şükela:  tümü | bugün
 • bir arkadaşımın şöyle özetlediği sebepler;

  - artık her ergenin dilinde olan "abi ayfonun ram'i düşük ama işletim sisteminin stabilliğinden ötürü hiç sıkıntı olmuyo" geyiği.
  (bkz: cahil farkındalık)

  - iphone'a olan ilginin artık fetişizm boyutuna ulaşmış olması ve insanların evini barkını satıp iphone'a yatıracak kadar şartlan(dırıl)mış olmaları.
  (bkz: bunlar hep kapitalizm)

  - apple'ın aksesuar yönünden ultra cimri davranması ve en gerekli aksesuarları bile ticari fırsat olarak değerlendirmeye çalışması.
  (bkz: usb-c to usb adapter)
  (edit: konu usb-c to usb adapter'ın iphone'da kullanılıyor olması değil, onun temelde mac aksesuarı olduğunu 3 yaşındaki çocuk biliyor zaten. konu apple'ın ticari fırsat uyanıklığının usb-c to usb adapter'da olduğu gibi iphone aksesuarlarında da kendini gösteriyor olması)

  - apple'ın müşteri portföyünü yolunacak kaz olarak görüp bu durumu "inovasyon" kavramının arkasına saklamaya çalışma gayreti.
  (bkz: iphone se)

  - markanın bu kadar çok övülmesine rağmen kimi iphone etkileşimli ürünlerin güncellikten çoook uzak olması.
  (bkz: apple watch)

  - hayvani sar değerleri.

  vs.
  (bkz: bu böyle gider)

  reg-edit: yazmadık diye bağzı arkadaşlar android fanı olduğumu sanmış, yok öyle bişey. çöplüğe "çöplük" demeye ne hacet? wp'yi bilmiyorum ama bak, kendisiyle hiç deneyimim olmadı.

  par-odit: bağzı arşimedler de "sevmemek ya da hoşlanmamak yazarsın, nefret etmek ne yæ" eyyorlaması kasmışlar. ha gayret, aynı şeyi dokuz yüz kere yazarsanız apple hisselerinin değeri bm kararıyla katlanıyormuş*.
 • iphone için usb-c to usb adapter ihtiyacı olduğunu sanmak. herkes 2015 mb air kullanıyor sanki.
 • nefret edecek başka şey mi bulamadınız, siktiriboktan bi telefondan nefret mi edilir olm hasta mısınız?
 • yeni bir model çıktığında eskisinin adeta çöp olması. tabii ki malını satacaksın da bu kadarı çok fazla.

  itunes. başlı başına kanser sebebi.

  yeni sürümler yüklendiğinde ölen pil ömrü.

  bir süre sonra büyük çoğunluğu bozulan orta tuş

  çok teknolojiden anlayan bi adam değilim ama özellikle son zamanlarda beni bile illet etmişti. androide geçiş yaptım birkaç gün önce. bakalım bu nasılmış.
 • yaratıcılarının yıllarca kullanılan teknolojileri yeni diye yutturmaya çalışması. bunun para ettiği gören diğerleri de yavaş yavaş bu tür çakallıklara başladı artık.
  (bkz: always on display)
  (bkz: glance screen)
 • (bkz: planned obsolescence)

  yani apple'ın taş gibi telefonları herhangi ciddi bir yenilik sunmadığı halde update bahanesiyle yavaşlatıp çöpe çevirmesi, sadece yeni telefon satma motivasyonuyla hareket etmesı, yaptığı her yenilik görünümlü olayın ticari güdümlü safsata olması, eskitmenin yenilik algısı yaratacağını sanmaları

  bunun haricinde google ile ezeli rakip modunda takılma aptallığı, bu çağda open source değil de apple sistemi içinde kalma takıntısı, itunes vb mac-ipad-iphone-ipod arası sync efsanesi çağının bitmiş olması ve apple'ın bu tutuculuğunun artık başka yazılım ve uygulamalara köstek olmaya başlaması. yani anti kullanıcı dostu diyebiliriz.

  innovatif ve kullanıcı dostu apple için ilk akla gelenlerdi. şimdi bunların tam tersini temsil ediyorlar.

  not: 3-4-5 kullanmıştım. 6'da kurtuldum.
 • bir dönem app üretirken kodcuydum... arkadaş midem bulanmıştı telefonun özelliklerine göre kodlarda dans etmekten... benim haklı sebeplerim vardı da, diğer nefret edenlerde hafif dr. bilal narsistliği görüyorum.
 • 2016 yılında 64 gb'tan üç beş daha fazla kazanayım diye 16 gb telefon üretmek. daha doğrusu 32 gb üretmemek. tabii bu iphone değil de apple'dan nefret etme sebebi oldu.
 • cunku hedef kitlesi advanced user lar degildir. herseyin kurali kaidesi limitleri vardir. kafaniza gore tweak edemezsiniz.. bu yuzden de alet cok daha stabil ve guzel calisir android e gore.. yani ticari anlamda dogru bi harekettir.. cogu kisi her elektronik cihazin sagini solunu kurcalayip kendine gore customise etmeye kasmaz..

  ama android oyle mi? ısini bilen adamin elinde, pc olr android..
 • her şeyine eyvallah ama şu (bkz: itunes) denilen illetten nefret ettiğim kadar az şeyden nefret etmişimdir.