye düşünsen beni uyarsan. burdan uygulama geliştirenlere öneriyorum. whatsapp konuşma geçmişi 6 aydan eski olmayan kişilerle yapılan konuşmalarda meme, pipi, penis gibi kelimeler yazılsa bile gönderilmesine engel olunmalı.

  başlamadan bitti ilişkim lan.
 • yazıda ada'm can'ım gibi tuhaflıklar varsa o kişi iphone kullanıyor demektir.
 • (bkz: autocorrect)
 • iphone'umu aldığım ilk hafta etkinsizleştirdiğim uygulama.bana oldukça gereksiz görünmüştü. konuşma diliyle yazmaya kalkarsanız yazmak istediğinizden çok farklı şeyler göndermenize sebep olabilir mazallah.
 • ayşe : bayramınız mübarek olsun veysel dayı
  veysel : sağol ayşe senin de ... yazmak isterken
  sapık ayşe seninde bayramın mübarek olsun.
 • öyle ki genel kullanım üzerinden yaptığı düzeltmeler ile, "yapacağım" ı "yapcam " olarak çevirebilir.

  edit: uçabiliyorum şahitlerim var.