şükela:  tümü | bugün
 • kaynak

  üretiminin iki kez düşürüldüğü iphone x için anketle araştırılan durumdur. neden iphone x e geçmiyorsunuz diye sorulduğunda en çok verilen yanıt yavaşlatmaya rağmen eski iphone um yeterince çalışıyor olmuş. daha sonra çok pahalı olması, diğer nedenler ve daha geniş ekran talebi geliyor. tabi anket sadece bu 4 değişkeni araştırmış

  benim için getirilen yeniliklerin artan fiyatını haklı çıkarmaya yetmemesi.
 • iphone x pahalıydı ve o paraya öküz alınabileceğinden öküz almak insanlar için daha cazip geldi
 • yeni hiçbir şey sunmadan anlamsızca pahalı olması. "biz yaptık, mecbur alacaksınız", mantığıyla üretilmiş olması.
 • apple 2018 ilk ceyreginde (77.3 milyon) adet telefon satmislar ıphone x sayesinde (fiyati) %11.69 gelir arttirmislar, gelirleri 54.38 milyar dolar dan $61.58 milyar dolara cikmis

  kagit uzerinde ıphone x oldukca basarili gözukuyor.

  [kaynak gibi kaynak https://www.apple.com/…dfs/q1_fy18_data_summary.pdf]
 • telefon teknolojisi artık durağanlaşmaya ve ivmesini kaybetmeye başladı çünkü. iphone 3 ile iphone 4s arasında efsane hız/stabilite/kasa/donanım vb. farkı varken artık farklar major ölçekten minor değişikliklere doğru yol aldı.

  şu an ios 9 yüklü iphone 6'mı hala stabil şekilde kullanıyorum, wsapp,instagram vb. gibi uygulamalar desteği çekene kadar da büyük ihtimalle kullanmaya devam edeceğim.
 • eh millet yavaş yavaş kıçının başının fotoğrafını çekip sosyal medyada paylaşarak bir yer varamayacağını anlamaya başladı. bence bu yüzden yeterince başarılı olamamıştır eğer olamadıysa.

  selfie çekmeyen kalmamıştır herhalde, ben utana sıkıla çekiyorum. toplam 4 tane çektim şimdiye kadar, kıçı kırık bir cihaz beni toplumda öteki yapıyor.

  bu telefon piyasası da yavaş yavaş bitecek, yerine daha başka bir şey koyacaklar. sizler o cihazı da satın alıp maymunluk yapmaya kaldığınız yerden devam edeceksiniz.
 • tam bir apple fan boy olarak geçmemenin iki sebebi var.
  1 çentik
  2 telefonun arkasında ki çıkıntılı kamera

  samsung'a baktığınız zaman bunların olmadığını görüyoruz.

  bu yıl değl ama bir sonra ki tanıtılacak iphhone'un herkes tarafından sevileceğini düşünüyorum. o çıkıntılı kamera bu sene çıkacak olan yeni iphone'da olacak. bir sonra ki sene ise telefon masa da düz durmuyor diye şikayetler üzerine kamera çıkıntısını da halledicekler.

  apple fan boy minik ziya sundu.

  çıkıntılı kamera nedir alla sen

  yamuk yumuk masa da duruyor sinir oldum.
 • internetten satın aldığım telefon kabının 6s için olduğunu sanırken iphone x için çıkması itibari ile bu sorunun cevabı zannımca iphone x sahibi olmamdır, apple yetkililerine sesleniyorum; bu duruma bir çözüm getirilsin acilen!
 • apple'ın iphone x'den parasal olarak başarı kazanması, telefonu başarılı kılmaz. coca cola yarın yepyeni bir ürün piyasaya çıkarsa, "aa neymiş bu? ben hep cola içiyorum zaten bunu da deneyeyim," diyerek alıp tüketecek insanlar olacaktır. coca cola ay sonunda yine sabit bir gelir kazanırken + olarak yeni çıkardığı ürünün meyvesini de yer. apple da aynen öyle. iphone x piyasaya çıktığından beri, en azılı iphone'cu youtuber'lardan tutun da, normal inceleme videosu yapanlara kadar hepsi, "evet yüz tanıma şeysi var, fotoğraflarda da portrait modu var, animoji de var... e işte böyle bişiler bişiler," deyip geçiştiriyor. gözlüklü, şapkayı ters takan abimiz bile çıkıp, "iphone x alacaksanız almayın, gerek yok. çok daha iyi telefonlar var piyasada," gibi bir eleştiri getirmişti (ki bu tarz inceleme videosu yapanlara telefonlar genellikle beleş gelir ve tanıtım videosu akabinde firma reklamını yaptırmış olur).

  iphone x şimdilik sadece tam ekran getirdi kendisi için ve ana ekran tuşu gitti. touch id gittiği için yerine de face id geldi, ancak ben hâlâ face id'nin touch id kadar pratik ve kullanışlı olduğunu düşünmüyorum. kullananlar farklı düşünüyordur onu bilemem, ben öyle düşünmüyorum. apple kaç sene önce iphone 5c diye renkli iphone 5'ler de çıkarmıştı piyasaya; onlar da bir miktar sattı, ancak gereken ilgiyi görmedi ve gümledi. iphone x gümlemez çünkü flagship. apple, flagship telefonu gümletmeyecek kadar stratejik zekâya sahip.

  bu gibi sebeplerden ötürü iphone x kendini öteki yeni çıkan iphone'lar kadar konuşturmuş ve belli bir pazar oluşturmuş olsa da, yorumlar vasat, yani ortada. iphone 7 plus ve 8 plus varken, iphone x gereksiz gibi geliyor bana. internette okuduğum pek çok yorum bu yönde. ancak mesela airpods tam aksine, bir sene önce (aralık 2016) piyasaya çıkmış olmasına rağmen, sonradan parlayan bir yıldız gibi yükseliyor. çevremde alıp kullanmaya başlayan insan sayısı arttı. zengin, iphone kullanan insanların olduğu yerlerde bulununca uzun süre gözlemleyebiliyorsun; kulaklarda özellikle son 2-3 ay içinde patır patır airpods görmeye başladım. niye? çünkü 7 ve sonrası iphone'lara geçenler (x de dahil) airpods'a terfi ediyor, çünkü daha pratik. çünkü artık kimse kablolu kulaklık istemiyor ve insanlar zaten uzundur bluetooth kulaklık kullanıyordu - apple o pazardan kendine pay için bu kulaklıkları çıkardı. ama iphone x? sırf face id ve animoji için bir telefona, türkiye'de 6000 değil de, yurt dışında bile o parayı vermek bana mantıklı gelmiyor, gördüğüm yorumlara göre bir kısım kullanıcı için de öyle. apple'ın hatası; iphone 7'dan itibaren aynı telefonu üretmiş olması. ram, kamera ıvır zıvır dışında über bir yenilik yok. x'de tam ekran yapmaları da yetmedi. ama alan alıyor yine.