şükela:  tümü | bugün
 • ya arkadaş anlamadığım birşey var ben neden 10, 15 bin verip aldığım telefonun şarjını şizofren gibi yüzde 20-80 arası tutmak için kendimi yıpratıyorum yada batarya ölmesin diye uğraşıyorum, çok afedersiniz ama öyle telefonun amk.

  edit: canım arkadaşlarım lütfen entrymi beğenip favlamayın rica ediyorum, ben kendi işinde gücünde adamım, apple fanboylarıyla uğraşacak durumum yok. tamamen şahsi fikrimdi yazdıklarım.

  zaten ülke olarak battığımız bok çukurunda debelenip duruyoruz. eğer ki bu telefona bu kadar para verecek durumun varsa bak keyfine kendini üzme her gün açıp açıp bakma pil sağlığım kaça düşmüş diye, gelip burda da ağlama boşver. ayrıca apple markasını da babasının malı gibi ölümüne savunanlara da anlam veremiyorum.

  edit 2: bir arkadaşımızın ricası üzerine,

  14 yaşındaki melisa kızılöz kardeşimizin durumu ciddileşmişti. bugün tekrar ameliyathaneye alıp cihazdan çıkarmaya çalışacaklar. durumu biraz daha iyiye gidiyor sizlerin de desteğiyle.

  3-4 gün daha özellikle ab+ (olmadı diğer gruplar da oluyor ama ab+ eksikliği çok hissediliyor) kana ihtiyaç var. (ankara)

  bu metni okuyan ve ankara'da olup ab+ olan biri varsa melisa'nın size çok ihtiyacı var.

  adres: hacettepe üniversitesi hastanesi, c katı kan merkezi
  (saat 08:00 - 22:30 arası)

  iletişim: 0507 784 3737 yasin özyürek
 • şarjınızı %20/30 - %80 arasında tutun.

  lityum iyon piller için hala 0-100 önerenler var. biraz açın okuyun. bu konuda yazılmış milyon tane inceleme var.
  şarjınızın uzun gitmesi gerektiği günler hariç %100'e kadar şarj etmeyin.
 • önsöz: işbu entry marka/ürün spesifik değildir. tesla model s, samsung galaxy s20, iphone 11 farketmeksizin tüm lityum iyon batarya kullanan ürünler için geçerlidir.

  bu ölçü sadece üretici için anlamlıdır.

  şarj edilebilir bataryaların sağlıkları iki farklı parametreye bağlıdır: kapasite düşüşü ve iç direnç artışı.

  kapasite düşüşü telefonunuzu tek şarjla kullanabileceğiniz süreyle doğru orantılıdır. rezistans değişmeksizin kapasiteniz %80'e düştü ise 24 saat giden şarjınız 24*0.80 = 19.2 saat gidecek demektir.

  bununla birlikte telefon yaşlandıkça şarj ederken daha fazla ısındığını fark etmişsinizdir. bunun sebebi de bataryanın iç direnç artışı. şarj ederken de deşarj olurken de ilk haline göre daha yüksek güç kaybı yaşandığından daha fazla ısı açığa çıkar. dolayısıyla açığa çıkan bu ısı dolaylı yoldan kullanım sürenizi düşürür. bunun ne kadar düşüreceğini ölçmek çok meşakkatli bir iş.

  sağlık konusuna geri dönecek olursak: sağlık dediğimiz şey aslında kapasite düşüşü ve direnç artışının bir denklemidir. örneğin bir üretici, bataryanın ömrünün tamamlandığı noktayı başlangıca göre %50 kapasite düşüşü olarak belirlerken diğeri %25'lik bir düşüş olarak belirleyebilir. bu direnç artışı için de geçerli. genelde sağlık bu ikisinin ağırlıklı bir ortalaması ya da ikisi arasından düşük olanı olarak alınır.

  bu arada telefonu açtığınız anda düşük sağlık görebilirsiniz. bu sadece telefonun bataryasının rafta fazla beklediğini söyler size, zira rafta bekleyen batarya da direnç artışı ve kapasite düşüşü yaşar kullanılmasa bile.

  peki sağlığın düşüşünü yavaşlatmak için ne yapabilirsiniz? nasıl yaparsınız bilmem ama hızlı şarjdan kaçınabilirsiniz. şarjınızı %10 altına düşürmeyip, %90 üzerine çıkarmayabilirsiniz. buna rağmen hızlı bir düşüş yaşayabilir bataryanız; başlangıçta düşüş hızlıdır, zamanla yavaşlayacaktır.

  edit: lütfen şu kişi şurada 20 80 demiş, yok bu kişi bunu demiş, ama bunlar zaten yazılımsal olarak hesaba katılıyormuş falan diye mesaj atmayınız, rica ediyorum. take it or leave it. profesyonel olarak o bahsedilen "yazılım"ı geliştirdim ve benzer bir iş üzerinden hayatımı kazanıyorum kaç zamandır. daha iyi açıklayan, sizi ikna eden bir kaynak varsa onu baz almakta özgürsünüz. uzun uzun yazdıklarımın teknik arkaplanını burada açıklayacak ve teorik bilgi verecek vaktim yok maalesef, zira o açıklamalayı yapıyorum diye maaş aldığım bir işim var. sevgiler.
 • ayfon yedi. servis yazıyor 3 senedir. günde 8 kere şarj ediyorum.
 • adam telefonu 3310a çevirmiş pil sağlığı ile övünüyor. ferrari versen motor eskimesin diye 40la gider bu.
 • "evet pil sağlığını yüksek tutmanın sırrını paylaşıyorum:
  - sadece pil tamamen bitip, telefon kapandığında şarja takın". cahil özgüveni harika ama tehlikeli birşey.

  sakın %0 a kadar düşmesini beklemeyin. nicadmium piller içindi o devir çoktan kapandı. lithium devrindeyiz %20 30 lara düşünce takın hatta 50 iken takın sorun yok. 0 a düşmemeli şarj.
 • arada bir aklıma gelir dur bir bakıyım şuna derim ve ilk önce biraz tereddüte düşer baksam mı bakmasam mı lan? der ve müthiş bir gerilim yaşarım o an.
 • len olm, bi telefona 15-20 bin lira para vermişsiniz. nasıl bi varoşsunuz, yok pil sağlığı bilmem ne? telefon size değil, siz telefona hizmet ediyorsunuz. köpeği olmuşsunuz telefonun farkında değilsiniz. tak fişe, pil sağlığının amk. en kötü ya telefonu yenilersiniz ya da yeni pil alır taktırırsınız. bu kadar titizlik en fazla +3-6 ay uzatır, bu mu yani? hasta mısınız ulan, çocukken ağır menenjit mi geçirdiniz?

  türk doktorlarına emanet edilmesi gereken sağlıktır.
 • +şarj edilecek ortam sıcaklığı 21 derece olmalı
  +telefon kuzeye bakmalı
  +rehberde kadın-erkek oranı çok açık olmamalı
  +evdeyken dandik telefon kullanın, ortamlara giderken ayfonunuzu alın.
  +şarja koyarken kafanızdaki huniyi çıkarın
 • pili hep %20 - %80 arasında kullanırsanız sağlığı en az 1 sene 99-100 kalacaktır.

  edit: her şeyden önce pili şarj ederken ısıtmamak en önemlisi. 25 derece en ideali. pili yakarak 40 dk'da hızlı şarj eden sektör sizin iyiliğinizi istemiyor aslında. pilin sağlığını piç edip yeni model satmak istiyor.

hesabın var mı? giriş yap