şükela:  tümü | bugün
646 entry daha
  • 2020 içinde yaptığım en başarılı ve mantıklı hareket bu olabilir. öncelikle şarj aletine bağımlı yaşamaktan kurtuluyorsunuz, normal bir kullanımda 2 gün, aşırı kullanımda ise tam 1 gün şarj yetebiliyor rahatlıkla. onun dışında soğuk havada kapanır mı derdiniz yok, şarj 20'yken birden kapanır mı endişeniz yok.

ben bir tek menüsüne alışamam diye endişe ediyordum ama en fazla 1 hafta içinde ona da gayet rahatlıkla alışıyorsunuz. muadil bir iphone modeli ile arasında neredeyse 2 katı fiyat farkı olduğunu da belirtelim.
  • attan inip eşeğe binmektir. ayrıca iphone’un şarjı 20’deyken kapandığını hiç görmedim, bazıları 7 yıllık pil kullanıyor herhalde. zaten genel olarak iphone’un piline laf edenler yıllarca kullanılmış eskimiş pile göre konuşuyor.

xiaomi birinci sene hızlıdır sonra nal toplar. değiştirmek zorunda kalırsınız ve pili de eskimez haliyle, pil konusunda şikayet de oluşmaz*

edit: iki senedir mi bilmemne kullanıyorum diyenler mesaj kutuma gelmeyin lütfen. anneme xiaomi almıştık 1 senede çöp oldu hayvan gibi kasıyor.
  • telefon seçimi kişinin bulunduğu ülkeye, ekonomik durumuna, kullanım şekline ve amacına göre değişir. bu kriterlerine xiaomi marka telefonlar ile ulaşıyorsa, gayet de doğal olarak xiaomi'ye geçilir.
    örnek : iphone 6 kullanırken, bildirim ışığının olmaması, ekranının artık küçük gelmesi, şarkı atmanın zor olması gibi sorunlarla karşılaşınca, androide geçtim. çünkü önceliklerim ve kriterlerim değişti. iphone 6 ikinci el fiyatına, sıfır xiaomi aldım, taleplerimi de bir süre karşıladı. ancak bu xiaomi'nin eksilerinin olmadığı manasına gelmez(bazı modellerde kronik sorunlar,güncelleme sonrası çıkan sorunlar,zamanla eski performansın düşmesi,buglar,güncelleme desteği vb ), sadece eksileri, artılarından daha çok geldi. tamamen amacınıza bağlı.
  • tl'nin dolar karşısındaki değer kaybı düşünüldüğünde, türkiye'de makul ve mantıklı olan hareket.

apple ile xiaomi'yi kıyaslamaya gerek yok. şöyle düşünmek gerekir: apple'a vereceğim fiyat, gerçekten bu telefonun getireceği avantajlar için değer mi?

abd'de yaşıyorsanız vereceğiniz birkaç yüz dolar, apple için değer. ama türkiye'de yaşıyorsanız ve muazzam bir geliriniz yoksa, bir telefona 7-8 bin lira para vermek biraz enayalik. bunu aradaki kalite ve kullanıcıya sağlayacağı konfor farkını da hesaba katarak söylüyorum.

özetle eskiden apple'a bin tl fazla vermek mantıklıydı. bu farka değiyordu. bugün ise en az 3-4 bin tl fazla vermek hiç ama hiç mantıklı değil. mevcut fiyatlar, apple'ın sağlayacağı avantajın çok ötesinde.

ha huawei, xiaomi gibi telefonlar çok mu ucuz? elbette değil. onlar da bana göre ederinin üzerinde. çünkü dövizin durumu ortada. ama neticede bir telefon almak zorundayız ve en mantıklı seçenek bu markalar gibi görünüyor.
  • bir keresinde ios'tan androide geçiş yapmıştım. yüzde 15 şarjımla çok önemli bir telefon bekliyordum. telefon çaldı tam yeşil yuvarlağa parmağımı götürdüm ekran döndü tekrar telefonu dik konuma getirdim yeşil yuvarlağa bastım ekran karardı pil bitti.açmaya çalıştım kitlendi. tövbe ettiğim gündür. sadece konuşmak ve mesajlaşmak için kullandığım telefonum bana bu ihtiyacımı karşılamıyorsa çöptür.
  • ittin inip işiği binmiktir ulaan güldüm yine.

8 yıl apple kullanıcıydım. 3 telefon değiştirdim apple'da. 4 ay önce xiaomi'ye geçtim ve gayet memnunum.

neden mi?
    en en önemli sorun: sarjım 1,5 gün sürüyor. götümde powerbank ile gezmiyorum.

bu bile yeter bana.

edit: şu güzel özelliği de söylemeden geçemicem.

klon uygulama. xiaomi'ninki daha stabil ve hızlı. 2 chip olduğu için herhangi bir uygulamayı klonlayıp ikisini farklı chipte çalıştırabilirsiniz.
    örnek: whatsapp uygulamasını klonlayıp 2 numara kullanabilirsiniz tek telefonda.

bir diğeri ise oyun modu. oynadığınız oyunu 'oyun modu' sayfasına ekliyorsun ve o oyunu açtığında telefon tek chipte değil, iki chipte çalışır. hem oyun kasma donma yapmaz, hemde ısınma sorunu yaşamazsınız.
  • maddi yönünü bir kenara bırakırsak mantıklı olan bir tane yönü olduğunu düşünmediğim karar.

bu geçişi yapıp çok memnun olduğun söyleyenlerin iddia ediyorum %90’ı iphone kullanmamıştır. millet götünden sallayarak entry yazıyor.

vaktiyle samsung galaxy s8’i de milletin “iphone kullanıcıları powerbank’la geziyor, samsung’un bataryası mükemmel” gazına gelip almıştım, aldıktan 6 ay sonra gelen ilk güncellemede batarya ömrü yarım güne düşmüştü de kafamı duvarlara vurmuştum.

bugün 4 sene önce 2016 yılında olduğu gibi son çıkan iphone’u 3000 liraya (6s’in fiyatı) alabiliyor olsaydık kimse çin markalarının yüzüne bile bakmazdı, kimse kimseyi kandırmasın.

ne zaman ekonomi yokuş aşağı gitmeye başladı piyasayı çin markaları, o markaların hint pazarı için falan ürettiği yan markaları hatta yan markalarının yan markaları diyebileceğimiz daha dandik ürünler doldurmaya başladı.
  • xiaomi kullanan biri olarak kesinlikle iphone daha iyi diyorum. bana kalırsa telefon sonuçta arama yapsın biraz oyun oynatsın yeter. ondan xiaomi almıştım.
  • iphone 7 çıktığı ilk gün almış ve hala aktif kullanan biriyim, eğer telefon değiştirecek olursam yapacağım harekettir
  • iphone 4'ten geçiliyorsa mantıklı bir geçiştir.
312 entry daha