şükela:  tümü | bugün
  • kasımın son haftası aldığım iphone 7 plusımın pil ömrü %98 görünüyor genelde gece şarja takıp gün içinde kullanıyorum. bazen gereksiz yere ısındığı oluyor, sizce normal mi? konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

düzelmeyle geldim, şu an %85 zorlu apple’ın açılmasını bekliyorum. apple’la görüştüm başka bir bayi de telefonumu göstermek istemediğimi söyledim. durumu saygıyla karşıladıklarını söylediler, pilim için de telefonuma sıfırlama atmamı önerdiler en azından apple zorlu açılana kadar bu şekilde cihaz biraz rahatlar dediler.
  • kullandığım her iphone modelinde %80-82 bandına ilk 8-10 ayda inip sonraki 3 sene ne hikmetse hiç aşağı düşmeyen sağlık. şarjı çabucak biten , bariz bataryası bitmiş telefon bile pil sağlığı %87 gösteriyor şuan.
    yersen!
  • iphone’un pilinin kapasitesinin ne kadarının efektif bir şekilde kullanılabildiğini ifade eden yüzdesel değerdir.

gözlemlediğime göre bir iphone ipad şarj aleti ile şarj edildiğinde kendi şarj aleti ile şarj edildiği durumdan daha kısa sürede pil sağlığından oluyor. sanıyorum sıkça overload olduğundan pil ömrü kısalıyor. bir nevi hızlı yaşa genç öl durumu.
  • belli noktalarda hızla azalmaya baslar , stabil değildir.
  • yaklaşık iki haftalık bir zaman diliminde %86'dan %80'lere kadar düşen ayfon şeysi. haftalık kullanım sürelerim düşmesine rağmen böyle bir hızlı düşüş şaşırttı doğrusu. anlaşılan yola yeni bir pille devam edeceğiz.
  • 11 aylık kullanımım sonrası %90 gösteriyor.

son gelen yükseltme ile iyleştirilmiş pil şarjı sekmesini açık tutmayı unutmayın.

telefonumda herhangi bir oyun bulunmaz. iş telefonu olarak da kullanmıyorum.

cihaz: x
  • 4 yillik kullanim sonunda pil sagligi %64 u gosterdiginde artik telefon kendi kendine kapanmaya baslamisti. 6s ler icin yetkili servislerde kampanya vardi ve ben de pilimi degistirdim(yanilmiyorsam 280tl civari bir rakam odedim). simdi telefonum tam bir canavar.
  • bu gösterge cihazın içindeki akımı ölçen basit bir devre elemanıyla işlem yapar ve size yaklaşık bir değer verir, yani orada gördüğünüz değer aslında pilinizin gerçek kapasitesi olmayabilir, bu sebeple ortalama olarak değerlendirmeniz en doğrusu olacaktır.

pil sağlığınızı en uzun şekilde kullanmak için cihazı kutusundan çıkan ya da özellikleri ona denk olan şarj cihazıyla (5v 2.1a) şarj edin, uzun vadede hızlı şarj pilinizin kimyasal yapısının daha çabuk bozunmasını sağladığından kapasitesini düşürür. bunun sebebi li-ion pillerin kimyasal yapılarının kararlı olmamasından ve içeriğindeki bileşiğin yeterli enerji seviyesine ulaştığında farklı bir bağ yapısına geçtiğinden bozunmasıdır. standart durumda bu bozunma düşük oranlarda gerçekleşirken bataryaya gelen akımın yüksek enerjili olması bu süreci hızlandırır.

diğer etken ise sıcaklıktır, pil ne kadar uzun süre yüksek sıcaklıklarda (>35 santigrat) kalır ise o kadar hızlı bozunur. düşük sıcaklık da bir problem elbette (<0) ama yüksek sıcaklık kadar değil.

temelde şarjdayken telefonu kullanmak pile zarar vermez ama bu süreçte telefon daha kolay ısındığından dolayı sıcaklık zarar verecektir o sebeple şarjdayken kullanım konusunda dikkatli olmak lazım gelir.

cihazı uzun süre kapalı ya da kullanım dışı saklayacaksanız, %50 civarında şarjla bırakmanız pil sağlığını korumak için en güzelidir.

edit: unutmadan bu yazdıklarım standart li-ion teknolojisi kullanılan tüm piller için geçerlidir, markadan bağımsızdır.
  • hiç kontrol etmediğim ve işime nasıl geliyorsa öyle kullandığım pil durumu. önceleri çok dikkat ederdim, söylenen her uyarıyı dikkate alır uygulamaya çalışırdım. ama çok kritik şeyler yapmadığınız sürece nasıl kullandığınız çok da fark etmiyor, uğraştığınızla kalıyorsunuz. şimdi 3 senedir hunharca kullanıyorum, pil epey zayıfladı ama gidip 300 lira verip orijinal sıfır pille değiştireceğim. böylece sıfır gibi olacak. çok dikkatli kullansaydım da birkaç ay içinde yine bu hâline gelecekti, yani büyük farklar olduğunu düşünmüyorum.

hesabın var mı? giriş yap