şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • 2016 yılında çıkacak 10. nesil iphone.

  (bkz: başlık parsellemek)
  (bkz: kim öle kim kala)

  edit büdüt: 6 sene öncesinden ismini tayin edebildiğim ancak bütçe ayıramadığım teknoloji harikası ürün. tonla mesaj gelmiş, ölüp ölmediğimi soranlar olmuş ama ölmedim efenim.
 • sahip oldugum iphone 6s telefonumu t-mobile'a goturup $300 indirim ile $699'a alacagim telefondur.

  part-time grafiker olarak calisiyorum amerika'da, $699 benim icin yaklasik 32 saatlik maas demek. turkiye'de ayni isi yapsaydim 4 ay yemeyip icmeden alabilirdim. onun yerine refah seviyesi yuksek bir ulkede calisip bu telefonu 1 hafta calisip alabiliyorum.

  dolar dip yapti nerdesiniz kamalistler tayfasi iste bunu anlamaz. ekonomisi kotu olan ulkeler dusunsun artik 6 aylik asgari maaslarini yatirirken telefona. coh eyi devam.
 • istediği testte, istediği skoru versin. erişilmez bir işlemcisi ve grafik kartı olsun. ne fark eder? şeker patlatılacak, instagram story atılacak, whatsapp kullanılacak telefondur.
 • türkiye'de çok pahalı derken yurtdışında çok ucuz dememek lazım. yurtdışında da pahalı aslında. pahalı bir telefon, bir aksesuar yani bu herkes için. avrupa'da ortalama 1000 euro'dan satışa çıkacak. hollanda için konuşayım asgari ücret ayda 1500 euro net. halkın geliri ise ortalama 2500 euro. sıradan ortalama bir hollanda vatandaşında iphone x'i kolay kolay görmezsiniz. bütçesine göre pahalı çünkü. ayda 4000-5000 euro kazanan beyaz yaka tayfasına bile pahalı. adamlar “oha 1000 euro verilir mi telefona yazık” kafasında. her ne kadar kazançları kötü olmasa da heriflerde inanılmaz bir bütçe yönetimi var, cimrilik falan da değil yaşam kültürü belki de tarzlarıyla ilgili. kirası, mortgage’ı, arabanın lease parası, yılda en az bir iki okyanus ötesi tatili, deniz, kum tatili, kayak tatili. haftada en az iki güzel restoran yemeği, dans kursu, sergi, müze etkinliği, konseri, elbisesi, alışverişi falan derken telefona sıra gelmiyor. o yüzden özellikle gelişmiş ülkelerde de yaşam öncelikleri düşünüldüğünde pahalı bir aksesuar bu. tabii hollanda'daki oranı türkiye’ye uygularsak eğer gönül rahatlığıya bu telefonu almak isteyen birinin aylık geliri en az 30000 tl civarinda olması lazım sonucu çıkıyor bu da aslında ne kadar boş beleş bir toplum olduğumuzu gösteriyor. muhteşem bağladım sonunu yine bence.
 • insanlar gerçekten çok komikler. iphone x’in fiyatı pahalı diye şikayet ediyorlar ciddi ciddi. arkadaşlar bilmem farkında mısınız ama, telefon pahalaı falan değil. biz fakiriz ve fakir bir ülkenin vatandaşıyız. ayrıca fakir olduğumuz kadarda salağız. ıphone 4s çıktığında çıkış ücreti yanlış hatırlamıyorsam 899 euro’ydu. geçen senelerde iphone telefonuna sadece 100 euro zam yapmış demek oluyor buda. yani siz 2012’de 2700 tl’ye satışa çıkmış aynı fiyattaki telefonu şu anda 6500 tl ye alıyorsunuz. paranızın değeri yok. 5 senelik enflasyon ve vergi zammını iphone x’i pahalı zannederek unutuyorsunuz. hatırlatmak istedim!
 • roma rakamlarıyla yazıldığını düşünürsek iphone 10 demek oluyor. hem iphone'un 10. yılına bir gönderme içeriyor; hem de arada çıkacak 's' modellerle 12-13'e kadar galaxy s serisinden daha küçük bir sayı olmayarak "geri kalmışlık" hissi yaratmayacak kullanıcılarında.

  apple, piçsin lan.
 • karaçarşaflıları şok eden bir özellik ile gelmiştir. asdfghjklşi

  hakkında islam düşmanı bunlar, haçlılar kadınlarımızın yüzünü açmaya çalışıyorlar diye ağlamaları duyar gibiyim
 • telefonu sunum boyunca face id üzerinden tanıttılar ama bence touch id teknolojisinin önü daha açık. bunun nedeni sadece kullanıcı psikolojisi ve kullanım kolaylığı:
  1. telefonu yüze tutma, dışardan hep selfie çekiyormuş ya da telefonu ayna olarak kullanıyormuş gibi loser bir görüntü oluşturuyor.
  2. telefonu elimizle tuttuktan sonra bakıyoruz. ilk eylem telefonu tutmak. dolayısıyla ilk eylemle bütünleşen touchid daha hızlı bir giriş sağlıyor.
  edit:imla
 • sanırım amerika'ya gidip almanın (uçak bileti dahil) türkiye'den satın almaktan daha ucuza geleceği telefon olacak.