• mukemmel alet.

iphone x - iphone 7 farki, iphone 7 - iphone 4s farki gibi bir sey. apple yalarim olm, biliyon bu isi sen.
  • hoparlörünün stereo olması güzel ama videoları mono çekmesi kötü.
  • 2011 yılında aldığım htc telefonda stereo hoparlör mevcuttu. güzel gelişme.

not: 7 plus.
  • 2018'de cikacak iphone modelleri ile ilgili dedikodular basladigina gore ekran boyutuna ve top notch'a alismamiz gerektigini mujdeleyen(!) iphone. seneye yine bu boyutta bir telefon, bir adet x plus kivaminda buyukce ve daha guclu bir telefon ve yine kocaman ama daha yeteneksiz ve gucsuz bir telefon beklememiz ongoruluyor; tabii ki bunlari konusmak icin daha cok erken. lakin bu durum boyleyse eger, hemen gidip birkac iphone 8 stoklamak lazim zira ekran boyutu(kasa degil ekran) tek elle kullanmaya musait son iphone olacak...usuyoruz steve reis. ayrica testlerde hiz olarak x'i tokatliyor.

her sey bir yana, sadece 10. yila ozel seri diye tanitilip ugruna 9'un bile atlandigi bu ortamda kutusundan bir guzellik cikmadigi icin bile boykota gitmesi gereken iphone cihazidir.

not: stevejobsspor
  • https://youtu.be/_d04np2hebu
    win 95 kurmuşlar
    https://shiftdelete.net/…-windows-95-yuklu-iphone-x
    düzeltme: detaylı incelemeden shiftdelete'in haberini paylaşmıştım ama işin aslı öyle değilmiş.
  • berbat bir tasarıma ve ekran çentiğine sahip apple'ın yeni gözdesi...
    yüz tanıma teknolojisi(faceıd) en dikkate değer özelliklerinden. şu günlerde başarısı kısmen kanıtlansa da hala güvenilirliği tartışılıyor. asıl mevzu barış özcan ın da youtube videosunda bahsettiği bu teknoloji sayesinde big brother kavramının doğma ihtimali. işin aslı bunun engellenebileceğini de sanmıyorum,bu yüzden korkunun ecele faydası yok. tanıtımda değinilen yeni bir devrin doğuşu şeklindeki açıklamaları da çok manidar buluyorum bu sebeplerle.
  • windows 95 kurulmamıştır. sanal makine aracılığıyla windows 95 çalıştırılmıştır. ayrıca bu yeni değil. iphonelarda kullanılan sanal makine uygulaması destekliyor mu bilmiyorum ama android'te tüm windows sürümlerini çalıştırabiliyorsunuz. 95'ten tutun windows 10'a kadar.

https://www.youtube.com/watch?v=ph7t7zdoyzc
  • "apple çentiği koymasa daha iyi olurmuş"

internette böyle şeyler gördükçe teknolojinin insanlara tamamen büyü gibi göründüğü konusunda ikna oluyorum.

arkadaşlar, o çentik orada teknik sebepler için var. yoksa iphone x black mirror'dakinin aynısı olabilirdi: https://hizliresim.com/7yzqkl

gelin beraber bi düşünelim:

akıllı telefonda ne olmasını bekleriz? selfie ve videolu görüşme için ön kamera, kulaklıksız da kullanabilelim diye hoparlör ve barbarlar gibi pin kodu yazmamak için bizi tanıyacak bir sistem.

şimdi ön kamerayı bazıları alta koyuyor, hatta bunu laptoplarda da deneyen var ancak ön kamera altta olduğunda görüntü çenenizin altından olmuş oluyor ve bu olduğunuzdan daha çirkin görünmenize sebep oluyor. yani o kamera tepede olmak zorunda.

ortalama bir insanın kulakları ağzından daha yukarıda, ahize mecburen üstte olmak zorunda.

bizi tanıyacak sistem: buton koyacak yer yok, o zaman face id, onun için de 1 kamera 2 projektör gerekiyor. hazır kamera ve hoparlör için çentik koymuşken bunu da oraya sıkıştırmak en iyisi. yakınlık ve ortam ışığı sensörlerini de ekle.

göreceğiniz üzere apple en akla mantığa uygun tasarımı yapmış. ha tepeyi kalın bırakabilirdi çentik yerine de, hem dengesiz olacağından çirkin olurdu hem de pil göstergesi gibi ekranda devamlı yer kaplayan şeylere yer açma fırsatını kaçırırdı. zaten videoda falan rahatsız ediyorsa zoom out yapıyorsunuz çentik kayboluyor.
  • iphone x kullanıcısı olarak yorum yapayım. 7 plus’tan geçtiğimi de belirteyim. şarj, kamera , ekran, boyut gibi özelliklerinden son derece memnunum. ancak face ıd ne yazık ki o kadar kullanışlı değil. gündelik hayatın içindeki ekrana doğrudan bakmayacağın ama kilit açıp ufak işlem yapmanı gerektirecek bir senaryoda başarısız. yatağa yattınız ve acaba alarm kurdum mu diye bakmak istediğinizde kendisinin karşısında albay görmüş er gibi façayı düzeltmeniz gerekiyor. aksi halde tanımıyor. zaten onunla uğraşmayıp şifre giriyorsun. buna benzer sorunda ancak yağışlı havada touch ıd ile oluyordu. denk gelmedim ama iyi bir sağanakta face ıd nasıl performans gösterir emin değilim. işin güvenlik kısmına pek girmiyorum. sade kullanıcı olarak veri gizliliğimi sağlayacak düzeyde olduğuna inanıyorum. maskemi yapıp telefonu açacak kadar bana takmış arkadaş, zaten ırzıma da geçer zannediyorum.
hesabın var mı? giriş yap