şükela:  tümü | bugün
  • ya arkadaş anlamadığım birşey var ben neden 10, 15 bin verip aldığım telefonun şarjını şizofren gibi yüzde 20-80 arası tutmak için kendimi yıpratıyorum yada batarya ölmesin diye uğraşıyorum, çok afedersiniz ama öyle telefonun amk.

edit: canım arkadaşlarım lütfen entrymi beğenip favlamayın rica ediyorum, ben kendi işinde gücünde adamım, apple fanboylarıyla uğraşacak durumum yok. tamamen şahsi fikrimdi yazdıklarım.

zaten ülke olarak battığımız bok çukurunda debelenip duruyoruz. eğer ki bu telefona bu kadar para verecek durumun varsa bak keyfine kendini üzme her gün açıp açıp bakma pil sağlığım kaça düşmüş diye, gelip burda da ağlama boşver. ayrıca apple markasını da babasının malı gibi ölümüne savunanlara da anlam veremiyorum.

edit 2: bir arkadaşımızın ricası üzerine,

14 yaşındaki melisa kızılöz kardeşimizin durumu ciddileşmişti. bugün tekrar ameliyathaneye alıp cihazdan çıkarmaya çalışacaklar. durumu biraz daha iyiye gidiyor sizlerin de desteğiyle.

3-4 gün daha özellikle ab+ (olmadı diğer gruplar da oluyor ama ab+ eksikliği çok hissediliyor) kana ihtiyaç var. (ankara)

bu metni okuyan ve ankara'da olup ab+ olan biri varsa melisa'nın size çok ihtiyacı var.

adres: hacettepe üniversitesi hastanesi, c katı kan merkezi
    (saat 08:00 - 22:30 arası)

iletişim: 0507 784 3737 yasin özyürek
  • şarjınızı %20/30 - %80 arasında tutun.

lityum iyon piller için hala 0-100 önerenler var. biraz açın okuyun. bu konuda yazılmış milyon tane inceleme var.
    şarjınızın uzun gitmesi gerektiği günler hariç %100'e kadar şarj etmeyin.
  • önsöz: işbu entry marka/ürün spesifik değildir. tesla model s, samsung galaxy s20, iphone 11 farketmeksizin tüm lityum iyon batarya kullanan ürünler için geçerlidir.

bu ölçü sadece üretici için anlamlıdır.

şarj edilebilir bataryaların sağlıkları iki farklı parametreye bağlıdır: kapasite düşüşü ve iç direnç artışı.

kapasite düşüşü telefonunuzu tek şarjla kullanabileceğiniz süreyle doğru orantılıdır. rezistans değişmeksizin kapasiteniz %80'e düştü ise 24 saat giden şarjınız 24*0.80 = 19.2 saat gidecek demektir.

bununla birlikte telefon yaşlandıkça şarj ederken daha fazla ısındığını fark etmişsinizdir. bunun sebebi de bataryanın iç direnç artışı. şarj ederken de deşarj olurken de ilk haline göre daha yüksek güç kaybı yaşandığından daha fazla ısı açığa çıkar. dolayısıyla açığa çıkan bu ısı dolaylı yoldan kullanım sürenizi düşürür. bunun ne kadar düşüreceğini ölçmek çok meşakkatli bir iş.

sağlık konusuna geri dönecek olursak: sağlık dediğimiz şey aslında kapasite düşüşü ve direnç artışının bir denklemidir. örneğin bir üretici, bataryanın ömrünün tamamlandığı noktayı başlangıca göre %50 kapasite düşüşü olarak belirlerken diğeri %25'lik bir düşüş olarak belirleyebilir. bu direnç artışı için de geçerli. genelde sağlık bu ikisinin ağırlıklı bir ortalaması ya da ikisi arasından düşük olanı olarak alınır.

bu arada telefonu açtığınız anda düşük sağlık görebilirsiniz. bu sadece telefonun bataryasının rafta fazla beklediğini söyler size, zira rafta bekleyen batarya da direnç artışı ve kapasite düşüşü yaşar kullanılmasa bile.

