şükela:  tümü | bugün
  • 11 aylık kullanımım sonrası %90 gösteriyor.

son gelen yükseltme ile iyleştirilmiş pil şarjı sekmesini açık tutmayı unutmayın.

telefonumda herhangi bir oyun bulunmaz. iş telefonu olarak da kullanmıyorum.

cihaz: x
  • bu gösterge cihazın içindeki akımı ölçen basit bir devre elemanıyla işlem yapar ve size yaklaşık bir değer verir, yani orada gördüğünüz değer aslında pilinizin gerçek kapasitesi olmayabilir, bu sebeple ortalama olarak değerlendirmeniz en doğrusu olacaktır.

pil sağlığınızı en uzun şekilde kullanmak için cihazı kutusundan çıkan ya da özellikleri ona denk olan şarj cihazıyla (5v 2.1a) şarj edin, uzun vadede hızlı şarj pilinizin kimyasal yapısının daha çabuk bozunmasını sağladığından kapasitesini düşürür. bunun sebebi li-ion pillerin kimyasal yapılarının kararlı olmamasından ve içeriğindeki bileşiğin yeterli enerji seviyesine ulaştığında farklı bir bağ yapısına geçtiğinden bozunmasıdır. standart durumda bu bozunma düşük oranlarda gerçekleşirken bataryaya gelen akımın yüksek enerjili olması bu süreci hızlandırır.

diğer etken ise sıcaklıktır, pil ne kadar uzun süre yüksek sıcaklıklarda (>35 santigrat) kalır ise o kadar hızlı bozunur. düşük sıcaklık da bir problem elbette (<0) ama yüksek sıcaklık kadar değil.

temelde şarjdayken telefonu kullanmak pile zarar vermez ama bu süreçte telefon daha kolay ısındığından dolayı sıcaklık zarar verecektir o sebeple şarjdayken kullanım konusunda dikkatli olmak lazım gelir.

cihazı uzun süre kapalı ya da kullanım dışı saklayacaksanız, %50 civarında şarjla bırakmanız pil sağlığını korumak için en güzelidir.

edit: unutmadan bu yazdıklarım standart li-ion teknolojisi kullanılan tüm piller için geçerlidir, markadan bağımsızdır.
  • hiç kontrol etmediğim ve işime nasıl geliyorsa öyle kullandığım pil durumu. önceleri çok dikkat ederdim, söylenen her uyarıyı dikkate alır uygulamaya çalışırdım. ama çok kritik şeyler yapmadığınız sürece nasıl kullandığınız çok da fark etmiyor, uğraştığınızla kalıyorsunuz. şimdi 3 senedir hunharca kullanıyorum, pil epey zayıfladı ama gidip 300 lira verip orijinal sıfır pille değiştireceğim. böylece sıfır gibi olacak. çok dikkatli kullansaydım da birkaç ay içinde yine bu hâline gelecekti, yani büyük farklar olduğunu düşünmüyorum.
  • telefon %15 uyarısı verdiğinde şarja takmak yerine telefon kapanana kadar kullanırsanız hızlıca ölecek olan sağlık.

yazılımsal olarak pilin ömrünün ve kapasitesinin belirlenip gösterildiği özellik.
  • %71’e düşmesiyle her gün anasına avradına sövdüğüm hede. 2017 ağustos ayında iphone 7 aldım. bugüne kadar ne çakma şarj aleti kullandım ne de hayvan gibi oyun oynadım. bataryanın resmen anası sikildi. şu an günde 3 kere şarja takmak zorunda kalıyor, batarya %100’ken düşük pil modunda kullanıyorum.

edit: pil sağlığı
  • apple'ın yaptığı ve kendi ayağına sıktığı en kötü özelliktir.

pil sağlığı hesaplaması bir algoritmaya bağlı olarak yapılıyor ve gerçekte pil durumunu tamamen doğru yansıtmıyor. fakat bu özellik çıktı çıkalı "pilim %99 oldu ühü ühü" diye zırlayan tipleri görmeye başladık.

ula kardeşim tüm telefonlarda böyle bir özellik olsa aynı ağlamayı onlarda da yapacaksınız. sana orada istatistiksel bir veri geliyor.

