şükela:  tümü | bugün
  • anlamadiğım bir haz türü sanırım.

körükte tutunmuş gizlilik ayarları yapıyordu sahip

(bkz: yok ben don kullanmiyorum)
  • trafik derdi ile uğraşmak istemeyen, zengin zümre olduğu düşünülen şahıstır.
  • marx'ın metafetişizm kavramını tüm çıplaklığıyla göz önüne sunan bir durum. benim de kafamı hayli kurcalayan bir meseleydi bu. bir gün durakta otobüs bekliyordum benimle birlikte liseli oldukları anlaşılan 5-6 çocukta vardı. bunlar tipik ergenler gibi ilgi çekmek için bağıra çağıra konuşuyorlardı. tabi bende dinliyordum, anladığım kadarıyla aralarından iki tane iphone 7 almıştı, o dönem yeni çıkmıştı, tek muhabbetleri telefondu. bi ara selfie çekelim dediler telefonu yeni olanlar öne geçtiler bazı arkadaşlarına da şakayla karışık (aslında bence gerçek ama neyse) sizin iphone'nunuz yok siz arkaya geçin dediler. aralarından bir çocukta bu statü de gerilerde olmamak için "ya oğlum babam da almış bundan kullanmasını bilmiyor ben ona öğretiyorum" diyordu. sonra bunların arabası geldi hepsi ceplerinden para çıkarıyor kiminin parası çıkmıyor kiminin ki eksik. o kadar absurd bir olay resmen bir karikatüre canlı canlı şahit oluyordum. ama işin ironik kısmıysa o gençlerde bunun farkındaydı hatta kendi aralarında cebimizde otobüse binecek para yok iphone var diye şakalaşıyorlardı.

ben sosyoloji okuyordum o dönemde bir dersimiz de kapitalizmi işleyip marx'ın metafetişizm kavramı üzerinde tartışıyorduk sanırım bu olayı görmeseydim o kadar iyi anlamazdım o kavramı.

ben hiç kullanmadım iphone kullanır mıyım bilmiyorum. kullandığım akıllı telefonlar her zaman iphone dışında ki bir iki markanın s ya da g serilerinin 3 minisi oluyordu. param olsaydı belki daha pahalı olan versiyonlarını alırdım belki de toplumdaki hiyerarşik sistemde üst basamaklarda olduğumu kanıtlamaya çalışmak için iphone alırdım. bunu öğrenci olduğum için bilmeyecem. aldığım telefonlarda babamın ekonomik seviyesine en uygun fiyata denk getirmeye çalışıyordum.
  • üzerine binip uçmak için güncelleme desteği bekliyordur, geçici durumdur.
  • başkası paylaşmadan ben paylaşayım şu sözü; gelişmiş ülke zenginlerin de toplu taşıma kullandığı ülkedir.

bu tarz bir söz vardı. lakin ben hiçbir ülkede metrobüs gibi bir rezalet olduğunu düşünmüyorum.

anca hindistan gibi ülkelerde yaşanır bu.

belki japonya'da da metrolar otobüsler filan öyle ultra kalabalıktır bilmiyorum...

lakin iphone x alıp da metrobüs kullanmak, o rezil eziyeti çekmek saçma bir davranıştır.

bana göre bir insanın aldığı telefon maaşının 3/1'i olmalıdır.

eğer ki sen gidip maaşının 3/1'inden büyük telefon alıyorsan bana göre yanlış yapıyorsundur.

ben kira ve faiz yediğim için çalışmıyorum. toplu taşımayı geçtim trafik saatinde bile çıkmam yollara kendi arabamla.

buluşmalarımı vs trafiğin olmadığı saate göre ayarlarım.

ama ben ruh hastası bi adamım. misal geçen gün trafikte adamın birisine ingiliz anahtarı çekip kendi kafama vurdum adam kaçtı filan.

sinirden gözüm kararıyor kan beynime sıçrıyor kalabalıkta ve trafikte.

dolayısıyla iphone 3 filan bile kullanacak kadar fakir olsam metrobüs denen rezaleti asla ve asla çekmem.

ama herkes benim gibi hasta değil. bazılarına koymuyor metrobüs sıkışıklığı. onlara bir şey olmaz.

yine de saçma bir davranıştır. iphone x almak için en az 20.000 tl kazanman lazım ayda. e 20.000 tl kazanan birisi de gitsin taksiye binsin.

çekilir mi o metrobüs rezaleti ?

edit: ben ben sarisinim ben uyardı. maaşın 1/3’ü olacak. yanlış yazdım da siz ne demek istediğimi anladınız zaten*
  • face id için güzel test olacaktır.
  • metrobüs boş olmadığı sürece sıkıntı yok!
  • macbook pro touchbar ile otobcüse dolmuşa binip, kfc'de 1 tlye kahve kovalıyorum. ve geçen farkettim altıma giyecek donum kalmamış resmen; çamaşır makinesini çalıştırdım.
    23 tl ile bir hafta geçirdiğimi hatırlıyorum ama touchbar'lı macbook'um var; böyle birşey işte lanet olası "macbook" sevdası.

not: telefonum ve tabletim samsung. iphone'a; ipad'e falan ayağım girsin o nasıl telefon lan.
    samsung s5 + samsung tab s2

not 2: ibne samsung tab s3'ü çıkartıp kalemli yapınca s2'den tiksinmedim değil.
  • bana lükslerimi verin, gereksinimlerim olmadan da yaşarım.