şükela:  tümü | bugün
 • bir arkadaşımın şöyle özetlediği sebepler;

  - artık her ergenin dilinde olan "abi ayfonun ram'i düşük ama işletim sisteminin stabilliğinden ötürü hiç sıkıntı olmuyo" geyiği.
  (bkz: cahil farkındalık)

  - iphone'a olan ilginin artık fetişizm boyutuna ulaşmış olması ve insanların evini barkını satıp iphone'a yatıracak kadar şartlan(dırıl)mış olmaları.
  (bkz: bunlar hep kapitalizm)

  - apple'ın aksesuar yönünden ultra cimri davranması ve en gerekli aksesuarları bile ticari fırsat olarak değerlendirmeye çalışması.
  (bkz: usb-c to usb adapter)
  (edit: konu usb-c to usb adapter'ın iphone'da kullanılıyor olması değil, onun temelde mac aksesuarı olduğunu 3 yaşındaki çocuk biliyor zaten. konu apple'ın ticari fırsat uyanıklığının usb-c to usb adapter'da olduğu gibi iphone aksesuarlarında da kendini gösteriyor olması)

  - apple'ın müşteri portföyünü yolunacak kaz olarak görüp bu durumu "inovasyon" kavramının arkasına saklamaya çalışma gayreti.
  (bkz: iphone se)

  - markanın bu kadar çok övülmesine rağmen kimi iphone etkileşimli ürünlerin güncellikten çoook uzak olması.
  (bkz: apple watch)

  - hayvani sar değerleri.

  vs.
  (bkz: bu böyle gider)

  reg-edit: yazmadık diye bağzı arkadaşlar android fanı olduğumu sanmış, yok öyle bişey. çöplüğe "çöplük" demeye ne hacet? wp'yi bilmiyorum ama bak, kendisiyle hiç deneyimim olmadı.

  par-odit: bağzı arşimedler de "sevmemek ya da hoşlanmamak yazarsın, nefret etmek ne yæ" eyyorlaması kasmışlar. ha gayret, aynı şeyi dokuz yüz kere yazarsanız apple hisselerinin değeri bm kararıyla katlanıyormuş*.
 • iphone için usb-c to usb adapter ihtiyacı olduğunu sanmak. herkes 2015 mb air kullanıyor sanki.
 • olmaması

  alacak paranın olmaması gibi sebeplerdir
 • ...
 • nefret edecek başka şey mi bulamadınız, siktiriboktan bi telefondan nefret mi edilir olm hasta mısınız?
 • yeni bir model çıktığında eskisinin adeta çöp olması. tabii ki malını satacaksın da bu kadarı çok fazla.

  itunes. başlı başına kanser sebebi.

  yeni sürümler yüklendiğinde ölen pil ömrü.

  bir süre sonra büyük çoğunluğu bozulan orta tuş

  çok teknolojiden anlayan bi adam değilim ama özellikle son zamanlarda beni bile illet etmişti. androide geçiş yaptım birkaç gün önce. bakalım bu nasılmış.
 • donanımına has dili ve diline has donanımı sayesinde eşit miktarda eskiyen android cihazlara performansta koyan telefona ulaşamayanların söyleyeceği sebeplerdir.
  not: iphone 5
  not2: android > ios
 • yaratıcılarının yıllarca kullanılan teknolojileri yeni diye yutturmaya çalışması. bunun para ettiği gören diğerleri de yavaş yavaş bu tür çakallıklara başladı artık.
  (bkz: always on display)
  (bkz: glance screen)
 • (bkz: planned obsolescence)

  yani apple'ın taş gibi telefonları herhangi ciddi bir yenilik sunmadığı halde update bahanesiyle yavaşlatıp çöpe çevirmesi, sadece yeni telefon satma motivasyonuyla hareket etmesı, yaptığı her yenilik görünümlü olayın ticari güdümlü safsata olması, eskitmenin yenilik algısı yaratacağını sanmaları

  bunun haricinde google ile ezeli rakip modunda takılma aptallığı, bu çağda open source değil de apple sistemi içinde kalma takıntısı, itunes vb mac-ipad-iphone-ipod arası sync efsanesi çağının bitmiş olması ve apple'ın bu tutuculuğunun artık başka yazılım ve uygulamalara köstek olmaya başlaması. yani anti kullanıcı dostu diyebiliriz.

  innovatif ve kullanıcı dostu apple için ilk akla gelenlerdi. şimdi bunların tam tersini temsil ediyorlar.

  not: 3-4-5 kullanmıştım. 6'da kurtuldum.