bi buna ağlayanlara bi de oto ekspertizde motor performansı ölçen dallamalara tilt oluyorum.
  • pilinizi nasil koruyacaginizi açıklıyorum appleın sitesinde makale seklinde var okumak istemeyenler icin ozet geceyim. her seyden once bu bir batarya ve her sey gibi bu da kullandikca eskir asinir . apple 500sarj dongusune kadar %80in altina dusmemeyi garanti ediyor. buradaki amac telefonu sarj etmeden ne kadar cok ekran acikligi suresi aliriz. hazirsaniz baslayalim
    1-mutlaka telefon guncel olmali en onemlisi bu
    2-wifi kullanirsaniz piliniz saglikli kalir mobil veri bir numarali pil dusmani
    3-konum, bluetooth gibi ozellikleri ihtiyaciniz oldugunda calistirin onun disinda kapatin
    4- arka plan verisini kapatin . cunku arka plan veri yeniler ve telefondan guc emer
    5- düşük güç modunu kullanin. animasyonlari azaltir.
    6- mutlaka apple ın adaptorunu ve kablosunu kullanarak sarj edin. cakma veya farkli cihazlar kullanmayin
    7- telefonun sarji 20nin altina dusmeye gerek kalmadan da sarja takabilirsiniz bu sizin faydaniza. batarya somurulmeden sarj edilmis olur. %60tayken bile sarja takabilirsiniz sorun yok.
    8- telefonu sicak ortamlardan uzak tutun.
    9-telefonunuz cekmedigi bir yerdeyken, kapsama alani disindayken ucak modu kullanin. cunku telefon dusuk sinyal aldiginda baglanmak icin islemci daha cok calisir ve bu da daha cok guc ister.

9 maddede pilinizi maksimum verimlilikte nasil kullanacaginizi acikladim. zaten yeni iphonelarda(x-xr-xs-11-11pro vs. ) eski iphonelara gore( 6s 7 8) bataryalarinin nerdeyse 2kati batarya var. bu dediklerimi uygularsaniz pilinizin omru uzun olur.
  • kendinizi bu kadar sıkmayın telefon bu, oyun da oynayacaksın, film de izleyeceksin her boku bununla yapacaksın zaten. “vay efendim ısıtmayın, soğukta bırakmayın, oyun oynamayın” ee ne boka aldım ki ben bunu ? koyayım vitrine, arada bakar dertleşirim o zaman.

kısacası, her telefonda pil sağlığı düşer, aşınır. bunu yazılımsal olarak dile getiren firma sadece apple, haliyle bu da senin psikolojini etkiliyor ama merak etme her telefonda mevcut bu.

3 aylık xr şu an %98’de. oyun fazla oynamam, deli gibi instagram bağlımısı falan da değilim, günden güne takarım şarja ama gidiyor bir şekil. umrumda da değil şahsen satmayacağım etmeyeceğim, kullanıyorum bir şekil.
  • evet insanı biraz anksiyeteye doğru kaydırıyor resmen. halbuki bu değeri bilsen de bilmesende aynı süreçte o azalıyor pil. yok hızlı şarj etmeyin yok şarjda kullanmayın yok %20 nin altına düşürmeyin... ee 1000 dolarlık telefon satıyorlar bir sürü şeylere dikkat et diyorlar ne anlamı kaldı şarjı eskimesin diye sadece alo diyelim o zaman. bir pil 1 yılda ortalama %10 hücre kaybı yaşıyor zaten sen buna dikkat etsen de etmesende düşecek arkadaş. hiç kullanmayım desen kullanılmayan pilin de hücreleri bir süre sonra ölüyor. yani engelleyemezsiniz düşmesin diye iphone varsa garanti süresinin sonuna yakın değiştirin gitsin.

bence bu olayı en çok takan bizim ülkedir. 10 bin civarı paralar verildiği için insanlar gözü gibi bakmak istiyor tabi dışarıda öyle değil zaten onlarda eskiyi getir yeniyi götür gibi bir kampanya var her sene neredeyse değiştiriyorlar. adamlar için pil düşmüş eskimiş umrunda değil 1 sene en fazla 2 sene kullanıp atıyorlar. bizde alırken en az 5 sene götürsün diye aldığımız için pilden beklentimizde artıyor ama beklemeyin 2 sene hiç değiştirmeyin günde 3 kere şarja takmaya başlayacaksınız normal çünkü pil dezenformasyona uğruyor.

özünde telefon bu batarya döngüleri 500 döngü şeklinde ayarlanır. mesela macbooklarda bu döngü 1000 döngüdür o yüzden macbookların pili 4 5 yıl güzel sıkıntısız gider çünkü onun batarya teknolojisi diğerlerinden daha güçlüdür gelişmiştir. yada televizyon en ölüsü 7 8 sene gider bunları çabuk eskitemiyorlar. ama telefonlar üreticilerin tam kapitalist cihazlarıdır mümkün olduğunca çabuk eskitsin ki yenisini çabuk alsın diye bu işler böyle.

kulanın istediğiniz gibi yani yok şarjdan çekeyim mi gece şarja takayım mı, pil dolduğunda şarjda kalsa bir şey olur mu hiçbirinde hiçbir şey olmaz kullanırsınız her şeyin bir ömrü vardır o ömrü boyunca kullanabilirsiniz.