peki sağlığın düşüşünü yavaşlatmak için ne yapabilirsiniz? nasıl yaparsınız bilmem ama hızlı şarjdan kaçınabilirsiniz. şarjınızı %10 altına düşürmeyip, %90 üzerine çıkarmayabilirsiniz. buna rağmen hızlı bir düşüş yaşayabilir bataryanız; başlangıçta düşüş hızlıdır, zamanla yavaşlayacaktır.

edit: lütfen şu kişi şurada 20 80 demiş, yok bu kişi bunu demiş, ama bunlar zaten yazılımsal olarak hesaba katılıyormuş falan diye mesaj atmayınız, rica ediyorum. take it or leave it. profesyonel olarak o bahsedilen "yazılım"ı geliştirdim ve benzer bir iş üzerinden hayatımı kazanıyorum kaç zamandır. daha iyi açıklayan, sizi ikna eden bir kaynak varsa onu baz almakta özgürsünüz. uzun uzun yazdıklarımın teknik arkaplanını burada açıklayacak ve teorik bilgi verecek vaktim yok maalesef, zira o açıklamalayı yapıyorum diye maaş aldığım bir işim var. sevgiler.
  • "evet pil sağlığını yüksek tutmanın sırrını paylaşıyorum:
    - sadece pil tamamen bitip, telefon kapandığında şarja takın". cahil özgüveni harika ama tehlikeli birşey.

sakın %0 a kadar düşmesini beklemeyin. nicadmium piller içindi o devir çoktan kapandı. lithium devrindeyiz %20 30 lara düşünce takın hatta 50 iken takın sorun yok. 0 a düşmemeli şarj.
  • öncelikle hayırlı forumlar. apple’da bir genius pil sağlığı hakkında “telefonu şarja takmak için pilin bitmesini beklemememi” söylemişti. hatta %25-30 aralığında takarsam pil ömrümün uzun süreceğini belirtmişti. 7-8 ay oldu telefonu değişim yapalı, pil sağlığım an itibariyle %98’de. bu yöntem bende işe yarıyor, sizlerin de denemesini tavsiye ederim.

tanım: iphone cihazların pil ömrünü gösteren yüzdedir.
  • yapmayın millet deli olursunuz. sürekli bunu kontrol edip, oyun oynamayın!! şarja takılıyken kullanılmaz!! diye düşünüyorsanız elinizde ki telefonu piç etmiş oluyorsunuz. yoğun kullanımda bile 2/3 sene götürüyor
    o batarya sizi. zaten o süreden sonra 100 tane model çıktığı için elinizdeki telefonun bir değeri kalmıyor. sakin olun.

başlıkta her kafadan bir fikir çıkmış resmen. eskiden böyle bir şey yoktu, batarya sağlığı falan. kimse farkında değildi şimdi apple koydu yüzdeyi (bkz: placebo) 90 altına düşen servise koşuyor.

ha, düşmüştür 60 küsürlere ve telefonunuz yüzde 15-1 arası toplamda 5 dakika gidiyordur. o zaman da paşa paşa gidersiniz servise değiştirirsiniz. (4+ senelik 6s için konuşuyorum)
  • +şarj edilecek ortam sıcaklığı 21 derece olmalı
    +telefon kuzeye bakmalı
    +rehberde kadın-erkek oranı çok açık olmamalı
    +evdeyken dandik telefon kullanın, ortamlara giderken ayfonunuzu alın.
    +şarja koyarken kafanızdaki huniyi çıkarın
  • yıl 2020 hala bataryayı sıfırlamayi önerenler var.
  • 4 küsur aylık olan iphone 11 pil sağlığı: 96
    pil korumak için tüm önemler alındı. şarj 20 altına düşmedi, 80 üstüne de akıllı şarj opsiyonu ile şarj edildi. oyun oynanmadı, zorlanmadı. ama düşeceği varsa düşüyor gördüğünüz gibi.

zira bu seviye hiçbir şey ifade etmiyor. yani bir anda 96’ya düşer ama 2-3 sene aynı kalabilir, veya düşmedi düşmedi hop bir anda 90’a düşer falan falan. çok takmamak lazım bunu.

kaynak: apple mühendisi biri.
  • bu pil sağlığının gösterilmeye başlandığı güncellemede %86 olarak çıkmıştı ve o tarihten itibaren pil ömrü azalsa da hiç değişmedi bu sayı.

benim telefonumda da fahrettin sabiti olabilir.