• parasını hakeder haketmez kişiye göre değişir. ancak o kadar para verip adam gibi muamele görmek istiyorsan alırsın. yoksa al s9 falan servise götür şurası bozuk çıktı de kullanıcı hatası deyip şutlayacaklar.
  • akıllı telefon pazarına ait kârın %35'ini tek başına götüren telefon modelidir.

apple ise tüm pazarın toplam kârının yaklaşık % 86‘sına sahiptir.
    detay
  • ıphone 7 plus sahibi olarak başta burun büktüğüm ancak sonra abd seyahatim esnasında dayanamayıp aldığım cihazdır. hız kamera kalitesi vs açıkçası kayda değer bir fark hissetmedim ancak ekran büyürken kasanın küçülmesi, çerçevesiz ve home tuşsuz tasarımı oldukça hoşuma gitti.

eh be apple, android cihazların çok önce yaptığını ısıtıp ısıtıp bomba bir şeymiş gibi 1000$’larada sunmasan daha iyi olacak dedirten cihazdır.
  • bilek ağrısı yapan telefon. dar, uzun ekran ve ağır yapısıyla bana zor anlar yaşatmıştır. 4 ay sonra 8 plus’a geçerek rahatladım
  • "nokia 5800 varken iphone'a o kadar para verilmez." yıllar geçti nokia 5800'ın yerini galaxy j7'ler xiaomi redmi bilmem neler aldı ama zihniyet değişmedi.

cihaz türkiye'de pahalı tamam kabul ama tutupta xiaomi'nin, samsung'un veya farklı bir markanın cihazıyla karşılaştırılması komik.
  • ekran alanı olarak iphone 8 plus'a benzer bir telefon. (çentik ve yuvarlak köşeler hesaba katılmazsa, iphone x'in ekran alanı biraz daha büyüktür. 83.7 cm2 vs 82.96 cm2).

ekranın etkin büyüklüğü ise, içeriğe göre değişiyor.

iphone x, 19.5:9 oranlı 5.85 inç ekrana sahipken; iphone 8 plus, 16:9 oranlı 5.5 inç ekrana sahip. buna göre:

--- iphone x'te klavye tuşları, kamera çekimleri ve youtube videolarının büyük çoğunluğu, 5.0 inç - 16:9 telefonlardaki boyutla gösterilir.
    5.5 inç'lik iphone 8 plus'a göre bariz bir farktır.

--- filmlerin büyük çoğunluğu ise, 6.1 inç - 16:9 telefonlardaki boyutla gösterilir*.
    bu da iphone 8 plus'a göre bariz bir fark. ayrıca, birçok web sitesi, iphone x'te daha küçük ama daha çok içerikle görüntülenebilir. mesela ekşi sözlük'te görüntülenen başlık sayısı iphone x'te daha fazladır.

veya birçok oyunda, görüntü daha küçük olsa da, field of view daha yüksek olacaktır.

-----

- telefonlarda en çok zaman, whatsapp (klavye), kamera ve youtube-instagram gibi uygulamalarda geçirildiği için, iphone 8 plus'ın ekranı daha büyük olarak değerlendirilebilir.

ancak, film izlemeyi seven birisiyseniz, bakış açınız farklı olabilir. iphone x'in sıradan uygulamalardaki 5 inç'lik boyutunu yeterli görürken, filmlerdeki 6.1 inç'lik boyutu sizin için daha anlamlı olabilir.

şu entry'de, filmlerdeki boyutu başka telefonlarla kıyaslamıştım: (bkz: #72600801)

iphone x, filmleri 8 plus'tan bariz daha büyük gösterirken, oled ekran sayesinde daha canlı renkler, gerçek siyah ve gerçek hdr-dolby vision desteği verir. bütün bunları da, daha küçük ve 28 g daha hafif bir kasayla sunar.
  • eylül ayında tanıtılacak iki yeni modelinin çizim ve birtakım fotoğrafları internete düşmüşken, hatta iphone se 2 bile çentikli ekran ile çıkacakken, devam edilmeyeceği iddiası nereden çıkıyor acaba?

fişek gibi telefon, ilk günden beri bi kere bile teklemedi, takılmadı, donmadı, error vermedi.
  • yalnizca sarjinin muhtesem gitmesi yuzunden gecis yaptigim telefon. s6 edge plustan gecis yaptim iphone x e daha once 6 plus tecrübemde olduğu icin tereddut etmedim. android in sacmasapan sarj sömürmesi yok. batarya kapasitesi cok daha az ancak 2-3 kati daha uzun gidiyor herhangi amiral gemisi androide gore. ancak kullanim rahatligi ve özgürlük anlaminda kesinlikle bir android etmez. sonraki telefonum gercekten biseyleri degistirirlerse note 9 olacak.
  • 3 ay önce 7 plus tan bir çılgınlık yapıp çok beğenerek note 8 aldıydım. bir müddet kullandım alıştım ama hep içime sinmeyen bi durum söz konusu idi adını koyamadığım.bugün note 8 i verip x aldım ve tek bişey demek istiyorum.

bu dünyanın başına gelen en güzel şey. apple.

(bkz: sen çok yaşa)
  • çentiğe takılırken, telefonun çentik dışı tüm kenarlarının simetrik (eşit kalınlıkta) olması gözden kaçıyor.

android telefonlarda hem çentik, hem alt çerçeve var. birde yan kenar kalinliklari da alt ve üstle farklı olunca, önyüzde 4 farklı kenar kalınlığı oluşuyor. asimetrinin dibi bulunuyor.

force touch ve ozellikle de portait lightining'in (bokeh harici efektler) android de muadili yok (mainstream telefonlarda)

4 senedir android kullanıyorum ve memnunum, ama yukarda bahsettiğim 3 eksiklik nedeniyle, çare x
hesabın var mı? giriş yap