şükela:  tümü | bugün soru sor
 • donanımsal farklılıkları ile fiyatlarının arasındaki farka bakıldığında insanların ikilemde kalacağını düşündüğüm iki telefonun karşılaştırmasıdır.

  hele bir de iphone xs işin içine girdiğinde iyice karmaşıklaşıyor işler.

  cihazları karşılaştırmak isteyenleri şuraya alalım.

  bence bu cihazların teknik özellikleri birbirine oldukça yakın. özellikle türkiye'deki telefon fiyatlarını dikkate aldığımda en uygun fiyatlı olanın tercih edileceğini düşünüyorum.
 • en önemli fark 2. kamera 3d touch ve ekran çözünürlüğü
 • iphone xr ozellikle ekraninin buyuklugu super gorunuyor, kagit uzerinde ama cozunurluk cok dusuk, x kullaniyorum ve bu sene degistirmeye gerek yok gibi. birde bu arkadaki ikinci kamera ne ise yariyor
 • xs’i göze alamayacak olanlar xr ve x arasında kalacak gibi görünüyor. xr’ın fiyatı henüz açıklanmamış olsa da x’e yakın olacağını düşünüyorum.
  kısaca karşılaştıracak olursak;
  xr’ın eksikleri: (1) telefoto kamera olmamasından dolayı daha zayıf zoom ve portrait modunda arkaplanı blur’laştırmanın x ve xs kadar iyi olmaması. yazılımsal olarak portrait mod eklenmiş durumda. yeterliliği hakkında fikir sahibi olmak için youtube’da karşılaştırma videoları izlenebilir. (2) lcd ekran. zannedildiği gibi çözünürlüğün düşük olması bir problem teşkil etmeyecektir. gözlerimizdeki fotoreseptörler o ayrımı yapabilecek kadar hassas değil. hdr ekran gibi diğer özellikler daha büyük bir fark yaratacaktır. 3d touch’ın olmayışı ise bu özelliği yoğun kullananlar için büyük bir eksik. son olarak xr daha düşük ram’e sahip ancak daha düşük ppi’dan dolayı eksikliği hissedilmeyecektir.
  xr’ın avantajları: biraz daha büyük bir ekran, a12 işlemci ve daha uzun pil ömrü. daha düşük çözünürlük xr’a anlamlı derecede bir pil ömrü kazandırıyor.

  karar: xs’i göze alamıyor ancak üst seviye bir iphone istiyor ve x ve xr arasında kaldıysanız önceliğiniz kameraysa x’i düşünebilirsiniz. daha yüksek performans, daha büyük ekran ve daha uzun pil ömrü sizin için önemliyse xr son derece güzel ve güçlü bir aday.
 • kanaatimce a12 işlemci farkından dolayı xr’ı secerdim. xs ile bir karşılaştırma olsaydı xs tabiki..
 • ben iphone kullanmaya 5 ile başladım sonra daha büyük bir ekran için 6 ya geçtim ama sonra hiç değiştirmeye gerek duymadım telefonu şimdi xr ile x arasında kaldım. artık bir geçiş daha yapıp 3-4 sene değiştirmeyi düşünmüyorum o yüzden benim yorumum en son değerlendirmelerle;

  xr oldu çünkü pil ömrü ve performansı seçiyorum ekran olayına gelince oled ekranı sevmediğimi farkettim x ile 8 i kıyaslayınca. xr ın boyutunun plus kadar büyük olmaması çok hoşuma gitti ama kalınlığı bir görmek lazım diye aklımda kaldı. 3d touch hiç deneyimlemediğim için xr a geçsem varlığını hissetmedim ki yokluğunu hissedeyim durumu. red olanı da çok güzel duruyor yanları da mat renkli falan yurtdışından dubaiden 3179 uae yaklaşık 4700 tl + 500 tl kayıt ile 5200 tl ye geliyor.

  edit: white friday ile 2990 uae ile satın aldım, eski telefonun kayıdını bu yeni telefona yapıcam 500 tl vermemiş olucam, diğer telefonu da artık ipod gibi kullanırım. 4300 tl maliyet ile hallettik.